GEANT3: Вікно в Європу, але не для всіх…

Поділитися
Налагодити регулярній обмін для українських учених останніми науковими новинами зі своїми колегами у розвинених країнах — така спроба в Україні робилася не раз...

Налагодити регулярній обмін для українських учених останніми науковими новинами зі своїми колегами у розвинених країнах — така спроба в Україні робилася не раз. Істотний прорив на цьому напрямі обіцяло приєднання України до Всеєвро­пейської мережі GEANT, яке відбулося з великою помпою в присутності президентів України і Австрії у Відні ще в 2002 році. Але ця подія не прорубала вікно в Європу для українських науковців. Виявилося, що зі щедрого подарунка (нас приєднали безкоштовно) дехто схотів отримати дивіденди. Система з часом канула в Лету.

Зовсім по-іншому почали розвиватися події, коли до Лондона поїхав професор Юрій Якименко, проректор Національ­ного технічного університету, який скріпив підписом асоціативне членство УРАНу (Україн­ська науково-навчальна телекомунікаційна мережа, що існує з 1996 р. і налічує серед користувачів 100 вишів та НДІ 18 областей країни) з пан’єв­ропей­ською мережею. Таким чином науковці Європи дістали доступ до наукових надбань і робіт українських учених, а українці вийшли на новий рівень роботи та співпраці з європейською науковою спільнотою.

УРАН і GEANT володіють великими можливостями, серед яких об’ємні електронні бібліотеки, доступ до суперкомп’ютерів, змога дистанційного навчання тощо. 30 вересня в Національному технічному університеті України відбулася передача електронних каталогів журналів з хімії та аерокос­мічних технологій. І це — не останнє поповнення наукових фондів.

— Таких колекцій, — розповів член-кореспондент НАНУ Юрій Якименко, — безліч у мережі GEANT. Нині ведуться розробки для розширення використання фондів, щоб учені могли користуватися науковими надбаннями і поза межами закладу науки. Але це буде нескоро.

На жаль, у бібліотечній галузі існують проблеми. Наприк­лад, проблемою у приєднанні бібліотек до УРАНу є і те, що дуже часто вони працюють на різних програмних продуктах. Ці програмні забезпечення дуже часто непоєднувані.

Для інтеграції в європейську наукову спільноту необхідно вміти користуватися сучасними технологіями. І тут виникає друга проблема: кадри бібліотечної справи дуже часто не в змозі підтримувати дистанційне керування фондами. Але у книгосховищах із комп’ютерами та виходом в Інтернет уже працюють 18 тисяч бібліотекарів, які пройшли курси підвищення кваліфікації…

— Рядовий користувач Інтернету може скористатися можливостями GEANT 2?

— На жаль, фізичний особі дуже важко підключатися. Складна технологія під’єднання та вартість кабелю «влітають у копієчку». Простіше шукати виходів до системи через університети країни. Втім, інтеграція УРАН в GEANT дає набагато більше переваг, ніж недоліків. Наукове співробітництво з Європою відкриває широкі можливості. Досить сказати, що ця організація опікується проектом CERN, який забезпечує отримання, передачу та обробку інформації з випробувань адронного колайдера. Ще один проект розвиває можливості астрономії, а інший — бібліотекознавства…

Однак проект GEANT 2 проіснує недовго. З 2009 року в Європі планують розпочати третій проект GEANT, в якому бажають брати участь 40 країн. Наразі вирішується питання членства України та Росії в мережі GEANT…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі