Навчитися давати життя новим хвилям прогресу

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Як доступний український титан може змінити світ

Сьогодні наша увага прикута до постійних технологічних проривів. Однак далеко не всі помічають, що Україна також у грі й може допомогти людству швидше заснувати колонію на Марсі. Чи, що ще важливіше, не тільки підтримати проєкти, спрямовані на присутність у близькому та далекому космосі, а й комерціалізувати їх.

Україна володіє 20% світових запасів титану. Вона також історично має розвинену індустрію переробки цієї сировини, в якій недавно здійснено науковий прорив. Це досягнення можна порівняти з успіхами Ілона Маска у зниженні вартості доставки вантажів у космос.

Доки SpaceX працював над розробкою ракети, що здатна вирушати в космос тричі на день, українські вчені винайшли спосіб учетверо знизити вартість титану. Цей метал, маючи унікальні характеристики (легкий, міцний, хімічно стійкий), безперечно, є основою майбутньої цивілізації, як, наприклад, літій в електромобілях.

Науковий прорив 2020 року, що знизив вартість титану, зробила компанія «Велта» з Дніпра. Її інженери та науковці, якими мені випала честь керувати, за останні кілька років змогли оптимізувати наявні технології виробництва цього металу. У найближчому майбутньому це досягнення зробить деталі та механізми з матеріалу, кращого за сталь, більш доступними для споживачів усього світу.

Мета компанії «Велта» — побудувати перший у світі повністю інтегрований виробничий комплекс за інноваційними технологіями: від сировини, яку ми успішно видобуваємо понад 10 років, до кінцевого продукту з титану. Безумовно, базова географічна локація для нас — Україна, і ми вже на стадії проєктування заводу на 5 тис. тонн титанових виробів на рік.

Пропоную зазирнути в майбутнє: як доступний український титан може змінити світ? Переваги нової технології численні та обіцяють багато позитивних результатів.

По-перше, кожна титанова деталь або кінцевий виріб рятують довкілля, зберігають енергію та ресурси нашої планети. Титан стійкий до корозії, а отже, вироби з нього переживуть сталеві аналоги, на утилізацію, виплавку й виробництво яких необхідно витрачати цінні ресурси.

Титан на 45% легший від сталі, отже, обертання деталей або переміщення механізмів із нього потребує майже вполовину менше енергії.

Ми бачимо масштабні переваги використання цього дедалі доступнішого матеріалу. Його застосування в різних індустріях, комерційне та побутове, в наступні роки дасть величезну кількість економічних переваг, порівнянних за масштабом із відкриттям вітрової або сонячної енергетики.

Велта

По-друге, згадаймо технічну й економічну історію ХХ століття, коли людство почало переходити від парового двигуна з коефіцієнтом корисної дії 8% до більш ефективного двигуна внутрішнього згоряння з тим самим показником на рівні 20–50%.

Окрім заощадження на вартості палива, ми отримали додаткові переваги. Автомобілі з бензиновим або дизельним двигуном змогли їхати в кілька разів швидше і на більші відстані. Нові технології стимулювали зростання авіації, а океанські пароплави отримали можливість брати на третину більше вантажу замість того, щоб забивати трюми вугіллям.

Економічні переваги нової технології, яка багаторазово перевершила попередню, мали неочікуваний економічний ефект.

Отже, коли доступні промислові механізми, наукове обладнання, медичні та побутові предмети будуть виготовлені з титану, зростання і якість темпів виробництва впливатимуть на всі сфери нашого життя.

По-третє, ми разом повинні навчитися давати життя новим хвилям прогресу. Електромобілі для міста існували ще 100 років тому, але з якоїсь причини ми продовжували і продовжуємо використовувати нафту для доставки продуктів у магазини.

Вітроелектростанції з'явилися наприкінці ХХ століття, але люди чомусь вирішили спалити ціле море вугілля, перш ніж визнати, що наші прадіди придумали щось краще.

З приходом титану в наше життя потрібно враховувати, що є усталені звички: видобувати залізну руду, будувати зі сталі кораблі та різати їх на брухт після певного часу використання замість того, щоб роками користуватися корпусом механізму і тільки інколи покращувати в ньому рухоме внутрішнє обладнання.

Щоб не гальмувати процесу застосування нових технологій, потрібні глобальні зусилля, можливо, під егідою міжнародних агентств, таких як ООН і СОТ. Ці організації можуть прискорити перехід до передових технологій. Зміни в регулюванні світової торгівлі могли б допомогти стимулювати заміну старих матеріалів і виробничих процесів на нові.

І лише тоді, зіштовхнувшись із неминучим вибором, ми зможемо зробити крок уперед. Нам потрібно зрозуміти, що бачення майбутнього, а не криз, має стимулювати технологічний прогрес.

Першоджерело https://brodskyy.medium.com/developing-vision-for-technological-progress-d865e29527d8

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі