Виконуючий обов’язки мера Чернігова Олександр Ломако, який вступив на посаду, після того, як Яворівський районний суд Львівської області на один рік позбавив міського голову Чернігова Владислава Атрошенка права обіймати посади, що стосуються виконання функцій держави чи місцевого самоврядування, у статті Інни Ведернікової для ZN.UA "Кулак влади. чи збере президент рнбо через рішення судів, які відстороняють від посад мерів і забирають повноваження у місцевих рад?" розповів про наступ Військовою адміністрацією міста на права місцевого самоврядування, а також про причини і наслідки склавшейся у місті ситуації.
"Чернігів — єдиний обласний центр, який перебував в активній зоні бойових дій, але не під окупацією, де 17 лютого без жодних підстав було створено військову адміністрацію (ВА). Навіть якщо відсунути убік попередню історію незаконного відсторонення від посади та звільнення всенародно обраного мера Атрошенка, все, що відбувалося в місті опісля, — це нонсенс", — зазначив Ломако.
Він наголосив, що саме в момент уведення в Чернігові ВА влада власноруч "заклала міну", згадавши частину 3 статті 4 Закону «Про правовий режим воєнного стану»: "Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією і законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом".
Ломако підкреслив, що у Чернігові навіть у момент облоги міста працювала місцева рада, а за злагоджений опір ворогу місто одержало статус героя.
"Після звільнення Атрошенка все й надалі працює — в раді робоча більшість, а я як її секретар на підставі закону виконую обов’язки мера. Проте після призначення голови ВА всі дії центральної влади було спрямовано на те, щоб дестабілізувати роботу місцевої влади. У хід пішли постійні «мінування» зали засідань, допити депутатів і безупинний тиск силовиків на комунальні підприємства", — додав в.о мера міста.
Ломако згадав 30 березня, коли на сесії міської ради проголосували за відомі зміни до бюджету, які й оспорює в судах голова ВА Дмитро Брижинський.
"Водночас це були зміни виключно соціального характеру. Але оскаржується саме право обраних депутатів ухвалювати рішення щодо бюджету. Тобто розпоряджатися бюджетом як основним інструментом для виконання завдань місцевого самоврядування", — розповідає політик.
Свій позов, за словами Ломако, голова ВА аргументував тим, що згідно зі статтею 15 того ж закону бюджет — це повноваження голови ВА, а не міської ради. Але він наголосив, що Брижинський забув не лише про те, що ВА було введено безпідставно, а й про те, що трохи вище є стаття 10. У ній зазначено, що лише ВР за поданням президента своїм рішенням може наділити начальника військової адміністрації повноваженнями органів місцевого самоврядування.
"Верховна рада такого рішення не ухвалила. Зате суд у закритому режимі без слухання сторін повністю задовольнив усі вимоги Брижинського. Водночас у статті 143 Конституції зазначено, що затвердження бюджету належить виключно до повноважень місцевої ради", — каже тимчасово виконуючий обов’язки глави міста.
За словами Ломако, наразі готується апеляція, де буде посилання на резолюцію Європарламенту, в якій дано чіткий сигнал про те, що децентралізація влади й дотримання прав місцевого самоврядування — одна з ключових умов вступу до ЄС.
"Це спроба підмінити 42 обраних людьми депутатів одним призначеним із Києва чиновником і дати йому змогу одноосібно розпоряджатися бюджетом громади".
Раніше виконувач обов’язків Чернігівського міського голови Олександр Ломако заявляв, що голова міської військової адміністрації Чернігова Дмитро Брижинський особисто організував масові виклики депутатів на допити, затримання поліцією та виклики у військомат у день сесії, оскільки хоче особисто ухвалити певні рішення, чим підмінити вибір чернігівців.