ФУНДАМЕНТАЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ БЕЗ ФУНДАМЕНТУ?

Поділитися
«ДТ» уже не раз писало про різнопланову діяльність, що стосується популяризації науки та її історії, існуючого з 1992 року Державного фонду фундаментальних досліджень...

«ДТ» уже не раз писало про різнопланову діяльність, що стосується популяризації науки та її історії, існуючого з 1992 року Державного фонду фундаментальних досліджень. Зокрема, за підтримки фонду створено близько десяти відеофільмів про корифеїв сучасної науки, про наукову спадщину Михайла Остроградського, Олександра Смакули й інших видатних учених, підготовлені й надруковані ювілейні наукові видання, приміром, праці ученого-металофізика Георгія Курдюмова.

Заслуговує на увагу спроба фонду підтримати й розповсюдити в бібліотеках України альманах «Світ науки» й інші популярні наукові часописи. Знайшла підтримку з боку фонду термінологічна та словотворча робота вчених. Йдеться про видання унікального екологічного словника для інвалідів зору, «Українсько-російсько-англійсько-німецького тлумачного й перекладного словника термінів ринкової економіки», «Геодезичного енциклопедичного словника», «Енциклопедичного філософського словника».

Видавничу суворо некомерційну діяльність Державного фонду фундаментальних досліджень можна характеризувати фразою Льва Толстого: «В усякій справі краще небагато, але хорошого, ніж багато, але поганого. Так само й у книжках». Тематика обраного для видання викристалізовується на основі експертизи (скажімо, торік 34 переможців видавничого конкурсу визначили зі 160 поданих на «змагання» монографій) і охоплює всі пріоритетні напрями сучасної фундаментальної науки. Так, 2001-го побачили світ солідні видання «Фондовий ринок і економічний зріст» Миколи Гончара, «Алгоритмічна теорія великих чисел» Анатолія Анісімова й інші. Незабаром вийдуть двотомне видання «Українське бароко», підручник Платона Костюка «Біофізика», із серії української модерної літератури — «З криниці літ» Івана Дзюби.

Крім того, фонд робить ставку на наукознання й наукометрію для визначення пріоритетів. З рекламною метою випущено диск «Конкурсні проекти науково-дослідних робіт». Для сприяння вченим, охочим познайомитися з конкурсною системою добору й узяти участь у наступних конкурсах фонду, підготовлено видання «Методи, алгоритми та моделі інформаційних технологій наукового прогнозування» Богдана Кияка.

А як справи з головною метою фонду — грантовою підтримкою фундаментальних досліджень? Сумно, але на друге півріччя 2001 р. із запланованих бюджетних коштів (7,2 млн. грн. на виконання проектів-переможців 7-го конкурсу фонду — це близько 350 проектів із 2700 поданих на конкурс) держава не виділила й копійки. Така «традиція» мала продовження й у першому кварталі нинішнього року. Камо грядеши?..

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі