Коли потрібна підтримка: як ненав'язливо порадити людині звернутися до психолога

Поділитися
Коли потрібна підтримка: як ненав'язливо порадити людині звернутися до психолога © unsplash/bandeirati
Для цього потрібно дотримуватися певних правил.

Через військове вторгнення РФ та ракетні удари українці живуть в умовах постійного стресу. Через це і діти, і дорослі часто потребують допомоги психологів, але деякі з якихось причин не звертаються до фахівця.

У Центрі громадського здоров'я МОЗ України розповіли, як коректно запропонувати близькій людині звернутися за допомогою до психолога.

Коли необхідна допомога спеціаліста

Допомога психолога необхідна, коли людина:

  • погано спить або постійно хоче спати;
  • нічого не їсть або постійно хоче їсти;
  • весь час виснажена, не має сил, не може ні на чому зосередитися;
  • постійно роздратована;
  • не виявляє інтересу до занять, які їй подобалися раніше;
  • має суїцидальні думки.

Як запропонували близькій юдині звернутися до психолога

Дуже важливо запропонувати близькій людині звернутися до психолога в такий спосіб, щоб не відлякати її та дійсно допомогти. Для цього потрібно:

  • Обрати місце та час – дуже важливо, де і коли ви розмовлятимете на складну тему. Найкраще поговорити з близькою людиною наодинці в тихому знайомому місці, обравши час, коли вона максимально розслаблена та спокійна.
  • Говорити прямо – потрібно максимально тактовно описати, що саме вас непокоїть, наводити конкретні приклади, адже людина дійсно може не усвідомлювати, що має проблему.
  • Не засуджувати та бути терплячим – слід бути готовим, що людина все заперечуватиме та захищатиметься. Не потрібно ображатися. Важливо сказати, що ви любите та поважаєте цю людину, і вас хвилює, що вона страждає та не може жити повноцінним життям.
  • Розповісти про власний досвід чи досвід друзів, якщо такий є – бувають випадки, коли люди не хочуть йти до психолога, бо бояться осуду з боку їхнього оточення або не вірять в силу терапії. Потрібно навести приклади людей, які мають позитивний досвід взаємодії з психологом.
  • Розповісти про конфіденційність – деякі бояться, що те, що вони скажуть психологу, випливе назовні. Важливо заспокоїти людину та розповісти про те, що психолог та психотерапевт ніколи та нікому не розкаже те, чим з ним ділився пацієнт.
  • Допомогти знайти фахівця – якщо людина ніколи не зверталася по психологічну допомогу, їй треба допомогти це зробити. Тому можна самостійно підшукати декілька спеціалістів та запропонувати звернутися до них. Також можна порекомендувати тих спеціалістів, до яких зверталися ви. Важливо пояснити, що також є безкоштовна психологічна допомога.
  • Запропонувати іншу практичну допомогу – можливо, ваша близька людина не відмовиться від неї. Наприклад, можна посидіти з дітьми або допомогти у хатніх справах, коли людина піде на консультацію до фахівця.

Раніше психологиня Катерина Тімакіна дала рекомендації, як українцям відновитися після страшних новин.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі