Центр сейсмобезпеки: випробування на міцність

Поділитися
Доля цього унікального проекту схожа на сейсмічний процес, причому досить тривалий, сила поштовхів (у даному разі — наземного походження) якого інколи сягала максимуму...

Доля цього унікального проекту схожа на сейсмічний процес, причому досить тривалий, сила поштовхів (у даному разі — наземного походження) якого інколи сягала максимуму. І все ж неодноразові спроби знищити Кримський міжнародний центр сейсмобезпеки (КМЦС) і зруйнувати (в буквальному сенсі) сейсмолабораторію виявилися безуспішними. Переважно завдяки стоїчним зусиллям керівника центру М.Георгієва та його однодумців, які усвідомлюють неоціненну значимість і перспективність нової технології.

…Кадри відеозапису вражають: гримлять страшні вибухи, після яких, здавалося б, від будівлі залишаться лише руїни. Але, на диво, споруда встояла, витримавши силу впливу, що дорівнювала 9, 10, 11 балам (землетрус моделювався вибухами з близької відстані за спеціальною методикою). Так у натурних випробуваннях з участю фахівців Болгарії й Академії наук Молдови було апробовано технологію сейсмічної і техногенно-динамічної безпеки будинків та споруд, розроблену інженером М.Георгієвим.

Микола Дмитрович — інженер-будівельник за фахом і водночас спостережливий дослідник. Ще в молодості він зацікавився, чому окремі будинки і споруди змогли витримати неодноразові руйнівні землетруси, хоча були побудовані без застосування сучасних високоміцних конструкційних матеріалів і без розрахунку на сейсмостійкість. У рамках тодішніх теорії та практики сейсмостійкого будівництва він марно шукав відповідь на це запитання. Чимало зусиль довелося витратити на те, щоб збагнути сутність і розкрити фізичний механізм цього феномена. Багатолітні пошуки увінчалися успіхом — розробкою технології будівництва сейсмостійких будинків та споруд, яка, на думку фахівців, сьогодні не має аналогів.

— Ключ до ефективного вирішення проблеми вдалося знайти, вдавшись до альтернативного методу дослідження, — пояснює М.Георгієв. — Суть його в тому, що ми відмовилися від загальноприйнятого у світі принципу сейсмостійкості — мінімізації збитків і втрат, замінивши його новим підходом — стійкого динамічного опору і адаптації несучої конструкції до сейсмічних та техногенно-динамічних перевантажень.

Сучасну теорію сейсмостійкості будинків і споруд, метод розрахунку конструювання та контролю якості сейсмостійкого будівництва було розроблено в середині минулого століття в колишньому Радянському Союзі під керівництвом доктора технічних наук професора І.Корчинського. Ця перша спроба науково-технічної думки на основі методу інженерного розрахунку забезпечити захист будинків, споруд і життів людей від руйнівних землетрусів породила великі надії на кардинальне вирішення проблеми. Проте, як з’ясувалося, ці надії не справдилися.

Серйозною вадою нинішньої технології сейсмостійкого будівництва є те, що будинки і споруди проектуються й зводяться без урахування того, що в процесі експлуатації вони піддаються різноманітним техногенним вібраціям, коливанням та вібраціям від слабких землетрусів, іншим високочастотним імпульсам, які роблять конструкції менш міцними, зменшуючи їхню несучу здатність. Учені, намагаючись пояснити масштаби руйнувань неякісним будівництвом, не приділяли належної уваги розкриттю основних закономірностей динамічного опору, адаптації і руйнування будинків під час землетрусів. Загальноприйнята модель розрахунку споруд на сейсмостійкість не відповідає їхній реальній поведінці під час сильних і тривалих землетрусів (ця модель реалізується тільки при не дуже сильних і нетривалих підземних поштовхах — силою до 7—8 балів за 12-бальною шкалою). Тому кожен сильний і тривалий землетрус закінчується сейсмічною катастрофою. Тільки останніми роками кілька таких катастроф спричинили багатотисячні людські жертви й завдали колосальних економічних збитків.

Розрізнені дослідження складної науково-технологічної інженерної проблеми не дали змоги сучасній науці про сейсмостійкість розкрити фізичний механізм і закономірності динамічного опору, адаптації й руйнування несучої конструкції будинків та споруд і створити на цій основі принципово нові конструкційні системи, здатні успішно опиратися сейсмічним і техногенно-динамічним перевантаженням. Створена на основі нашої технології конструктивна система будинків і споруд працює як механізм, зберігаючи їхню несучу здатність, — підкреслив М.Георгієв.

Парадоксально: загроза руйнівних землетрусів на планеті й різноманітних техногенних катастроф останнім часом помітно зросла, а проблема, від якої залежать безпека та добробут багатьох країн світу і, фактично, всього людства, не вирішується адекватним чином, її затягнуло тванню науково-технологічного застою. Слід зазначити, що тільки торік Європейський Союз ввів загальне поняття «безпека» до програми підтримки наукових досліджень і розробок, а йдеться ж про проблему, яка має життєво важливе значення для багатьох країн і регіонів земної кулі, всієї людської цивілізації.

М.Георгієв і його однодумці ще понад десять років тому розробили комплексну цільову програму «Наука, освіта, технологія для сейсмобезпеки» (НОТС). У рамках цієї програми передбачено виконання експериментальних досліджень, натурних випробувань і впровадження принципово нової технології будівництва будинків та споруд. Інноваційний проект одержав схвалення і підтримку авторитетних учених та фахівців, зокрема на державному рівні. Тим більше що керівництво КМЦС грошей у держави не просило — здійснити проект передбачалося виключно за рахунок залучення інвестицій. Для створення Кримського міжнародного центру сейсмобезпеки рішенням Ялтинської міськради було виділено (на умовах оренди) дві невеликі земельні ділянки. Завдяки кипучій енергії М.Георгієва та його однодумців справа пішла, побудували сейсмолабораторію та інші приміщення, посипалися пропозиції від потенційних інвесторів, але... тут почалися проблеми. Міська влада, порушивши умови договору оренди, вирішила вилучити землю, раніше виділену КМЦС, і передати її в інші руки. Ось уже понад два роки тривають судові розгляди, внаслідок чого діяльність Центру сейсмобезпеки повністю заблоковано. У розпорядженні редакції є відповідні документи, зокрема відповідь тодішнього заступника міністра — начальника Головного управління МВС України в Автономній Республіці Крим Г.Москаля, де зазначається: «…В діях посадових осіб Ялтинської міської ради вбачаються ознаки складу злочину, передбаченого ст. 364 КК України, у зв’язку з чим матеріали перевірки для прийняття рішення в порядку ст. 97 КПК України направлені до прокуратури м. Ялти». Хоч Господарський суд АР Крим виніс рішення на користь КМЦС, у жовтні нинішнього року «за безпосередньої участі мера Брайка С.Б. і головного архітектора м. Ялта Приступа В.І.
організовано рейдерське захоплення території (0,1 га)», на якій розміщується споруда сейсмолабораторії. Про цю сваволю з боку місцевого керівництва М.Георгієв повідомив у листі, адресованому президентові країни, в якому просить захистити інтереси КМЦС і таким чином посприяти здійсненню перспективного інноваційного проекту.

І насамкінець. Міжнародний центр сейсмобезпеки розміщений у зоні 9-бальної сейсмічної небезпеки. Цікаво, які мають відбутися землетруси і тектонічні зсуви в суспільній свідомості, щоб такі конфлікти стали неможливими?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі