Умови для бізнесу: три поліпшення і 145-те місце

Поділитися
Україна посідає 145-те місце (серед 183 країн) за сприятливістю умов для підприємницької діяльності. ...

Україна посідає 145-те місце (серед 183 країн) за сприятливістю умов для підприємницької діяльності. Про це свідчать результати чергової, восьмої за ліком, доповіді «Ведення бізнесу-2011» (Doing Business-2011), опублікованої 4 листопада у Вашингтоні групою Світового банку. При цьому наша країна змогла піднятися в рейтингу на дві позиції, із 147-го місця в попередньому звіті. (Торішній рейтинг України (142-ге місце) було знижено на п’ять пунктів у результаті методологічних змін.)

Що стосується лідерів, то вже традиційно першу п’ятірку сформували Сінгапур (очолює рейтинг п’ятий рік поспіль), Гонконг, який посунув на третю позицію Нову Зеландію, Великобританія і Сполучені Штати.

«Загалом ведення підприємницької діяльності залишається найлегшим в економіках Організації економічного співробітництва і розвитку. Найважчим — у країнах, які розташовані на південь від Сахари та в країнах Південної Азії, — констатують у групі Світового банку. — Проте економіки, що розвиваються, стають дедалі активнішими. Торік 66% країн, що розвиваються, поліпшили умови ведення бізнесу, шість років тому цей показник становив усього 34%», зазначається в доповіді.

Сусідами України в рейтингу цього року виявилися Сирія (144-те місце) і Гамбія (146-те). З країн колишнього СРСР гірші позиції тільки в Узбекистану (150-те місце).

Найвищі позиції серед найближчих українських сусідів посідають Грузія (12-те місце), Естонія (17-те), Литва (23-тє) і Латвія (24-те).

За динамікою зростання показників нинішнього року найбільше відзначився Казахстан, що став найактивнішим реформатором серед 183 країн світу, в яких проводилися дослідження. Астана поліпшила законодавство, яке регулює створення підприємств, одержання дозволів на будівництво, захист прав та інтересів інвесторів і міжнародної торгівлі. У результаті країна перемістилася в рейтингу вгору на 15 пунктів, посівши 59-те місце.

Таджикистан і Угорщина також увійшли в десятку країн регіону Східної Європи та Центральної Азії, які найбільшою мірою поліпшили регуляторне середовище для бізнесу за останній рік. Вони піднялися в рейтингу відповідно на 10 і 6 пунктів. Чеська Республіка поліпшила свої позиції на 19 пунктів (до 63-го місця).

Литва змогла поліпшити свої показники у п’яти з дев’яти сфер, оцінюваних у рамках Doing Business. Це більше, ніж у будь-якої іншої країни — учасниці рейтингу.

«У загальносвітовому масштабі торік уряди 117 країн провели 216 реформ у сфері регулювання підприємницької діяльності. Основні напрямки реформ — поліпшення умов для створення і ведення бізнесу, підвищення прозорості, зміцнення права власності та підвищення ефективності процедур урегулювання комерційних спорів і банкрутства, — розповіла в ексклюзивному коментарі для «Дзеркала тижня» з Вашингтона один з авторів доповіді Світлана Багаудінова. — Всього за останні п’ять років 85% з аналізованих у звіті держав у той чи інший спосіб поліпшили своє регуляторне законодавство (загалом зареєстровано 1511 поліпшень). При цьому безсумнівним світовим лідером серед країн, які здійснювали адміністративно-регуляторні реформи найбільш активно і послідовно, є Грузія».

«Ми вже звикли до того, що країни Східної Європи та Центральної Азії в останні роки очолюють список найактивніших реформаторів, але цього року і багатші країни, зокрема із Західної Європи, провели цілий ряд досить серйозних реформ, — продовжує свою розповідь пані Багаудінова. — Характерна світова тенденція — дедалі активніше впровадження електронних засобів управління і виведення бізнес-процесів у режим on-line. Йдеться, наприклад, про створення єдиного електронного вікна зі створення і реєстрації підприємства, про передачу прав власності, подання податкової звітності».

Що стосується України, то за період із початку червня 2009-го по кінець травня 2010-го автори дослідження (крім основної команди Doing Business, у підготовці доповіді взяли участь 70 українських експертів) зафіксували три поліпшення порівняно з попереднім періодом.

«Так, у податковій сфері було вдосконалено процедуру звітності завдяки впровадженню відповідних електронних систем. Ще одну реформу було зафіксовано у сфері одержання дозволів на будівництво — це одна з найболючіших сфер не лише в Україні, а й у всьому регіоні, — коментує показники України Світлана Багаудінова. — Проте, незважаючи на скорочення ряду процедур і часових рамок на одержання будівельних дозволів (було скасовано 9 з 31 процедури, витрати часу скоротилися на третину, грошові — на 6%. — Ю.С.), сама процедура усе ж таки залишається однією з найбільш обтяжливих у світі (179-та позиція з 183 країн). Те саме стосується поки що і податкової системи, за ступенем складності якої для легальних компаній Україна посідає третє місце у світі (181-ше місце в рейтингу)».

«Ну і, нарешті, найістотніше поліпшення — зниження мінімального розміру статутного капіталу для відкриття компаній», — розповідає експерт групи Світового банку. Ця реформа, за її словами, є однією з найпопулярніших у світі як спосіб зниження бар’єрів для підприємництва.

Втім, і відкриття компанії в нашій країні залишається непростим завданням — за цим показником Україна посідає 139-ту позицію в рейтингу.

«Реформи в Україні проводяться, але недостатніми темпами, що не дає можливості Україні наблизитися до інших економік, з якими вона змагається за інвестиції та ринки, — вважає Мартін Райзер, директор Світового банку в Україні, Білорусі і Молдові. — Програма реформ добре відома, проте її
впровадження слід прискорити, а стратегічні дії мають бути більш послідовними. Заходи, спрямовані на поглиблену дерегуляцію, реформа з полегшення процедури відкриття і закриття бізнесу, спрощення сплати податків і скасування зайвих регулювань і нормативів могли б стати потужним сигналом для вітчизняних та іноземних інвесторів».

Нинішнє дослідження охоплює період по травень 2010 року включно. А як бути з іншими реформами, спроби реалізувати які зараз починаються в Україні?

«Особливістю рейтингу є те, що він охоплює далеко не повний перелік питань, які стосуються регуляторної сфери. Тому далеко не всі реформи, що нині в Україні є в процесі, вплинуть на рейтинг. Хоча на загальний інвестиційний клімат — безумовно, — пояснив ситуацію для «ДТ» Сергій Осаволюк, заступник керівника проекту IFC «Інвестиційний клімат». — З того, що може вплинути на рейтинг насамперед — проект закону про спрощення відкриття компаній (передбачає значне скорочення кількості процедур, часу і вартості цього процесу), над яким ми зараз працюємо разом з Держкомітетом з питань регуляторної політики. Вже досить довго — близько двох років — в Україні розробляється нова версія закону про банкрутство. Якщо виправдаються сподівання на його прийняття до літа наступного року, це теж може істотно поліпшити позиції країни в Doing Business.

Уже проведене в нашій країні скорочення сфер підприємницької діяльності, які підлягають ліцензуванню, безпосередньо в рейтингу не відображається. Подальше скорочення кількості дозвільних процедур поки тільки в планах, і що конкретно буде зроблено — дізнаємося в майбутньому. Тому зараховувати відповідні нововведення в актив поки що рано.

Як рано давати оцінки і таким вкрай важливим для країни документам, як Податковий і Митний кодекси, робота над якими триває. Якість цих документів може серйозно вплинути не тільки на позиції України в Doing Business».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі