Про це пише Володимир Чопенко в свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна».
«Внутрішній зерновий ринок донедавна перебував у такому собі анабіозі. Сонливість була спричинена доволі пасивним експортом, млявим внутрішнім попитом. Ціни в січні 2011 року тримались у коридорі 1600-
1700 грн. за тонну пшениці третього класу», - наголошується в статті.
1700 грн. за тонну пшениці третього класу», - наголошується в статті.
«Розбурхало їх ТОВ „Хліб Інвестбуд“ - „пролісок“ і в сенсі юного віку оператора, і в сенсі прозорості його народження.У результаті симбіозу державного і приватного капіталу цей зерновий гравець виступає як торговельний підрозділ Державної продовольчо-зернової корпорації України. Не дивно, що саме йому дісталася апетитна пайка пшеничного експорту - 221 тис. тонн», - пише автор.
Після появи на ринку ТОВ «Хліб Інвестбуд» ціни розігрілися до 2200-2500 грн. за тонну продовольчої пшениці.
«Що підстьобнуло „Хліб Інвестбуд“ переплачувати продавцям в середньому зайвих 400 грн. на тонні? Шалена конкуренція? Так її, за великим рахунком, і не було. Одноосібним покупцем виступала лише згадувана компанія. Дефіцит зерна? Навпаки! На такий семимильний ціновий „крок“ у 400 грн. може наважитися лише той, у кого є дармові бюджетні кошти і сверблячка переполовинити їх», - наголошується в статті.
«І на місці сільгоспвиробників я теж не пручався би, коли замість ринково усталених 1700 грн. пшеницю у мене купують за 2100. Тільки й того, що із начеб уторгованої вигоди у 400 грн. половину із них слід „занести“ у кишеню гречному державному покупцеві», - вважає автор.
Навіть за такої надвисокої невмотивованої внутрішньої ціни, експортувавши пшеницю, покупець матиме зиск у розмірі 100 євро на тонні.
Після подорожчання пшениці природно мало б подорожчати і борошно. Але держава стоїть на сторожі цінової стабільності.
«Мельники, уважно вчитавшись у постанову №1222, схопилися за голову: нене моя рідна! Не задекларував ціни - з тебе стягують штраф у розмірі 100% виручки за минулий рік. І побігли хутчій з яток власне борошно вилучати, на кілограм якого тихцем надбавили 40-45 коп. Поки цінова інспекція не нагрянула», - повідомляє автор матеріалу.
Докладніше читайте у статті Володимира Чопенка «Видовище без ... хліба. Не чекайте борошна за низькими цінами - її не буде. На голодній пайці сидять і пекарі» у свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна».