Консолідація українських політичних сил для здійснення реформ, скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення та скорочення дефіциту державного бюджету потрібні для мінімізації впливу на національну економіку несприятливої ситуації на зовнішніх товарних і фінансових ринках, вважають українські експерти.
«Нині ми, на жаль, не можемо заперечувати серйозний негативний вплив політичної кризи в Україні на перспективи розвитку економіки... Реалістичні оцінки економічних процесів мають підказати політикам нову модель поведінки: світова фінансова криза триватиме, ціни на енергоносії зростатимуть, припливу інвестицій я не очікую в найближчі півтора року», — сказав екс-міністр фінансів, керуючий директор міжнародного інвестиційного банку Morgan Stanley в Україні Ігор Мітюков у Києві у вівторок.
За словами голови Ради НБУ Петра Порошенка, захист національної економіки може стати більш важливим завданням, ніж дотримання правил Світової організації торгівлі (СОТ). «Я не виключаю, що на сьогодні економіка України потребує певних протекціоністських заходів. Можливо, навіть таких, що на певний час вступають у певне протиріччя з зобов’язаннями, які Україна взяла на себе при вступі до СОТ», — сказав він.
П.Порошенко також наголосив, що недавні події на міжнародному ринку свідчать про перенесення глобальної фінансової кризи на реальну економіку: слідом за фондовими індексами знижуються ціни в секторі нерухомості. «Наслідки економічної (глобальної) кризи для України будуть значно вагомішими за наслідки фінансової кризи», — зазначив він.
За словами голови Ради НБУ, несприятлива ситуація на зовнішньому ринку передусім загрожує українському металургійному сектору й машинобудуванню, а в перспективі — транспортній галузі. Водночас, за його оцінкою, підвищення попиту на продовольство створює сприятливі умови для зростання в агропромисловому секторі України. «Ліквідація мораторію на аграрний сектор (на продаж землі) гарантовано розв’яже проблему дефіциту фінансового рахунку та платіжного балансу», — сказав П.Порошенко.
Керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький зазначив, що необхідно скоротити дефіцит держбюджету. «Нам треба закінчити цього року п’ятирічку вимушених високих або середньовисоких бюджетних дефіцитів і в жодному разі не продовжувати її», — підкреслив він.
Директор Інституту економіки та прогнозування НАН України, член Ради НБУ Валерій Геєць виступив за істотне нарощування капіталізації державних банків і запропонував відмовитися від дефіциту держбюджету. «Дефіцит має бути мінімальним. А ще ліпше, у такій ситуації, мати бездефіцитний бюджет», — сказав він.
Чинний міністр фінансів України Віктор Пинзеник поділяє такі погляди: дефіцит держбюджету має бути помірним. При цьому, за його словами, прямим наслідком міжнародної кризи вже стало обмеження доступу до ринків запозичень. «Наша економіка дуже прив’язана до запозичень... Нині цей сектор закритий», — зазначив він.
Водночас В.Геєць нагадав, що українські підприємства й банки повинні у 2009 році виплатити за зовнішніми боргами 39 млрд. дол. «Сумарно ми наступного року маємо віддати зовнішньому світові понад 60 млрд. дол. (беручи до уваги дефіцит зовнішньої торгівлі)», — обрисував учений серйозність викликів, що стоять перед країною.