Спадкові права дитини: як їх оформити

Поділитися
Спадкові права дитини: як їх оформити © freepik/freepik
Роз'яснення дали у Мін'юсті.

Через повномасштабну агресію РФ, в Україну гинуть і військові, і цивільні. В цей час актуальним є питання оформлення спадщини. Особливо це стосується тих, хто опинився без годувальника та згодом усвідомив необхідність врегулювання спадкових прав. Фахівці Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції розповіли, як відбувається оформлення спадкових прав дитини, батьківство щодо якої встановлено посмертно.

Як є строки прийняття спадщини

В Україні, відповідно до Цивільного кодексу, є шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини нотаріусу. За малолітню дитину (до 14 років) таку заяву подають батьки (усиновлювачі) або опікун.

«Якщо ж дитина вже досягла 14 років, вона має право подати заяву самостійно, без згоди батьків чи піклувальника», – йдеться у повідомленні.

Як встановити батьківство через суд

Фахівці пояснили, що якщо батько дитини не був у шлюбі з її матір’ю, встановлення факту батьківства можливе лише через суд.

«Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Предметом доказування у справах про визнання батьківства або про встановлення факту батьківства є встановлення походження дитини від певної особи», – зазначили у Мін'юсті.

На подання заяви про встановлення факту батьківства мають право:

  • матір дитини;
  • опікун або піклувальник дитини;
  • особа, яка утримує та виховує дитину;
  • сама дитина, яка досягла повноліття.

В  Україні закон не встановлює конкретного переліку доказів для встановлення факту батьківства.

«Підставою для встановлення факту батьківства можуть бути будь-які відомості, що свідчать про походження дитини від певної особи. У разі позитивного рішення суду вносяться відповідні зміни до актового запису про народження дитини, та видається свідоцтво про народження із зазначенням відомостей щодо батька, в даному випадку – спадкодавця, що буде слугувати доказом родинних відносин дитини (спадкоємця) з батьком (спадкодавцем)», – йдеться у повідомленні.

Як оформлюється обов’язкова частка дітей у спадщині

У випадку, якщо спадкодавець залишив заповіт, це не означає, що спадщина розподілиться лише за його волею. Закон захищає право на обов’язкову частку малолітніх, неповнолітніх та повнолітніх непрацездатних дітей – вони гарантовано отримують половину тієї частки, яка належала б їм за законом.

«Навіть якщо дитина на момент смерті батька вже досягла повноліття, але не була офіційно визнана його дитиною, вона має право звернутися до суду для встановлення факту батьківства та отримання обов’язкової частки у спадщині», – пояснили фахівці.

Якщо спадкодавець не залишив заповіту, спадщина розподіляється за законом відповідно до черговості. Діти належать до першої черги спадкоємців і мають пріоритетне право на спадкування.

Які документи потрібні для оформлення спадщини

У Мін'юсті додали, що для того, щоб отримати свідоцтво про право на спадщину, спадкоємці мають подати заяву та пакет документів.

«У кожному конкретному випадку перелік документів може видозмінюватися з урахуванням обсягу спадкової маси, наявності рухомого нерухомого майна тощо, тому краще в індивідуальному порядку погоджувати його з нотаріусом в провадженні якого перебуває конкретна спадкова справа», – йдеться у повідомленні

До основних можна віднести:

  • документи, що підтверджують право власності на майно спадкодавця та свідоцтво про смерть;
  • документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження, рішення суду тощо);
  • документи, що засвідчують чергу спадкування або заповіт, складений на користь спадкоємця.

Раніше ми писали, хто за законом вважається спадкоємцем четвертої черги.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 2
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Sława
15 Грудня 2023, 23:23
Кабмін підписав постанову, згідно з якою повістки тепер може особисто формувати та підписувати сільський голова. «Сільський голова має право особисто формувати і підписувати повістки, згідно з постановою Кабінету Міністрів за номером 352», - сказав Умєров, відповідаючи на питання. Цікаво, що постанова Кабміну №352 вже була підписана в цьому році 18 квітня і стосувалася зовсім інших питань. А от 21 березня 2002 році дійсно була постанова кабміну з військових питань, але там йшлося про призов на строкову службу і службу по контракту. Яким чином це стосується мобілізації? Висновок: нічого не зрозуміло.
Відповісти Цитувати Поскаржитись
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі