Україна очима Кальмана Міжея

04 серпня, 2006, 00:00 Роздрукувати Bипуск № 30, 4 серпня-19 серпня 2006р.
Автор
Статті авторів Всі статті автора Всі автори
Відправити
Відправити

Директор регіонального бюро Програми розвитку ООН (ПРООН) по Європі та СНД, помічник генерального ...

Автор
Статті авторів Всі статті автора Всі автори

Директор регіонального бюро Програми розвитку ООН (ПРООН) по Європі та СНД, помічник генерального секретаря ООН і заступник координатора програми міжнародного співробітництва по Чорнобилю Кальман Міжей добревідомий політичній еліті України — насамперед як ініціатор створення комісії «Блакитна стрічка». Ця комісія, об’єднавши найкращих зарубіжних і вітчизняних економістів, політиків, надала на початку 2005 року новообраному президенту України детальний звіт «Пропозиції президенту — Нова хвиля реформ», у якому містилося понад сто рекомендацій щодо ефективного реформування в адміністративній та соціально-економічній сфері.

Якщо говорити тезисно, рекомендувалося змінити відносини між владою і громадянами та перейти від «правління» до «надання послуг», провівши реформу в напрямку посиленням ролі місцевого самоврядування та формування громадянського суспільства. Зростання економіки країни експерти запропонували розглядати крізь призму забезпечення гідного рівня життя, використовуючи для цього важелі оптимізованого оподаткування і поступово оновлюваної законодавчої бази фінансової системи. Рекомендувалося чіткіше розмежувати державну та приватну форми власності й посилити гарантії її прав; стимулювати активність середнього класу, спростивши регуляторні механізми для малого та середнього бізнесу. Україні радили послідовно інтегруватися у світову економіку з допомогою якнайшвидшого приєднання до СОТ, не ігноруючи при цьому створення зони вільної торгівлі в рамках СНД.

Роботі в ООН передувала блискуча кар’єра доктора економічних наук Кальмана Міжея на батьківщині — в Угорщині, а потім у США, де він обіймав посаду віце-президента з питань інвестицій у Центральну та Східну Європу в корпорації American International Group. Водночас пан Міжей виконував обов’язки старшого радника при урядах країн Центральної та Східної Європи з питань економічних трансформацій, зовнішнього боргу, державного управління та банківської діяльності.

Минулого тижня Кальман Міжей відвідав Україну, де зустрівся з міністром економіки А.Яценюком, міністром закордонних справ Б.Тарасюком, парламентаріями, послами, главами великих міжнародних місій. Пан Міжей погодився прокоментувати свіжі враження про Україну.

— Як ви оцінюєте політичну й економічну ситуацію, що склалася в Україні?

— Як офіційний представник ООН, я не можу коментувати ту політичну ситуацію, до якої прийшла Україна. Моя приватна думка — вона не здається тупиковою, всупереч інтерпретаціям української преси. І я думаю, що новий український уряд буде сформовано.

Що ж до зростання економіки, то ми прогнозували 4—5% у 2005 році та 7—8% надалі. Перехідний період завжди передбачає уповільнення економічного зростання, проте експерти «Блакитної стрічки» прогнозували більш оптимістичний сценарій для економіки України.

— Наскільки помаранчеве керівництво країни дослухалося до порад провідних економістів; у чому ви бачите успіхи, у чому помилки або навіть провали?

— Очевидним досягненням нової влади стали кроки на шляху побудови демократичного суспільства, і всі громадяни України, зокрема й ваші колеги-журналісти, це оцінили. Україна стала відомою всьому світові завдяки не тільки помаранчевій революції, а й чіткій політиці поступу в бік європейської інтеграції. Якщо ж говорити про недоліки, через які забуксувала економіка, то основні з них такі. Вам не вдалося розв’язати проблему корупції, хоча це мало стати першочерговим завданням. Керівництво країни не змогло створити передумови економічної привабливості для зовнішніх і внутрішніх інвесторів, більше того, гучні заяви про реприватизацію мали протилежний ефект. І, звісно ж, уряд у своєму прагненні бути популярним розбалансував економіку регулюванням у ручному режимі.

Насамперед постраждав експортно орієнтований великий бізнес. Проте дрібні та середні підприємці, діставши негативний месидж від уряду на початковому етапі нових економічних умов, також не стали союзниками нової влади. І хоча податкову «спрощенку» повернули, у складній для малого бізнесу регуляторній політиці реально майже нічого не змінилося. Розпочата 2003 року податкова реформа зупинилася на півдорозі.

У питаннях приватизації та регуляторної політики підприємництва виник безлад, а ніщо так не відлякує бізнес, як нестабільність у правилах гри між бізнесом і державою. Варто державі послабити свій непродуманий тиск на бізнес, як економіка починає зростати, що й спостерігається в останні місяці в Україні.

Дуже важливо зупинити переслідування бізнесу з боку чиновників. Керівництво країни обіцяло не тільки послабити держрегулювання, а й сприяти створенню нових робочих місць, а це можливо насамперед за рахунок середніх верств. І коли воно виконає обіцянку, в країни з’являться дуже хороші перспективи.

Щоб оживити економіку, вам необхідно не менш як 10 млрд. дол. інвестицій на рік. Ніщо інше не зможе так змінити українську економіку, як іноземні інвестиції в якомога більшому діапазоні галузей, з одночасним приходом нових технологій. При цьому важливо, щоб це були не одна-дві гігантські інвестиції, а багато дрібних та середніх капіталовкладень у різні галузі економіки. Таким шляхом йшла Східна Європа. Приміром, у Польщі 2004 року обсяг іноземних інвестицій на душу населення був уп’ятеро більшим, ніж в Україні.

— Українські політики дуже багато сперечаються про векторність політики: що краще — СОТ чи ЄЕП.

— Питання економічної доцільності не слід змішувати з політичними взаємовідносинами. В Україні побутує думка, ніби США та Євросоюз тягнуть Україну в один бік, а Росія — у другий. Ми ніколи не схиляли Україну до односторонньої лібералізації в торгівлі. Україна має керуватися власними національними інтересами, розвиваючи вільну торгівлю з різними країнами, включаючи Росію. Крім того, вона повинна скористатися вигідним розташуванням між двома великими силами — Європою і Росією. І вже найближчими роками за розумної зовнішньої політики ви зможете оцінити баланс між інтеграцією з Євросоюзом та інтеграцією в рамках ЄЕП.

Також необгрунтовані побоювання супротивників вступу до СОТ, зокрема щодо найбільш критичної галузі — аграрної. Наші експерти та фахівці Світового банку ще три роки тому провели дослідження конкурентоспроможності основних груп сільськогосподарських товарів і дійшли висновку, що з десяти груп товарів тільки дві можуть виявитися неконкурентоспроможними — це свинина та м’ясо птиці. Інші групи йдуть із хорошим запасом.

— Ви стали ініціатором комісії «Блакитна стрічка», будучи представником ООН, а хто був замовником від помаранчевої влади?

— Затверджуючи ідею комісії у травні 2004 року, до виборів президента, ми сформулювали один із провідних її принципів: звіт готується для України, для її майбутнього президента, хоч би хто був обраний. Водночас ми проводили переговори як із чинним урядом, так і з тоді ще опозиційними силами.

Всі учасники президентської кампанії розуміли, що питання системного адміністративного та економічного реформування країни будуть актуальними. Наша група експертів поставила собі за мету сприяти наступному етапу соціально-економічних трансформацій в Україні шляхом мобілізації та об’єднання широкого спектру фахівців та виконавців, тобто не було якоїсь вибірковості в підтримці членів уряду залежно від їхньої політичної орієнтації.

— Деякі політики та експерти прогнозують до кінця поточного року енергетичну кризу в Україні, що стане катастрофою для її економіки. Чи мають намір експерти ООН сприяти стабілізації політичної та економічної ситуації в нашій державі?

— Ніхто на Заході не зацікавлений у нестабільній та проблемній Україні, і ми не тільки уважно стежимо за ситуацією, що затяглася, а й вже зробили новий крок на шляху підтримки процесу впровадження економічних реформ. 21 липня 2006 року глава представництва Європейської Комісії в Україні пан Боуг і постійний представник ПРООН і постійний координатор системи ООН в Україні пан О’Доннелл підписали нову угоду про партнерство, у рамках якої здійснюватиметься проект, спрямований на підтримку економічних реформ в Україні в таких галузях, як макроекономіка, міжнародна інтеграція, з акцентом на вступ України до СОТ, регуляторна політика й розвиток підприємництва, монетарна та фіскальна політика, агропромисловий комплекс. Внесок Єврокомісії в бюджет цього проекту на 2006—2007 роки становитиме 900 тис. євро, а ПРООН — 100 тис. євро.

— Які структури цей проект виконуватимуть?

— Діяльність у рамках цього спільного проекту здійснюватиметься Аналітичним центром «Блакитної стрічки», до якого ввійдуть провідні українські та зарубіжні експерти й чиновники-реформатори з метою підтримки впровадження ринкових реформ і прискорення економічного зростання в Україні.

— Останніми роками можна почути багато критики на адресу роботи ООН та окремих її керівників. Вважається, що давно настав час її радикальної трансформації. Що ви можете сказати з цього приводу як людина, котра входить до керівництва цієї впливової організації?

— Це дуже гарне й водночас болюче запитання. Справді, останні три роки ООН перебуває в зоні критики й водночас тиску з боку її основного донора — США, які покривають майже чверть бюджету. Американці хочуть бачити в ООН більш ефективне та слухняне знаряддя на ринку розв’язання глобальних проблем. Критикують ООН й інші країни, зокрема ті, що розвиваються. Водночас реальних, навіть структурних, реформ в ООН не сталося.

— Востаннє ви приїжджаєте до України в статусі помічника Кофі Аннaна. Чим ви плануєте займатися надалі?

— Насамперед, хочу присвятити себе громадській діяльності, написати кілька книжок і попрацювати як експерт з питань економіки для урядів країн, що перебувають у перехідному періоді.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК