«відплив мізків» Із Росії уже припинився?

Поділитися
Кількість російських учених, які виїхали останніми роками на ПМП за кордон, за найскромнішими оцінками, становить 200 тисяч чоловік...

Кількість російських учених, які виїхали останніми роками на ПМП за кордон, за найскромнішими оцінками, становить 200 тисяч чоловік. Природно, передусім емігрували молоді, талановиті, перспективні спеціалісти. У результаті середній вік російського вченого становить 56 років (у розвинених країнах цей показник дорівнює 45 рокам), академіка — близько 70 років. Тільки з Інституту ядерної фізики за останні роки виїхали 150 чоловік, які здебільшого осіли в престижних лабораторіях США та Західної Європи. Як сумно жартує Геннадій Куліпанов, заступник директора інституту, в одній лише американській Fermilab можна набрати дві футбольні команди з колишніх працівників прославленого російського інституту.

Падіння залізної завіси, практично повне припинення фінансування російської науки, нестерпні побутові умови — усі ці чинники після розпаду Радянського Союзу сприяли масовому відтоку не тільки російських учених. Однак зараз у Росії цей процес поступово загальмувався. Фінансування наукового сектора хоча і не досягло ще обіцяних 4% держбюджету, стало більш стабільним. Виділення десяти пріоритетних напрямів (і двадцяти критичних) сприяло оптимізації розподілу дуже обмежених коштів. Активне залучення приватних інвесторів, передусім зарубіжних, суттєво підвищило матеріальний добробут як наукових закладів, так і самих учених. А налагодження тісних ділових контактів із комерційними банками дозволило керівництву академічних інститутів забезпечувати своїх працівників якщо не безкоштовним житлом, то наданням кредитів на дуже пільгових умовах.

Та все ж вирішення побутових і матеріальних проблем наукових співробітників виявилося не найвирішальнішим чинником, що змушує нинішніх студентів відмовлятися від дуже привабливих пропозицій з-за кордону і залишатися в Росії. Свобода творчості — ось головний стимул, який в очах справжніх учених переважує решту, зокрема матеріальних, благ. Сьогодні студенти найпрестижніших російських вузів, починаючи з третього курсу, уже не шукають будь-яку можливість вислизнути за кордон, а намагаються отримати грант або укласти контракт, що дозволяє їм поєднувати західний рівень життя з російським стилем роботи.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі