Чим ви рятуєтеся від грипу? Це запитання стало, мабуть, найактуальнішим для кожного з нас протягом останніх тижнів. Епідемія породила страх, через який люди скуповували в аптеках все підряд, не замислюючись — лікує цей препарат саму хворобу чи лише знімає неприємні симптоми, годяться ці пігулки для профілактики чи їх слід приймати тільки тоді, коли вже захворів. Порожні полиці аптек підігрівали ажіотаж. Нарешті, коли паніка вляглася, дефіциту ліків уже немає, настав час спокійно підготуватися до другої та третьої хвиль епідемії, які, за словами фахівців, не за горами. Коли це станеться — точно ніхто не скаже, але науковці впевнені: пандемічний грип бушуватиме ще півтора-два роки.
Аби новий спалах не застав нас зненацька, саме час поміркувати, що повинно бути в домашній аптечці. Лікарі повсякчас нагадують: розрекламований таміфлю, який сьогодні сприймають як панацею від грипу, не можна приймати як профілактичний засіб, його призначають лише у випадку, якщо хворобу вже діагностовано. А що ж обрати для профілактики?
— Зверніть увагу на новий препарат під назвою «Альтабор», — радить Ігор Зупанець, професор, завідувач кафедри клінічної фармакології з фармацевтичною опікою Національного фармацевтичного університету. — Це не генерик, а оригінальний препарат, який створювався понад десять років. Зараз усі говорять про епідемію грипу, бігають по аптеках у пошуках ліків від нього. Але зауважте — якщо вірус уже потрапив у людську клітину, то знищити його можна лише разом із цією клітиною. Потрібен препарат, який, умовно кажучи, зв’яже вірус, не дасть йому змоги проникнути в середину клітини, завадить його розмноженню. Саме таку дію і виявляє альтабор, з яким ми працювали понад три роки. Доклінічні дослідження показали, що цей фармпрепарат пригнічує активність вірусу, впливає на його фермент — нейрамінідазу, захищаючи тим самим живі клітини від згубної дії. Дослідження показали, що альтабор не лише ефективний, а й безпечний. Важливо те, що він створений на рослинній основі.
За словами вченого, йому нечасто доводиться мати справу з українськими розробками, хоча на його рахунку дослідження майже 50 фармацевтичних препаратів. Альтабор — це продукція Борщагівського хімфармзаводу (БХФЗ), яким підприємство, на думку І.Зупанця, може пишатися.
Справді, шлях від ідеї до готової пігулки — досить тривалий, він вимагає багато зусиль і коштів. Для виробництва альтабору використовують супліддя вільхи сірої та вільхи клейкої. Фармакологи багатьох країн вже давно досліджують діючу речовину цих рослин, але пошуки велися в зовсім іншому напрямі. Певно, щасливий випадок допоміг саме київським фахівцям помітити її вплив на віруси.
— Коли нас запитують, де ми беремо субстанцію для альтабору, чесно відповідаємо: субстанція росте в Західній Україні, — розкриває секрети Анатолій Шаламай, кандидат хімічних наук, заступник генерального директора з науки Борщагівського хімфармзаводу. — Супліддя вільхи клейкої та вільхи сірої заготовляють узимку, коли йде лісоповал. Ми їх закуповуємо і переробляємо. Вони мають дуже велику кількість елаготанінів — активних та екстрактивних речовин, однак технологія їх виділення досить складна. У нас є препарат альтан з цієї ж рослинної сировини, який призначений для лікування гастритів і виразки шлунка, але противірусної дії він не виявляє. А тим часом відомо, що спектр дії згаданої рослини — величезний, отже, потрібні були нові дослідження і нова технологія для виділення екстракту.
— Скептики можуть сказати, що випуск нового препарату недарма розпочали під час епідемії. Скільки часу було витрачено на створення альтабору?
— Роботу над ним ми почали ще 1998 року, адже на створення оригінального препарату зазвичай витрачається 10—15 років. Запевняю вас, це справа досить складна! Коли альтабор перестав бути науковою ідеєю і нарешті з’явився у вигляді таблетованої форми і мазі, ми передали його на дослідження в Інститут інфекційних хвороб та епідеміології імені Л.Громашевського, де його тестували на моделях вірусів грипу, на герпес-вірусах, вірусі Епштейн-Барра і навіть ВІЛ-інфекції.
Як з’ясувалося при вивченні антивірусної дії альтабору на різні штами грипу, він проявляє два види активності: по-перше, активізує в клітині індукцію синтезу інтерферону, що надзвичайно важливо в боротьбі з вірусами. А по-друге, діє як інгібітор на ключовий фермент — нейрамінідазу — вірусу типу А/H1N1, який називають свинячим.
— Тестування проводилися набагато раніше, ніж стало відомо про пандемію А/H1N1. Де ж знайшли цей вірус для випробувань?
— У колекції інституту інфекційних хвороб є різні штами вірусів, тим паче що А/H1N1 у 1976—1977 роках уже показував свою агресивність, викликавши епідемії. Фармакологи давно думають над тим, як його приборкати. До речі, таміфлю — теж інгібітор нейрамінідази, однак він не має такої властивості, як інтерфероногенність, тобто після його прийому рівень інтерферону не змінюється. Натомість альтабор стимулює збільшення ендогенного інтерферону. Дослідження «in vitro» на тваринах довели: наш препарат має дуже хорошу протизапальну дію. Завдяки високій антиоксидантній активності він сприяє мембраностабілізації клітин, внаслідок чого зменшуються запальні процеси.
Після тестувань було проведено масштабні дослідження на клінічній базі Національного фармацевтичного університету. Клінічні дослідження першої фази — це вивчення переносимості та безпечності препарату на здорових людях, які беруть участь у випробуваннях як добровольці. Це дуже відповідальний етап, оскільки ліки можуть бути досить ефективними, але водночас і токсичними, мати серйозні побічні реакції. Результати випробувань показалидобру переносимість альтабору в курсовій та однократних дозах.
Планується друга фаза клінічних досліджень — вивчення ефективності в умовах вірусного навантаження, коли людина хворіє на грип або має гостру респіраторну інфекцію. У цьому випадку перевіряють, наскільки препарат ефективний при даних захворюваннях, і досліджують імунний статус організму, — наголосив А.Шаламай.
Новий препарат має ще одну перевагу. Альтабор, за словами Світлани Рибалко, доктора медичних наук, завідувачки лабораторії експериментальної хіміотерапії вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб, ефективний також при захворюванні на простий герпес та везикулярний стоматит. Науковці наголошують, що під час спалаху грипу та ГРВІ препарат краще приймати з профілактичною метою, важливо не проґавити перші симптоми захворювання. Альтабор, за даними досліджень, має також додаткові фармакологічні властивості — він показав широкий спектр антибактеріальної дії проти грампозитивних (золотистий стафілокок, сінна паличка) та грамнегативних (кишкова паличка, синьогнійна паличка) мікроорганізмів.
До речі, це не єдина зброя проти епідемії грипу та ГРВІ, яку підготував БХФЗ. Київські фармакологи серйозно поставилися до слів усесвітньо відомого епідеміолога Тома Джефферсона, який наголошує, що найкращий захист від грипу — ретельне миття рук. Вони провели численні дослідження та експерименти, в результаті яких з’явився гігієнічний антисептичний засіб для рук «СТОПінфекція-100».
— Цей гель досить зручний у користуванні — достатньо нанести на долоні всього 1—2 мл, розтерти, і ваші руки будуть чистими, — пояснює Анатолій Шаламай. — Упаковка маленька — всього 50 мг, вона легко поміщається в сумочці чи навіть у кишені. Чому саме такий варіант? Бо досить часто після поїздки в громадському транспорті, відвідин торговельних закладів чи навіть поліклініки людина не має змоги помити руки, а тут наш гель якраз і стане в нагоді. Його не потрібно змивати: залишаючись на шкірі, він захищає від інфекції. Діюча речовина — спирт, однак він не сушить, бо до складу антисептичного засобу входять речовини, які пом’якшують шкіру рук.
— Ми ще не бачили у продажу ні альтабору, ні гелю «СТОПінфекція-100». Коли вони з’являться в аптеках і чи будуть доступні за ціною?
— Гадаю, придбати їх можна буде вже найближчими днями, завод почав їх відвантажувати. Гель продаватиметься не лише в аптеках, а й у відповідних відділах магазинів. Відпускна ціна, ми вважаємо, досить демократична: упаковка альтабору коштує в межах 20 гривень, без аптечної націнки, звісно. Сподіваємося, що незабаром він з’явится не лише в аптеках Києва, а й в аптеках усіх областей.
Альтабор рекомендують вживати за інструкцією: дві таблетки слід довго — хвилин 20 — розсмоктувати. До їхнього складу входять пектини, які мають високі адгезивні властивості, тобто за цей час вони буквально прилипають до слизової оболонки, що підсилює захист від вірусної інфекції. Дослідження проводилися лише з групами дорослих добровольців, тому дітям цей препарат не рекомендують. Хоча науковці по секрету кажуть, що лікують альтабором усіх своїх домочадців, головне, щоб таблетки не ковтали, а розсмоктували. Чому альтабор завоював такі симпатії тих, хто його вивчав і тестував? Бо супліддя вільх, з яких він виробляється, мають елаготаніни — так само, як і добре відома всім малина, якою з давніх-давен лікуються не лише в Україні, а й в усьому світі.