Доходи бюджету зросли: скільки ресурсів залучила держава у 2024 році

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Доходи бюджету зросли: скільки ресурсів залучила держава у 2024 році © Андрій Товстиженко, DT.UA
Доходи зведеного бюджету у 1 кварталі 2024 року були на рівні 47,4% ВВП і перевищили довоєнний рівень у півтора разу.

Показники бюджетних доходів у січні—березні 2024 року дещо покращилися, а видатки повільно знижувалися. Однак бюджетні дисбаланси залишалися значними, а державний борг України продовжував зростати. Про це пише директорка з наукової роботи “Growford Institute” Тетяна Богдан у статті «Бюджет і борг затяжної війни» на сайті ZN.UA.

Доходи зведеного бюджету України з урахуванням грантів у першому кварталі 2024 року перебували на рівні 47,4% ВВП і перевищили довоєнний рівень у півтора разу. Без урахування іноземних грантів доходи бюджету збільшилися з 30,4% ВВП у 2021 році до 36,2% ВВП у першому кварталі 2023-го і до 45% ВВП у першому кварталі 2024-го.

Вагомим компонентом приросту бюджетних доходів стали податкові надходження, які зросли на 6,2% ВВП порівняно з першим кварталом 2023 року:

  • надходження від ПДВ збільшилися на 2,5% ВВП (до 11,3% ВВП);
  • надходження від податку на прибуток підприємств зросли на 4% (до 6,8% ВВП). При цьому різке зростання податку на прибуток сталося завдяки разовому оподаткуванню прибутку банків за 2023 рік за ставкою 50%.

Доходи від податку на доходи фізичних осіб не зазнали істотних змін, однак ПДФО з військових став повністю зараховуватися до державного бюджету.

Важливою складовою доходів бюджету стали кошти спеціального фонду в частині благодійних внесків і передачі військової техніки (в бюджетній класифікації — «інші джерела власних надходжень бюджетних установ»). У першому кварталі 2024 року це джерело дало 7,8% ВВП надходжень до бюджету.

Україна отримувала і міжнародну допомогу, хоча надходження цієї підтримки було вкрай нерівномірним і ускладнювало планове виконання бюджету. За перший квартал 2024 року до бюджету надійшло 10,2 млрд дол. у формі іноземних кредитів і грантів, однак їхні затримки в січні-лютому 2024-го спонукали уряд до неповного фінансування планових видатків бюджету та вилучення коштів із казначейських рахунків.

Раніше ми писали про те, що розпочавши публікацію статистики у євро, НБУ почав революцію. Наразі вона ледь помітна більшості, але згодом зміни відчує кожен. Більше про це читайте в статті аналітика компанії «Центр біржових технологій» Максима Орищака «Євровізація замість доларизації».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі