Підприємці й чиновники, які безпосередньо зіткнулися з механізмом держзакупівель, оцінюють якість виконання Тендерною палатою України своїх ключових завдань на два бали за п’ятибальною шкалою і заявляють про негативний досвід спілкування з ТПУ.
Такими є результати опитування, в якому взяли участь понад 80 представників тендерних комітетів і 400 підприємців-учасників торгів у 8 областях України.
Оцінки, виставлені респондентами Тендерній палаті в частині виконання нею своїх обов’язків, ледве перевищують два бали, а раціональність і ефективність витрачання нею держкоштів оцінені ще нижче.
Опитування показало, що витрати підприємців, пов’язані з участю у торгах (плата за тендерну документацію, оформлення тендерного забезпечення, послуги консультантів тощо), в середньому, складають від 5 тис. до 19 тис. гривень. При цьому максимальний розмір плати, вказаний респондентами, досяг 330 тис. гривень. Тривалість всієї процедури закупівель, за даними опитаних, складає від 57 до 103 днів.
Також у ході опитування замовники торгів надали свої пропозиції з підвищення прозорості процесу держзакупівель, заявивши про необхідність істотних змін у законодавстві щодо ролі Тендерної палати і ТОВ «Європейське консалтингове агентство», власника веб-порталу zakupivli.com, у цьому процесі.
Найпоширенішими джерелами інформації про держторги підприємці називали запрошення замовників (49%) та інформаційний бюлетень ТПУ (49%). Лише близько третини опитаних назвали веб-портал zakupivli.com, який повинен бути основним інформаційним джерелом про держзакупівлі.
Експерт галузі Андрій Марусов вважає, що така ситуація підтверджує корумпованість галузі: «По-перше, замовник формує навколо себе «своїх» постачальників товарів, робіт і послуг, а по-друге, змушений самостійно шукати учасників для своїх торгів, оскільки висока вартість різноманітних виплат відбиває у бізнесу бажання змагатися за бюджетні гроші».
Дослідження було проведене у серпні цього року Хмельницькою громадською організацією Асоціація «Поділля Перший» у партнерстві з Бюро статистичного аналізу і Асоціацією агентств регіонального розвитку України й за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Офіційна презентація результатів дослідження відбудеться 7 листопада на четвертому Форумі агентств регіонального розвитку України в Києві.
Детальніше читайте у статті Андрія Марусова і В’ячеслава Третяка «Підприємці ставлять «двійку» Тендерній палаті» у свіжому номері «ДТ».