В Україні екстрена медична допомога (ЕМД) входить до Програми медичних гарантій та є безкоштовною. Викликати бригаду ЕМД можна за номером 103.
У пресслужбі Міністерства охорони здоров'я розповіли, у яких випадках необхідно викликати таку допомогу та що говорити диспетчеру.
Коли треба негайно викликати екстрену меддопомогу
Бригаду ЕМД необхідно негайно викликати у таких ситуаціях:
- у людини відсутнє дихання чи вона дихає з ускладненнями (сторонній предмет у дихальних шляхах, кровотеча з горла);
- ознаки масивної кровотечі (травматична ампутація кінцівки, рани живота, шиї чи обличчя);
- біль одночасно в спині, плечах, щелепі, відчуття стиснення у грудній клітині;
- втрата свідомості або її сплутаність;
- людина має ознаки інфаркту, інсульту (ускладнене чи втрачене мовлення, паралізована кінцівка, перекошене обличчя, падіння, погіршення зору в одному оці);
- інші стани, які загрожують життю та здоров’ю (отруєння, травми).
У МОЗ зазначили, що викликати ЕМД потрібно тільки за крайньої потреби — коли є загроза життю та здоров’ю людини.
«Фальшивий виклик чи перебільшення симптомів задля приїзду медиків загрожують не тільки штрафом тому, хто викликав, а й смертю людині, яка в цей час справді потребувала допомоги і не дочекалася приїзду бригади», – наголосили у відомстві.
Що треба повідомити диспетчеру при виклику ЕМД
Диспетчеру необхідно повідомити наступну інформацію:
- прізвище, стать, вік людини, яка потребує невідкладної меддопомоги. Якщо це незнайома людина, назвати її стать і орієнтовний вік, своє прізвище, ім’я та номер телефону;
- максимально точно описати скарги та стан людини. Якщо знаєте напевне, то вказати причину виникнення невідкладного стану. Наприклад, людина впала з висоти 10 метрів або ж є ознаки інсульту;
- відповідати спокійно і чітко на всі запитання диспетчера — це скоротить час розмови, і бригада швидкої допомоги прибуде скоріше;
- виконувати всі вказівки диспетчера, коли розмовляєте і чекаєте на бригаду ЕМД;
- назвати точну адресу виклику: район, населений пункт, вулицю, номер будинку, квартири, поверх, код домофона і номер під'їзду. У випадку, якщо точна адреса пацієнта невідома, треба вказати загальновідомі орієнтири та шляхи під’їзду.
- підготувати паспорт та медичну документацію пацієнта. Якщо знадобиться госпіталізація, документи необхідно передати медпрацівникам у лікарні.
В Міністерстві охорони здоров’я пояснили, як діяти коли різко погіршилося самопочуття.
Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!