Сім хвилин і все життя

Поділитися
Хто міг би подумати, що вислів «поінформований — отже, озброєний» має пряме відношення до жінок, точніше, до жіночого здоров’я...

Хто міг би подумати, що вислів «поінформований — отже, озброєний» має пряме відношення до жінок, точніше, до жіночого здоров’я. Хоч би якою успішною і самовпевненою була жінка, слова лікаря про те, що в неї виявлено рак молочної залози, викликають шок, породжують відчуття розгубленості та беззахисності. Своєчасно отримана інформація справді може стати тією зброєю, яка допоможе в боротьбі з тяжким, але все-таки виліковним захворюванням.

— Більшість пацієнтів онкодиспансерів дуже мало знають про свою хворобу, — такого висновку дійшла Тетяна Леман, голова харківської громадської організації «Центр «Рух проти раку». — Вони настільки пригнічені діагнозом, що навіть не звертають уваги на те, які ліки їм дають, як їх потрібно вживати, не шукають нових, ефективніших препаратів. Коли захворіла моя мама, я теж нічого не знала про цю патологію, ми просто виконували все, що нам казали в лікарні. Щоб допомогти мамі, я ночами сиділа в Інтернеті, шукала необхідну інформацію і вичитала, що в Європі застосовують так звані таргетні препарати — це засоби цілеспрямованої терапії, які призначають залежно від патогенетичних особливостей розвитку пухлини. Спочатку довідалася, що таких препаратів близько 300, потім докопалася, що хворим на рак молочної залози призначають трастузумаб. Записую на папірці назву, біжу до лікаря, а він мені каже: «Навіщо вам такі дорогі ліки? Ми її лікуємо, як усіх, — за протоколом, усе буде нормально».

Після того як мами не стало, я вирішила допомагати тим, хто потрапив у біду, насамперед надавати необхідну інформацію. Мамина однолітка, в якої був такий самий діагноз, наполягла на застосуванні засобів індивідуалізованої терапії, знайшла потрібні ліки, тепер, слава Богу, няньчить онуків. Я не можу собі пробачити, що тоді не наполягла на своєму, дозволила лікарю вирішувати, що для нас задорого, а що ні. Наш центр створив сайт, де можна отримати консультацію і поспілкуватися з тими, хто пройшов лікування і готовий поділитися своїм досвідом, порадити, де краще обстежитися, до якої лікарні звернутися. Ми відкрили «Школу пацієнтів», працюємо над тим, щоб створити банк крові, який допомагатиме онкохворим.

Те, що наші жінки приділяють мало часу та уваги своєму здоров’ю, це, на жаль, правда. Медики стверджують, що нам бракує пильності, яка допомагає вчасно помітити будь-які зміни в організмі і пройти діагностику. Витратити всього «сім хвилин заради життя» закликає українок організатор цієї акції — Спілка громадських організацій «Всеукраїнська асоціація захисту прав пацієнтів «Здоров’я нації», яка вже кілька років проводить активну просвітительську роботу.

— Усього лише сім хвилин один раз на місяць жінка повинна знайти для себе, щоб самостійно обстежити молочні залози, і, якщо виникнуть якісь сумніви, вчасно звернутися до лікаря, — закликає лідер цієї організації Валентина Очеретенко. — Досвід показує, що приблизно 70—80% жінок, які захворіли, виявили ознаки хвороби під час самообстеження. Якщо це сталося на ранній стадії, то дуже велика ймовірність, що лікування може пройти навіть без операції, якщо, звичайно, пацієнтка вчасно звернеться до лікаря. Наші волонтери розповсюдили тисячі листівок з рекомендаціями, як проводити самообстеження, куди звертатися, якщо з’явилися ознаки хвороби, де краще обстежитися та багато іншої корисної інформації.

Така увага до жіночого здоров’я аж ніяк не випадкова. В Україні, за даними Міністерства охорони здоров’я, найпоширеніше онкологічне захворювання в жінок — злоякісні пухлини молочної залози (на них припадає близько 30% ). До того ж ця хвороба стоїть на першому місці серед причин смертності жінок працездатного віку, вона навіть випереджає серцево-судинні захворювання. Щорічно такий діагноз уперше ставлять приблизно 16 тисячам жінок різного віку. На жаль, третина пацієнток звертається по допомогу надто пізно.

До речі, в розвинених країнах медична допомога організована так, що одужують 95% жінок, у яких діагностували рак молочної залози, у нас же, згідно з даними медстатистики, — тільки 40%. Найголовніша причина — пізнє звертання. Багато хто, до того ж, сподівається на нетрадиційну медицину, звертається до екстрасенсів, травників, а часом і просто до шахраїв, які продають препарати «від усього».

— Сучасні методи діагностики та лікування дозволяють значно подовжити життя пацієнток і поліпшити якість їхнього життя, але тільки за умови раннього звертання до фахівців, — стверджує міністр охорони здоров’я Зіновій Митник. Не можна сидіти й сподіватися, що все само якось уладнається. Потрібно пам’ятати, що лікування запущених форм раку обходиться в 30—50 разів дорожче, ніж на ранніх стадіях, але воно не гарантує успішного результату. Тільки рання діагностика та адекватне лікування збережуть пацієнткам життя і здоров’я.

У рамках акції «Сім хвилин заради життя», було відкрито «гарячу лінію», на яку надійшли сотні дзвінків. Питання, поставлені додзвонювачами, укотре підтвердили, як мало ми всі знаємо про онкологічні захворювання і про те, як з ними потрібно боротися.

Свого часу перша леді США Гілларі Клінтон представила громадськості спеціальну поштову марку, присвячену боротьбі з раком молочної залози, чим підкреслила серйозність проблеми. Марка коштувала півдолара, при цьому 70% її вартості перераховували Національному інституту раку. Кажуть, ця ідея прижилася в багатьох країнах. Може, тепер черга за Україною?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі