Національний банк перерахує до Державного бюджету найбільшу в своїй історії суму частини прибутку до розподілу – 71,87 млрд грн, повідомляє пресслужба регулятора із посиланням на ухвалений Радою Нацбанку Консолідований звіт про управління та Консолідовану фінансову звітність за 2022 рік.
«Ці кошти стануть вагомим внеском в посилення обороноздатності нашої країни в умовах війни та наближатимуть Перемогу», – йдеться у повідомленні.
Загальний прибуток до розподілу Нацбанку за підсумками 2022 року склав 91 млрд грн.
Решта прибутку до розподілу – 19,2 млрд грн – згідно з вимогами Закону України «Про Національний банк України» буде спрямована на збільшення загальних резервів Національного банку, які повинні становити 10% від середньорічного обсягу його грошово-кредитних зобов’язань.
Станом на 31 грудня 2022 року валюта балансу Національного банку становила 1 958,6 млрд грн (у 2021 році – 1 376,9 млрд грн).
Основними складовими активів Національного банку, за даними звіту, станом на кінець 2022 року були:
- активи, які формують міжнародні резерви – цінні папери нерезидентів, обсяг яких становить 695,5 млрд грн, а також кошти та депозити в іноземній валюті обсягом у 241,5 млрд грн;
- цінні папери України – 757 млрд грн;
- кредити, надані банкам та іншим позичальниками – 40,8 млрд грн.
Основні зміни в активах Національного банку у 2022 році зумовлені кількома чинниками:
- зменшенням на 8% обсягу міжнародних резервів – до $28,5 млрд на кінець 2022 року (з $30,9 млрд на кінець 2021 року);
- збільшенням удвічі обсягу цінних паперів України в портфелі Національного банку. Це пов’язано з придбанням у березні-грудні 2022 року ОВДП загальною номінальною вартістю 400 млрд грн, що було необхідно для підтримки безперервності бюджетних видатків в умовах повномасштабної збройної агресії Росії;
- зменшенням у 2,4 рази кредитного портфелю за рахунок погашення банками довгострокової заборгованості за працюючими кредитами.
Українська економіка, враховуючи обставини, продемонструвала небачену стійкість, а український бізнес — завидну адаптивність. Як Нацбанк бачить наше найближче майбутнє, читайте у статті Юлії Мельничук «Економічний прогноз для України: оптимістичний песимізм НБУ».