Економіка рф виявилася мильною бульбашкою, яка лопається на наших очах

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Економіка рф виявилася мильною бульбашкою, яка лопається на наших очах © unsplash/npi
Як Росія, розпочавши війну, поховала власний фондовий ринок

Для того аби достеменно зрозуміти, що відбувається з ринком цінних паперів у рф, треба нагадати, як він працює зазвичай.

Загалом фондовий ринок — це місце, де компанії та держава залучають капітал. Простіше — гроші. Як інвестиції та в борг. З ринків капіталу. Простіше — із будь-яких незаборонених джерел. Отже, фондовий ринок є складовою частиною фінансової системи та фіксує права власності на об’єкти інвестицій.

Відповідно, будь-яка зміна у цьому ланцюгу є критично важливою для діяльності фондового ринку. Бо ринок, надійно не забезпечений фінансами, не може розглядатися як механізм залучення інвестицій і бодай як місце обігу паперів.

Він втрачає ліквідність. Стає нецікавим приватному та інституційному інвестору.

Справжній фондовий ринок побудований на довірі. Немає довіри до механізму визначення ціни, значить, не буде і купівлі паперів, і їхнього обігу.

У результаті дій рф цю довіру було зруйновано вщент. І причина не лише у реакції Заходу, вплив мала величезна кількість факторів, як технічних, так і психологічних.

По-перше, санкції. В результаті сукупності санкцій (замороження активів, номінованих у доларах, євро та єні, відключення банків рф від системи SWIFT тощо) ринку надійшов неспростовний сигнал про втрату ліквідності. За відсутності коштів ніхто не зможе купувати та продавати цінні папери. А капітал — обмежений ресурс.

По-друге, ринок цінних паперів завжди залежав від інформаційної складової. Будь-яке інформаційне повідомлення, що стосувалося тих чи інших критеріїв оцінки вартості компаній і боргу, мало вплив на ціну відповідних інструментів — акцій та облігацій. І зазвичай регулятори захищають ринок від штучного впливу (маніпулювання та незаконного використання інсайдерської інформації) та впливу інформаційної асиметрії на ціну інструментів.

Сьогодні ж маємо повсякчас реальний інформаційно-симетричний вплив на фондовий ринок рф.

І тут є повна кореляція з усіма макрофакторами. Що гірша репутація рф, то більшим є негативний вплив на економіку. Що більше санкцій, які стосуються економіки рф, то гірша ситуація на фондовому ринку.

По-третє. В основі роботи фондового ринку лежить ринкова, вона ж справедлива, вартість інструментів. Вона визначається винятково на біржі. Немає механізму визначення ціни або ж він не працює (чи працює з перебоями) — немає обігу. Станом на сьогодні найбільша в росії біржа, єдиний багатофункціональний майданчик — мосбіржа — змушена повсякчас зупиняти торги в усіх секціях. Це дуже поганий сигнал інвесторам. Справедливі торги зафіксують крах ринку, його повністю нерегульований стан, банкрутство компаній і держави.

По-четверте. Довіра до ринку — це нероздільна довіра як до юрисдикції, так і до розташованого в ній майданчика з усіма пов’язаними аспектами. На сьогодні юрисдикція, в якій розміщений фондовий ринок рф, є територією, з якої відбувається агресія. Це зафіксовано в Резолюції ООН «Агресія проти України» від 2 березня 2022 року.

Сюди ж віднесемо й дрібні репутаційні втрати, що спричинюють втрату довіри. Так, із початком війни рф проти України наглядову раду мосбіржі (вже не будемо заглиблюватися, з яких причин) стабільно залишають її члени. Ці процеси йдуть по всіх галузях. Окремо зазначимо, що, за відкритими даними росЗМІ, етатично орієнтована система фондового ринку рф змогла залучити, тим не менш, до 25% економічно активного населення рф. Кількість приватних осіб, що відкрили брокерські рахунки на мосбіржі, на кінець січня сягала 17,4 млн. Станом на січень 2022 року сума вкладів на мосбіржі становила 130 млрд руб. Сьогодні ці потерпілі на собі відчувають турботу держави-агресора. Проте не маємо наснаги співчувати їм.

Отже, зараз необхідну довіру до фондового ринку рф зруйновано вщент.

Вибачайте, росіяни, але це схоже на сценарій, який пишеться тут і зараз. І він дуже-дуже несприятливий.

Щодо прогнозів відновлення фондового ринку рф. Тут тільки погані новини.

Абсолютно неможливо навіть передбачити, коли і в який спосіб фондовий ринок рф відновиться. Хоча б із тієї причини, що невідомо, коли після знецінення рубля настане ринкова рівновага. За яким курсом? Коли та за яких умов і черговістю зніматимуться санкції? Чи зніматимуться? Через надмірну кількість негативних факторів будь-які прогнозні сценарії не в змозі передбачити, яким саме буде негативний розвиток подій. Навпаки, те, що це має бути крах, з великою ймовірністю ми зобов’язані передбачити. Найбільш вірогідно також, що у середньостроковій перспективі відбуватиметься поступове заміщення російського фондового майданчика на український.

Щодо дефолту. Безумовно, найперше, що в ситуації з рф ми маємо передбачити, — це суверенний дефолт країни під назвою рф. Це не означає 100% на користь того, що він станеться. Але 99% є.

Річ у тім, що до дефолтного стану призводить низка факторів, за якими слід вимірювати ймовірність його настання. Власне, за цими факторами рейтингові агенції й здійснюють свої прогнози. До таких факторів, окрім роздовбаного стану фондового ринку, який зазвичай зшиває економіку (наразі йде зворотний процес), віднесемо девальвацію валюти рф (на сьогодні світовий рекордсмен за волатильністю), невідворотну інфляцію з одночасним падінням доходів. На тлі економічної кризи відбуватиметься знецінення активів, як наслідок, якість заставних активів падатиме. Це також спричинить низку наслідків, серед яких може бути в тому числі «банкопад». Незбалансований уже сьогодні бюджет країни-агресора й надалі нахилятиметься в бік мілітарних витрат тощо та зрештою не втримає балансу.

Управління економікою країни-агресора вже сьогодні є поганим прикладом — замало інструментів для цього. Чого вартий лише указ їхнього поки що президента про можливість сплачувати за боргами, номінованими в іноземній валюті, у рублях. А вартий він пониження у рейтингах Fitch, Moody’s, S&P до відповідних категорій переддефолтного стану, виходом з якого є виключно сприятлива кон’юнктура. А її найближчим часом не очікується. Її не буде. Загалом усі чинники, що вже ведуть до дефолту, наразі передбачити неможливо та й навряд чи необхідно, коли очевидним є тренд на падіння економіки рф, яка виявилася цілковитою бульбашкою, що лопається на наших очах.

Більше статей Олександра Кошового читайте за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі