У листопаді Центральна виборча комісія має оголосити про початок чергових виборів до Верховної Ради, якщо до цього часу не будуть внесені зміни до Конституції і до закону про вибори народних депутатів. Про це заявив на прес-конференції у п'ятницю, 15 жовтня, заступник глави ЦВК Андрій Магера.У листопаді Центральна виборча комісія має оголосити про початок чергових виборів до Верховної Ради, якщо до цього часу не будуть внесені зміни до Конституції і до закону про вибори народних депутатів. Про це заявив на прес-конференції у п'ятницю, 15 жовтня, заступник глави ЦВК Андрій Магера.Він зазначив, що з рішенням Конституційного суду про скасування політреформи 2004 року хтось може погоджуватися, а хтось ні. «Я як юрист і законослухняний громадянин повинен його виконувати, у мене немає іншого варіанту. А якщо виходити з цього рішення, у нас діє Конституція в редакції від 28 червня 1996 року. І в цій Конституції вказано, у частині 1 статті 77, порядок призначення чергових виборів депутатів Верховної Ради. Вони мають відбутися в останню неділю березня четвертого року повноважень парламенту», - пояснив Магера.
За словами заступника голови ЦВК, Конституція повинна діяти у повному обсязі, і неправильними є спроби вважати недійсними окремі її положення. «Якщо хтось хоче висмикувати окремі статті і трактувати так, що одні діють, а інші ні - це глибоко помилково. Конституція діє щодо всіх суб'єктів правовідносин, і її верховенство забезпечується на всій території Україні. Це означає, що чергові вибори мають відбутися 27 березня 2011 року», - сказав він.
У той же час, Магера підкреслив, що аби уникнути різночитань Конституції Центрвиборчком може додатково звернутися до Конституційного суду для тлумачення цих норм.
У свою чергу, заступник глави ЦВК Жанна Усенко-Чорна вважає, що всі суперечки щодо терміну дії депутатських мандатів безпідставні, і оскільки Конституція є законом прямої дії, у Центрвиборчкому немає іншого шляху, окрім як оголосити про початок виборів за 125 днів до їх проведення, тобто вже в листопаді поточного року.
«Центральна виборча комісія зобов'язана вжити всіх необхідних заходів, щоб забезпечити належну підготовку та проведення виборчого процесу. Оскільки цей виборчий процес буде тривати протягом двох бюджетних років, то ЦВК необхідно терміново підготувати фінансові запити і направити їх до Кабінету Міністрів і Верховної Ради, щоб забезпечити необхідне фінансування процесу», - вважає вона.
Водночас, Усенко-Чорна не виключає, що виборче законодавство найближчим часом може бути змінено. «Ми розуміємо те, що стан правового регулювання в Україні може змінитися. Воно в нас змінюється абсолютно безсистемно і спорадично. І найближчим часом ми дійсно можемо очікувати будь-яких змін як до Конституції, так і до закону про вибори народних депутатів», - підкреслила вона.
1 жовтня Конституційний суд визнав неконституційним закон «Про внесення змін до Конституції України» від 8 грудня 2004 №2222-IV (так звана політреформа 2004 року) у зв'язку з порушенням процедури його розгляду і прийняття.
Конституційний Суд доручив органам державної влади невідкладно привести норми законодавства у відповідність із Конституцією редакції 1996 року.
Згідно з Основним законом у редакції 1996 року, Рада обирається на чотири роки, а не на п'ять, що було визначено політреформою-2004. Востаннє парламентські вибори проходили 30 вересня 2007 року.
8 жовтня Верховна Рада вирішила направити до Конституційного суду для отримання висновку законопроект про внесення змін до Конституції щодо п'ятирічного терміну повноважень парламенту.