Шістдесят років виповнилось Головній астрономічній обсерваторії (ГАО) НАН України. Із самого початку її заснування виникли суперечки стосовно місця будівництва. Вважалося недоречним будувати головну обсерваторію країни у великому місті, через значну забрудненість повітря і близькість заводів. Часи змінюються і на передній план виступають інші проблеми.
Яке ж становище ГАО сьогодні? Який вклад українських учених у світовий розвиток астрономії?
Розповідає заступник директора Головної астрономічної лабораторії Сергій Кравчук:
— Ми беремо участь у різноманітних космічних програмах. Зараз працюємо над проектом «Коронос», що вивчає зміну яскравості варіацій Сонця. У минулому ці варіації сприяли радикальній зміні клімату, що в свою чергу стало визначальним фактором в існуванні цілих цивілізацій. Досліджуючи відклади на дні водойм на півострові Юкатан, залишки культури майя, вчені дійшли висновку: найсильніша засуха в цій місцевості за декілька тисячоліть області збіглася з початком загибелі цивілізації майя. Ця засуха була лише однією з багатьох, а пов’язані вони з коливанням сонячної активності.
Українські вчені беруть участь у 25 міжнародних наукових проектах. Понад 40 нових експериментів підготовлено для проведення на міжнародній космічній станції. У 2003 році директор ГАО академік НАН України Я.Яцків за участь в колективній роботі з розробки нової теорії нутації отримав Міжнародну премію імені Рене Декарта. Це дуже почесна нагорода, якою щорічно відзначають найвидатніші роботи вчених з країн Європейсько Союзу.
Значних результатів досяг відділ фізики зірок та галактик. Він має два спецiалiзованi спостережнi комплекси: на базі 60-см телескопа на високогірній спостережній базі «Терскол» та на базі 125-см телескопа Кримської астрофізичної обсерваторії. Основні напрямки наукової діяльності — дослідження фізичних та еволюційних характеристик блакитних карликових галактик за даними спостережень на найкращих астрономічних інструментах світу, дослідження швидкої маломасштабної змінності зірок, зокрема за даними паралельних спостережень з допомогою системи просторово рознесених оптичних телескопів.
Вагомими результатами може похвалитися відділ фізики космічної плазми. Тут проводяться теоретичні дослідження плазмових явищ на Сонці, в сонячному вітрі і магнітосфері Землі.
Для обсерваторії сьогодні серйозна проблема — старіння кадрів. Як ви її вирішуєте?
— Щороку ми беремо на роботу трьох-чотирьох молодих спеціалістів. Обов’язково після закінчення аспірантури.
— Академік Яцків під час виступу сказав, що тридцять відсотків коштів ГАО заробляє сама. Яким чином?
— ГАО не займається підприємницькою діяльністю. Наша сфера — фундаментальні науки і дослідження. Але ми виконуємо спеціальні програми, як наприклад — координатно часове забезпечення України та інші. Це і дає нам можливість заробляє кошти. Однак їх все одно не вистачає. З-поміж усіх інститутів ГАО НАН України фінансується найгірше.
Нелегким залишається становище працівників ГАО та їх сімей, які мешкають на території обсерваторії (усього близько 70 чоловік). Найближчий магазин знаходиться за два кілометри від садиби. Зарплата науковців також бажає кращого, якоюсь мірою виручають присадибні ділянки, що знаходятся тут же, на території обсерваторії. Проте, незважаючи на всі труднощі, обсерваторія продовжує працювати, а науковці робити все нові відкриття. Людині, навіть обтяженій земними проблемами, властиво звертати погляд до зірок, думаючи про вічне.