Попри війну, в Україні триває вакцинація дорослих та дітей за Національним календарем щеплень. Зокрема, можна безкоштовно вакцинуватися від дифтерії та правця, а також інших вакцинокерованих інфекцій. Фахівці Центру громадського здоров'я розповіли, коли варто робити щеплення проти дифтерії.
Вакцинація проти дифтерії: коли потрібно робити щеплення
У ЦГЗ пояснили, що щеплення проти дифтерії і правця є обов'язковими згідно з Національним календарем профілактичних щеплень. Вакцину вводять ще у дитячому віці, але періодично повторюють впродовж всього життя.
Так, відповідно до Календаря профілактичних щеплень, вакцинацію від дифтерії й правця починають робити у дитячому віці:
- 2 місяці;
- 4 місяці;
- 6 місяців;
- 18 місяців.
«Маленьким дітям роблять щеплення вакциною АаКДП (безклітинна (ацелюлярна) адсорбована кашлюково-дифтерійно-правцева вакцина) або АКДП (з цільноклітинним кашлюковим компонентом), яка захищає від трьох захворювань — дифтерії, правця й кашлюка. Обидві вакцини є неживими, вони формують стійкий імунітет до хвороб», – йдеться у повідомленні.
Наступну вакцину АДП (без кашлюкового компонента) вводять дітям у віці шести років
«В 16 років та наступні кожні 10 років – вакциною АПД-м (зі зменшеним вмістом дифтерійного та правцевого антигенів)», – пояснили у ЦГЗ.
Українці можуть перевірити свій вакцинальний статус або зробити щеплення у свого сімейного лікаря.
У ЦГЗ додали, що якщо у людини відсутні щеплення або відомості про них, слід надолужити пропущену вакцинацію якомога швидше.
«Для повноцінного захисту необхідно отримати щонайменше три дози вакцини проти правця і дифтерії (АДП-М) – спочатку першу дозу, через місяць – другу, через шість місяців після другої – третю. Щеплення вакциною АДП-м є безкоштовними», – пояснили фахівці.
Раніше фахівці Центру громадського здоров’я МОЗ України пояснили, через який час після коронавірусної хвороби можна робити щеплення проти COVID-19.