Мобільний робот: самі з мізками

Поділитися
Мобільний робот:  самі з мізками
Співробітники Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій і систем НАН і МОН України створили незвичайного робота - з інтелектуальним управлінням

Рубрику, яка, за нашим задумом, має стати свого роду презентаційним майданчиком для оригінальних ідей та інноваційних розробок, відкриваємо інформацією про проривні роботи у галузі інформаційних технологій. Від часу появи першої ЕОМ (а її було створено в Києві) в Україні сформувалася наукова школа світового рівня у галузі розпізнавання образів. Приклади конкретних розробок дають певне уявлення про те, в якому напрямі ведуть пошук наші вчені й фахівці і чого вдалося досягти.

У наступних подачах рубрики розкажемо про інші цікаві ідеї та корисні винаходи. Оскільки життєві шляхи цінних ідей та цінних паперів перетинаються далеко не завжди, ми вирішили організувати для них місце зустрічі на нашому "Аукціоні ідей". З надією, що автори ідей зможуть зустріти зацікавлену підтримку з боку підприємців, бізнес-структур - усіх, хто хотів би вкласти свої гроші з користю та в корисну справу. Бажаємо успіху!

Співробітники Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій і систем (МЦІТС) НАН і МОН України створили незвичайного робота - з інтелектуальним управлінням

У своєму первозданному вигляді - експериментального зразка - робот із "мозком" являє собою рухому платформу, оснащену ноутбуком і механічною рукою. Робот укомплектовано веб-камерою, мікрофонами і різними сенсорами, що дозволяє йому орієнтуватися в приміщенні, чутливо реагувати на зміни навколишнього середовища і виконувати різні завдання.

Та головна перевага мобільного робота, скажемо так, - не залізячки, а "мізки". Розробники програмного забезпечення оснастили свій комп'ютерний витвір системою інтелектуального управління, яка не має аналогів.

- Наш мобільний робот має модульну структуру з можливістю формувати широкий спектр споживчих функцій і завдань користувача, - розповідає керівник проекту, старший науковий співробітник МЦІТС Ольга Сухоручкіна. - Модуль інтелектуальної поведінки дозволяє приймати рішення залежно від ситуації, адже вона може швидко змінюватися або навіть бути неочікуваною. Тобто йдеться про інтелектуальне управління, а не програмне, як у звичайних роботів. Спеціальна технологія аналізу інформації, що моделює мислення, детально проаналізує ситуацію в кожному окремому випадку і підштовхне до виконання правильного рішення.

Ми запропонували оригінальну структуру пристрою - бортовий комп'ютер (він розташований на рухомій платформі) обробляє сигнали датчиків і двигунів, а на другому комп'ютері, який може бути десь в іншому місці або в кишені в людини (смартфон, планшет), відбувається "мозкова діяльність".

Робот сприймає голосові команди. Завдання йому можна формулювати також у дистанційному режимі, через Інтернет.

- Принеси об'єкт!

Робот відразу відгукнувся:

- Ім'я об'єкта?

- Томатний сік.

- Куди принести?

- До об'єкта.

- Ім'я об'єкта?

Уточнивши, куди саме треба доставити пакет із томатним соком (поруч стояли пакети з іншими соками), робот почав виконувати завдання, озвучуючи при цьому свої дії:

- Виконую. Визначаю своє положення... Бачу об'єкт - плакат України... Коробка від сканера... Томатний сік... До об'єкта - 49 см. Наближаюся...

У цей час розташування предметів у приміщенні поміняли.

Мобільний робот відреагував миттєво - за допомогою сенсорів "промацав" обстановку і, змінивши напрямок пошуку й точно визначивши відстань, продовжив виконувати завдання:

- Розглядаю об'єкти... Коробка від сканера... Коробка від комп'ютера... Наближаюся... Бачу мету. До об'єкта 60 см. Виконую... Завдання виконано!

- Через меню можемо поставити йому різні завдання, - пояснює О.Сухоручкіна. - Робот аналізує ситуацію в режимі реального часу, відтворюючи при цьому просторову картину. Якщо виникає якась позаштатна ситуація, наприклад звук, що відрізняється від акустичного фону, робот рушить на джерело шуму і покаже його камерою.

На думку розробників, у пристрої вдалося реалізувати концептуальне положення інтелектуального управління - подібно до людини система в різних ситуаціях, зокрема позаштатних, приймає "розумне" (залишимо поки що це слово в лапках - незвично!) рішення.

Прикладні завдання такого робота досить великі. Він може виконувати функції нагляду за приміщеннями (як система відеоспостереження), мобільного електронного секретаря, чергового в нічні зміни, а також домашнього помічника. А що вже говорити про особливо небезпечні об'єкти, де про таких незамінних помічників тільки мріють!.. З огляду на можливість віддаленого доступу і спілкування з роботом можливості застосування такої системи здаються фантастичними.

Тепер розробка використовується в освітніх цілях на кафедрах інформаційних технологій і робототехніки. Студенти з України і зарубіжжя в дистанційному режимі "спілкувалися" з роботом-інтелектуалом. Своєю чергою, творці українського робота продовжують працювати над розвитком його функціональних можливостей.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі