Підприємства гірничо-металургійного комплексу України можуть зупинити виробничі потужності через можливе підвищення максимальних граничних цін на електроенергію на ринку на добу наперед (РДН) та внутрішньодобовому ринку (ВДР) і пропонують Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), залишити прайс-кепи на поточному рівні.
«Підвищення розмірів прайс-кепів – це шлях до зростання цін на електроенергію на РДН та ВДР. Якщо це відбудеться, то Нікопольський завод феросплавів зупиниться. Хоча зараз ми збиткові, все одно прийнято рішення працювати, але новий рівень збитків через здорожчення електрики призведе до зупинки підприємства», – повідомив Олександр Завгородній, директор з економіки та фінансів НЗФ під час засіданні НКРЕКП 8 червня.
Він також розкритикував проєкт рішення НКРЕКП через відсутність аналізу впливу на промислових споживачів. «Зараз «АрселорМіттал Кривий Ріг» зупинив виробництво сталі, а якщо ще зупиниться НЗФ, то у нашому регіоні будуть проблеми. Тому пропонуємо не підвищувати прайс-кепи до кінця війни», – підкреслив топменеджер.
Володимир Боднар, заступник голови правління з економіки та фінансів Марганецього ГЗК, повідомив, що збільшення прайс-кепів може не дозволити підприємству вийти із простоя. «Наразі наше підприємство «стоїть» через постійні обстріли. Ми плануємо запускатись, але розуміємо, що це може і не відбутись через зростання цін на електроенергію. Пропонуємо не збільшувати граничні ціни ще півроку, поки йде війна в Україні», – сказав він.
За словами головного енергетика Запоріжського заводу феросплавів Максима Михайлова, ймовірне збільшення цін на РДН та ВДР після підвищення прайс-кепів призведе до додаткових витрат підприємства в розмірі 43 млн грн в місяць.
Павло Літун, головний енергетик Покровського ГОКа, повідомив, що його підприємство неодноразово зверталося до НКРЕ з пропозицією не підвищувати граничні ціни під час війни, оскільки це призведе до збитків. «Наша пропозиція – залишити прайс-кепи на рівні 2022 року до закінчення воєнних дій», – констатував він.
Нагадаємо, що 8 червня 2023 року НКРЕКП схвалила проєкт постанови «Про встановлення граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку». Зокрема, максимальні прайс-кепи на РДН для годин мінімального навантаження (з 00:00 до 07:00 та з 23:00 до 24:00) зростуть із 2000 грн/МВт-год до 2706,63 грн/МВт-год та для годин максимального навантаження (з 07:00 до 23:00) – із 4000 грн/МВт-год до 5413,26 грн/МВт-год.