Зростання цін найвідчутніше впливає на домогосподарства з найнижчим рівнем доходу, констатує доктор економічних наук Андрій Ревенко. «Це зумовлено випереджальним зростанням цін на продукти харчування порівняно з іншими групами споживчих витрат», — пояснює він.
Вчений нагадує, що при розподілі всіх українських домогосподарств за рівнем прибутків на десять рівних груп, в першій, найбіднішій групі, витрати на харчування в 2006 році складали 62,8% всіх витрат, а в найбагатшій десятій — всього 45,2%.
«Зрозуміло, що при збільшенні минулорічних цін на продовольство майже на чверть (на 23,7%) це зростання цін насамперед вдарило по найбіднішим групам населення», — підкреслює Ревенко.
Підвищення цін, на думку економіста, стає особливо помітним для найменш заможних українців ще і тому, що найшвидше дорожчають найдешевші продукти харчування.
«За нашими розрахунками, по всьому споживчому кошику товарів і послуг індекс споживчих цін у 2007 році для першої та другої груп (із найнижчими доходами) виріс на 18–19%, а для дев’ятої та десятої, тобто з найвищими доходами, — приблизно на 13–15%», — резюмував вчений, відзначивши, що «соціально справедливіше було б навпаки».
Докладніше читайте у статті Андрія Ревенка «Анатомія інфляції. По кому ціновий подзвін?» у свіжому номері «ДТ».