Міжнародний валютний фонд не радить уряду України вдаватися до подібних нинішнім заходів адміністративного контролю за цінами. «Зокрема, поновлення квот на експорт зерна і втручання у процес ціноутворення ми вважаємо дуже небезпечними», — наголосив в ексклюзивному інтерв'ю «ДТ» Джеффрі Френкс, який цього місяця закінчує трирічне перебування на посаді голови українського представництва МВФ.
«Ми знаємо, що в Україні досить значна категорія адміністрованих цін, за регулювання яких відповідають органи виконавчої влади», — відзначив він, пояснивши: «Це дає можливість протягом певних періодів часу штучно стримувати інфляцію. Наприклад, зафіксувавши на досить низькому рівні ціни на природний газ для населення».
«Але це лише відстрочка, адже ціновий тиск не усувається і проблема не розв’язується… І що глибшою й тривалішою буде ця диспропорція, то більш болючим буде процес вирівнювання, а ціновий сплеск — різкішим і значнішим», — застеріг експерт.
Він нагадав, що «досвід не лише України, а й інших країн, де пробували адміністративним чином утримувати ціни, свідчить про те, що цей захід може бути ефективним тільки в дуже короткостроковому періоді».
Замість адміністративних заходів МВФ рекомендує використовувати ринкові механізми. «Якщо існує загроза дефіциту хліба, уряд має вжити заходів, щоб розширити пропозицію», — зазначив Френкс, припустивши, що в короткостроковому періоді це можна зробити за рахунок інтервенцій з Держрезерву.
«Та якщо через поганий врожай хліба не буде всередині країни, необхідно імпортувати цю продукцію, — додав він. — І щоб забезпечити цей імпорт, звісно, доведеться платити за світовими цінами».
Якщо ж уряд піклується про найменш захищені верстви населення, то, на думку експерта, прийнятнішою стратегією могло б стати надання цільової адресної допомоги.
Докладніше читайте в інтерв'ю Джеффрі Френкса Юрію Сколотяному в свіжому номері «ДТ».