Україна може стати черговою жертвою експансії на земельному ринку, якщо іноземні держави отримають контроль над великими масивами землі, попереджає академік НАН України, директор Інституту економіки та прогнозування Валерій Геєць.
В інтерв’ю «Дзеркалу тижня» науковець зауважив, що нинішня криза змусила багатьох світових гравців виходити за межі фінансової сфери і вкладати кошти у налагодження економічної діяльності на землі, щоб забезпечити населення своїх країн продуктами харчування.
«Світ, пройшовши такий складний шлях трансформування, не убезпечився від найпростішого: люди голодні, і досить масово», — пояснив науковець.
За його словами, Саудівська Аравія, Японія, Китай, Індія, Лівія, Корея, Єгипет визначили на рівні держави довгострокову стратегію забезпечення продовольством населення своїх країн.
«Зокрема, є надзвичайно спокуслива ідея взяти під контроль величезні масиви земель України, Росії, Бразилії, інших країн та організувати на них діяльність, спрямовану на забезпечення продовольством», — наглосив він.
Зокрема, інвестори із Саудівської Аравії ведуть переговори в Україні про виробництво продовольства на орендованих землях. Світовий банк також посилено працює над тим, щоб землі в Україні могли продаватися іноземним інвесторам, зауважив Валерій Геєць.
Він переконаний, що отримавши контроль над величезними масивами землі, іноземці організують виробництво сільськогосподарської продукції, а продукти харчування вироблятимуть на території своїх країн.
«Що на нас чекає далі? Я про це вже чув, коли дискутував із вченими з європейських країн. Вони мені говорили: «Давайте біоенергетичні ресурси, а продовольство купите». Виходить, не все гаразд і з купівлею продовольства. Подорожчало, і дуже», — підкреслив Геєць.
Так, він нагадав, що Австрія та Німеччина підтримують виробництво ріпаку в Україні для виробництва біодизелю на потужностях, які вони побудували у своїх країнах. Адже основна додана вартість саме і формується наприкінці технологічного циклу.
«Якщо не подбаємо про аграрний сектор і не наведемо лад, оголошений багатьма країнами «похід» по землі сільськогосподарського призначення з метою нагодувати своє населення реалізується за сценарієм ріпаку. Ріпак вирощуємо, продаємо Німеччині та Австрії, а самі ресурсів пального не маємо. Робочих місць — теж. Чим не країна третього світу?» — відзначив науковець.
Детальніше читайте в інтерв’ю Наталії Яценко з Валерієм Геєцем у свіжому номері «ДТ».