Оформлення спадщини на квартиру: які документи потрібні

Поділитися
Оформлення спадщини на квартиру: які документи потрібні © freepik/rawpixel-com
Деяким спадкоємцям потрібно сплатити податок за спадщину.

Через війну, яку розпочала Росія, гинуть і військові, і цивільні. В цей час питання прийняття спадщини є актуальним.

Юристка Тіна Клецько розповіла, які документи потрібні для оформлення спадщини на квартиру.

Українське законодавство встановлює 6 місячний термін на прийняття спадщини з моменту смерті близького родича (спадкодавця).

Протягом цього часу законні спадкоємці повинні подати заяву про прийняття спадщини до місцевого нотаріуса та до неї додати необхідний перелік документів.

Для початку нотаріус визначає, яким способом буде прийматися спадщина громадянами. Якщо наявний заповіт, то спадщину можуть оформити лише особи, що вказані в ньому як спадкоємці рухомого та нерухомого майна.

Якщо заповіт відсутній, то спадщина буде прийматися за законом в порядку черговості. Всього на практиці виділяють 6 черг спадкування. Таким чином, остаточний перелік громадян, що можуть оформити спадщину залежить від виду її прийняття.

Чи потрібно сплачувати податки в Україні за оформлення спадщини

В Україні не існує окремо визначеного податку за оформлення спадщини, а тому вона оподатковується відповідним податком на доходи фізичних осіб.

Існує всього 3 ставки даного податку, а саме:

  • 0% - ця ставка встановлюється для законних спадкоємців, які належать до 1 та 2 ступеня споріднення із спадкодавцем (наприклад, дружина, чоловік, син, дочка, батько, мати тощо);
  • 5% - ця ставка встановлюється для законних спадкоємців, які належать до інших ступенів споріднення із спадкодавцем (наприклад, тітка, дядько, племінники та племінниці тощо);
  • 18% - ця ставка встановлюється для будь-якого обʼєкта спадкового майна, що приймається спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента (особа, що є іноземцем) або якщо спадкодавець-резидент передає у спадок майно спадкоємцеві-нерезиденту (іноземцю). При цьому ступінь спорідненості не є важливим для застосування даної ставки оподаткування.

Варто зазначити, якщо спадкоємці сплачують ПДФО в розмірі 5% або 18%, то вони також повинні додатково сплатити військовий збір - 1,5%. Дана норма не стосується спадкоємців, що приймають спадщину із нульовим податком.

В незалежності чи спадщина приймається за законом або за заповітом визначені законодавством ставки податку не змінюються.

Які документи потрібні для оформлення спадщини на квартиру

Для того, щоб оформити спадщину на квартиру спадкоємці повинні подавати нотаріусу такий пакет документів, а саме:

  • документи, що посвідчують особу спадкоємця - паспорт, ID-картка, РНОКПП тощо;
  • оригінал документа, що засвідчує смерть спадкодавця (як правило свідоцтво про смерть);
  • документ із якого вбачається місце реєстрації померлої особи (спадкодавця) і перелік осіб, що з ним були зареєстровані та проживали на момент смерті (наприклад, домова книга або довідка про балансоутримувача нерухомого майна тощо);
  • заповіт (якщо спадкодавець його склав за життя);
  • у випадку оформлення спадщини за законом - документи, які можуть підтвердити родинні зв’язки спадкоємця та померлої особи (свідоцтва органів РАЦС про народження, укладення шлюбу, зміну імені чи прізвища, рішення суду про встановлення факту тощо);
  • правовстановлюючі документи на нерухоме майно, які підтверджують законність його набуття у власність спадкодавця (наприклад, свідоцтво про право власності, витяг з Реєстру речових прав на нерухоме майно, договір дарування або купівлі-продажу тощо);
  • документ, що підтверджує сплату обов’язкового державного мита за відкриття спадкової справи (наприклад, квитанція із фінансової установи).

Нагадаємо, хто може бути спадкоємцем четвертої черги та як відбувається спадкування за законом.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі