Аграрна країна, що входить до першої п'ятірки за рівнем виробленого ВВП, економіка якої збільшується в середньому на 6–7% щороку, прошарок середнього класу невпинно зростає. Індія - одна з небагатьох країн світу, що активно, за державної підтримки, розвиває стартап-екосистему, не надто відстаючи від США та Китаю. Індія активно розвиває сектор послуг і вже є найбільшим експортером ІТ-послуг, аутсорсингу бізнес-процесів, послуг програмного забезпечення, - лише завдяки цьому країна щороку заробляє понад 150 мільярдів доларів. Про справжнє індійське економічне диво ми поговорили із послом цієї країни в Україні паном Партхою Сатпатхі. Крім іншого, торкнулися також питання міжнародної співпраці України та Індії, адже наразі торгівля між двома країнами активно розвивається, а Індія - один із небагатьох наших торгових партнерів, якому ми продаємо не лише сировинні товари, маємо приклади спільного виробництва готових товарів і хороші перспективи для поглиблення співпраці двох держав. Головне - не втратити моменту, бо темпи розвитку країн уже зараз дуже різняться.
- У січні цього року перший віце-прем'єр-міністр України Степан Кубів відвідав 25-й Міжнародний саміт партнерства "Нова Індія - зростання до глобальних можливостей". Які питання обговорювалися під час форуму, які можливості відкрилися для поглиблення співробітництва наших держав?
- Так, це був уже другий візит пана Кубіва до Індії. І цей візит був дуже важливим як для уряду України, так і для уряду Індії. Треба зазначити, що власне сам цей саміт для нас є надзвичайно важливим, адже його мета - продемонструвати іншим країнам інвестиційну привабливість Індії, розповісти про можливості для співпраці із нашою країною та налагодити відносини із партнерами. На цей саміт ми запрошуємо саме ті країни, співробітництво з якими є для Індії стратегічним пріоритетом, країни, які є нашими дійсними та потенційними партнерами. Присутність пана Кубіва на саміті засвідчила важливість такого партнерства між Україною та Індією.
Під час цього саміту ми презентували нашу програму, яка називається "Виробляй в Індії". Вона зосереджена на розкритті можливостей інвестування у різні сектори нашої економіки. Зокрема, йшлося про можливості співробітництва в інфраструктурних проектах, телекомунікаціях, оборонній промисловості, ІТ, автомобільній інженерії, хімічній промисловості тощо.
Україна в ході саміту також мала змогу розкрити свій інвестиційний потенціал, розказати про реформи, що вже були здійснені, представити напрямки залучення індійських інвестицій у свою економіку.
Гадаю, ви знаєте, що пан Кубів - надзвичайно харизматична людина. Він дуже гарно презентував інвестиційний потенціал України. Індійська інвестиційна спільнота схвально сприйняла його презентацію, яка розповідала про найголовніші сфери співпраці між нашими країнами. Зокрема, мова йшла про співробітництво в авіабудуванні, переробці харчових продуктів, аграрній промисловості, туризмі. За цими напрямами співпраця між нашими країнами ведеться давно і є надзвичайно важливою для обох економік. Звісно, йшлося і про плани на майбутнє та розширення співробітництва.
Та як на мене, головним у цьому візиті стало те, що політичні лідери Індії, зокрема штату Махараштра, в якому проходив саміт, і представники нашого уряду, зокрема міністерства хімічних речовин, авіації, електроніки, важкої промисловості, усвідомили та змогли окреслити для себе вектори економічної співпраці наших держав. У результаті ми вже вирішили провести засідання робочої групи із представниками українського уряду щодо поглиблення економічного та комерційного співробітництва між Україною та Індією. І зустріч ця відбудеться вже зовсім скоро у Нью-Делі.
- Чи працюють наразі міжурядові робочі групи України та Індії? Які результати цієї співпраці? Яких результатів ви очікуєте у майбутньому?
- Так, цими процесами керує спеціальна Міжурядова комісія, яка опікується усіма сферами співпраці наших держав. Неважливо, чи йдеться виключно про економічне співробітництво, чи про політичні зв'язки, чи про питання безпеки або освіти та культури. Саме у складі цієї Міжурядової комісії працює міжурядова робоча група у сфері оборонної промисловості. За цим напрямом співпраця між Україною та Індією відбувається давно і триватиме у майбутньому. Також у складі цієї комісії працює спільна робоча група з економічної співпраці. Минуле її засідання проходило в Україні, а вже цього разу ми запрошуємо Україну до себе. Крім того, не забуваймо про постійний політичний діалог між нашими зовнішньополітичними відомствами. Консультації міністерств закордонних справ наших країн тривають постійно і є напрочуд плідними.
- Індія та Україна мають тривалі торгові зв'язки. В яких сферах і галузях ці зв'язки можна було б поглибити? Якими, на вашу думку, можуть бути пріоритетні статті українського експорту до Індії та індійського імпорту до України?
- Дійсно, економічні зв'язки наших країн тривалі та міцні. Двостороння співпраця наших країн є плідною, близько 3 мільярдів доларів на рік, і має перспективи для збільшення цієї цифри та розширення сфер співпраці. Експорт з України до Індії - це товари з різноманітних секторів: оборонного комплексу, авіації, інженерії, харчової промисловості. Перелік дуже широкий, але його можна і треба розширювати. Якщо ж говорити про експорт з Індії до України, то у цьому кошику у нас, авжеж, фармацевтична продукція, причому не лише генеричні препарати, а й інноваційні оригінальні ліки, які допомагають українцям, забезпечуючи їх доступними медикаментами. Також ми експортуємо до України олії, жири, мінерали, хімічну сировину, інженерні складові. Як бачимо, торговельна співпраця наших країн дуже широка, сфер для взаємодії дуже багато, і, на моє переконання, за наявності такого широкого переліку товарів завжди можна знайти нові можливості для поглиблення співпраці між нашими країнами.
- Індія - одна з небагатьох країн світу, що розвиває стартап-екосистему. Ваші результати вражають, кількість стартапів та інновацій у країні зростає з року в рік у рази. Що робить уряд Індії для того, щоб підтримувати такі темпи інноваційного розвитку?
- Стартап-екосистема Індії справді розвивається дуже швидко. Ми усвідомлюємо, що технології на сьогодні - це запорука сталого та впевненого економічного зростання держави. Інновації - це ядро процвітання країни, її зростання. Звісно, це відбувається за урядової підтримки, адже без заохочення інновацій економічний розвиток стрімким не буде. З іншого боку, уряд усвідомлює, що без залучення молоді, талантів розвиток стартапів неможливий. І почали ми з розвитку освіти.
Ми готуємо велику кількість висококласних ІТ-інженерів, без яких, власне, розвиток інновацій важко собі уявити. І що важливо, розвиваючи ІТ-освіту, ми не концентрувалися на окремих містах чи якихось певних навчальних закладах, а розвивали цей напрям по всій країні, аби дійсно знайти талановитих молодих людей із креативними ідеями. Але щоб втілити свої ідеї, цим молодим людям необхідно забезпечити доступ до капіталу, до венчурних інвестицій, які дали б старт їхнім розробкам. І ми дуже пишаємося тим, що уряд Індії забезпечив їм доступ до цих інвестицій, вони мають підтримку великих компаній, які беруть їхні ідеї та втілюють у життя. Уряд Індії створив інституційне підґрунтя для зростання стартапів, по-перше, забезпечивши їх фінансуванням, по-друге, створивши для стартапів центри, де вони можуть працювати, взаємодіяти між собою та розвиватися. По-третє, центральний уряд Індії заохотив уряди штатів до створення інноваційних кластерів та урядових департаментів, які опікувалися б виключно підтримкою стартапів. Неабияку роль також відіграло і державно-приватне партнерство, яке забезпечило стартапи якірними замовленнями та дало змогу втілити у життя їхні ідеї.
І наостанок. Нам дуже допоміг діалог із молоддю, ми запитали у них, молодих інженерів, що їм допомогло б, що їм заважає, які зміни необхідні для того, аби вони зростали швидше. Це дуже прискорило темпи зростання, зрозуміло, що реальний ефект від цих процесів поки що важко оцінити, але темпи справді вражають, і, за нашими сподіваннями, ця робота принесе гарні плоди економіці Індії.
- Студенти, інженери та ІТ-спеціалісти переважно навчаються не лише в Індії, а й за кордоном. Яким чином ви заохочуєте їх повертатися на батьківщину, щоб працювати у стартап-кластерах?
- Це питання актуальне для багатьох країн. Світ став відкритим, молодь їде навчатися в інші країни, і кожна держава постає перед питанням, як утримати молодь. Адже молодь - це майбутній розвиток. Напевно, тут є три основні складові, які допомагають нам повертати наших молодих спеціалістів. По-перше, треба створити всередині країни освітнє середовище, яке задовольняло б потреби молодих спеціалістів. Мають бути належний рівень викладання, доступність освіти, хороша матеріально-технічна база для навчання. По-друге, не варто стримувати бажання молоді здобувати освіту за кордоном, вони повинні мати право вибору, можливість покращувати свої кваліфікації, знайомитися із досягненнями інших країн, їхніми технологіями, знаннями. По-третє, потрібно забезпечити для молоді такі умови проживання та працевлаштування в її рідній країні, які заохотили б повернутися після навчання і використовувати здобуті знання вже в Індії.
Кожна країна, звичайно, вирішує це питання по-різному, але ми бачимо саме такий шлях. В Індії дуже стрімко розвивається напрям освіти як раз в інженерії та ІТ, але ми визнаємо, що й решта світу не стоїть на місці. Західна Європа, США, Сінгапур - це регіони та країни, до яких їдуть навчатися наші студенти, аби отримати нові знання, навички, підвищити свою кваліфікацію. Зрозуміло, що великі компанії цих країн найуспішніших наших студентів "поглинають". Але ми готові боротися за цей людський капітал. Ми почали створювати надзвичайно привабливі умови для тих студентів, які все ж таки вирішують повернутися в Індію. Вони можуть претендувати на вищу заробітну плату, доступне житло, соціальне забезпечення, медичні послуги. Це непрямі стимули, які дають прямі результати.
Однак що дійсно приємно, у частини студентів бажання повернутися в Індію - це абсолютно щирий прояв патріотизму, тобто частина цієї молоді їде навчатися за кордон не для того, щоб там залишитися, а для того, щоб зрештою зробити щось для своєї батьківщини.
- Ще одна особливість Індії - стрімко зростаючий середній клас. Як вам вдається збільшувати цей прошарок суспільства у часи, коли в багатьох країнах він, навпаки, скорочується?
- Дійсно, середній клас в Індії зростає, на сьогодні до нього можна віднести понад 300 мільйонів осіб. І це одна із запорук нашого зростання, бо саме середній клас робить індійський ринок привабливим і підтримує внутрішній попит. Купівельна спроможність цього прошарку суспільства в середньому сягає 20–50 тисяч доларів на рік і продовжує зростати. Тому розвиток середнього класу важливий для нашої країни. Бо навіть маючи провідні сектори розвитку, економіка залишатиметься вразливою до зовнішніх викликів, якщо не буде забезпечено стабільного попиту на внутрішньому ринку. Саме середній клас робить економіку непохитною, а її розвиток - сталим.
Причин стрімкого зростання середнього класу в Індії кілька, як і стимулів. По-перше, освіта. Розвиток освіти, її доступність та якість дали змогу багатьом сім'ям подолати бідність, отримати хорошу роботу, стабільні заробітки та можливості для подальшого розвитку як самих себе, так і своїх дітей. По-друге, на цей процес впливає зростаючий рівень охорони здоров'я. Це важливо, аби люди мали доступ до якісного медичного обслуговування та ліків, це запорука того, що вони житимуть довше і працюватимуть краще. По-третє, на цей процес вплинула програма уряду із розвитку сільських місцевостей. Індія - аграрна країна, 17% нашого ВВП виробляє агросектор, також він забезпечує робочі місця 53% населення, відповідно, значна кількість наших жителів мешкає у сільських районах. І покращуючи у них рівень життя, ми створюємо додаткові можливості для розвитку сільського населення, додаткові соціальні ліфти. Ми не боїмося урбанізації, ми розуміємо, що зростання ВВП неможливе без розвитку людського капіталу. Причому ці програми розвитку працюють у всіх без винятку регіонах Індії, стосуються всіх її жителів.
Не можу не згадати і про нашу зовнішню політику. У нас є такий термін - "дипломатія заради розвитку". У нашому Міністерстві закордонних справ є спеціальний департамент, який власне курує питання взаємовідносин індійських штатів з іноземними партнерами, щоб допомогти регіонам розвиватися та зростати ще швидше, знаходячи партнерів за кордоном.
- Часто для виходу на нові ринки підприємцям бракує елементарного - знань. Чи існують у Індії програми співпраці, які допомагали, наприклад, українським виробникам виходити на індійський ринок? Чи ефективні вони і чи потребують вдосконалення?
- Звичайно, ми відкриті до будь-якої співпраці. Так, у нас є урядова організація "Інвест Індія", яка допомагає інвесторам знайти партнерів в Індії, розібратися з регуляціями та вимогами внутрішнього ринку. На сайті цієї організації наші партнери можуть ознайомитися з усіма можливостями, які їм може запропонувати індійська економіка. Зокрема, там є інформація про сектори економіки, які потребують інвестицій, та про їх приблизні обсяги. Також там доступно викладено усі вимоги та правила інвестування як у приватний, так і в державний сектори. Крім того, ця організація допомагає тим компаніям, які вже працюють на нашому ринку, і тих випадках, якщо у них виникли складнощі, або вони зайшли у глухий кут і не знають, як розвивати свій бізнес в Індії далі.
Також в Індії існують різноманітні бізнес-асоціації, промислові об'єднання, спілки ретейлерів. Вони працюють як на національному рівні, так і на рівні штатів і охоче допомагають іноземному бізнесу знайти партнерів в Індії, опанувати особливості роботи чи вирішити проблемні питання. Крім того, кожен штат Індії періодично проводить промоційні семінари, на яких іноземні партнери можуть дізнатися про можливості співпраці у кожному конкретному регіоні та особливості ведення бізнесу.
Інвестиційний потенціал Індії дуже широкий: від інфраструктури та телекомунікацій до агросектору та харчової промисловості. Ми завжди відкриті до пропозицій.
І, звичайно ж, кожне наше посольство має комерційний відділ, який у своїй роботі власне й має надавати всіляку допомогу бізнесу, що хоче працювати в Індії.
- Основні статті українського експорту - сировинні товари. Наша країна дуже зацікавлена у тому, щоб змінити цей тренд і збільшити експорт товарів вищої доданої вартості. Чи може співпраця з Індією допомогти нам у цьому? Чи готові ви, наприклад, ділитися технологіями з іншими країнами?
- Для багатьох країн сировинна структура їхнього експорту - це проблема, розв'язання якої потребує комплексного пошуку рішень. Торгівля сировиною завжди програватиме торгівлі високотехнологічними товарами, продуктами глибокої переробки чи послугами. Ми йдемо цим шляхом перетворень нашої економіки, але не намагаємося обмежити себе у міжнародній співпраці. Ми відкриті до співробітництва. Звісно, на паритетних умовах. Наші вимоги у міжнародній співпраці прозорі та зрозумілі. І, звісно, ми зацікавлені у тому, щоб ділитися власним досвідом і технологіями, розвивати високотехнологічне співробітництво.
Зокрема, Індію цікавить розвиток фармацевтичної галузі, інженерії, інфраструктури, відновлюваної енергетики та сектору харчової переробки, у якому Україна має суттєві досягнення. Натомість ми готові ділитися нашими надбаннями. Ринок Індії дуже прозорий і передбачуваний. Це дає змогу його гравцям не лише вільно та ефективно працювати, а й планувати свою роботу на кілька років наперед, що також дуже важливо для розвитку технологій.
- Україна не перший рік намагається залучити зовнішніх інвесторів до роботи на нашому ринку, на жаль, поки із незначними успіхами. На ваш погляд, що стримує індійських бізнесменів від інвестицій в українську економіку? Що може пришвидшити ці процеси?
- Наразі індійський бізнес активно інвестує кошти у розвиток фармацевтичної галузі України. Усі наші провідні міжнародні фармацевтичні компанії вже присутні на вашому ринку, розвивається їхнє співробітництво з українськими фармацевтами, успішно реалізується низка проектів. На території України було створено наші склади та мережі розповсюдження, а також нові робочі місця. Впевнений, що і доступ українців до ліків покращився.
Також Індія є дуже потужним світовим гравцем на ринку виробництва автомобілів і мотоциклів. І за цим напрямом ми також плідно співпрацюємо із Україною. Такі великі гравці, як "Тата" та "Баджадж" присутні у вашій державі та продають тут свою продукцію.
Звісно, зростання нашої економіки потребує від нас нарощування енергетичного потенціалу, у тому числі розвитку відновлюваної енергетики, зокрема сонячної та вітрової. І тут теж є поле для співпраці наших країн, адже для України енергетична безпека є одним із ключових пріоритетів. Наразі в Індії дуже стрімко розвивається саме відновлювана енергетика, вже досягнуто потужності у понад 75 ГВт, що становить більш як 20% від загальної встановленої потужності. Наше обладнання є високоякісним, і, безумовно, ми готові співпрацювати з Україною, розвиваючи "зелену" енергетику і тут. Кілька індійських компаній уже планують виходити на ваш ринок і найближчим часом інвестувати у розвиток цього сектору до 250 мільйонів доларів США.
Не оминемо ми й сектору сільського господарства, причому не лише виробництва сільгосппродукції, але й добрив, сільськогосподарського обладнання, техніки та засобів переробки продукції. У цьому секторі в України вже є індійські інвестиції, вони успішні, тому індійські компанії розглядають можливості збільшення цих інвестицій у вашу економіку.
Зрозуміло, що всі ці процеси можна прискорити. Індійські інвестори не чекають виняткових умов роботи, але для них, як і для будь-яких інвесторів, важливими є інвестиційний клімат у державі, верховенство права, політична стабільність, сталий розвиток економіки та залучення регіонів України у процеси міжнародної співпраці.
Українські реформи йдуть у правильному напрямі, наші очікування від подальшої співпраці дуже оптимістичні.
- Наразі наше торгове сальдо з Індією додатне, ми відверто зацікавлені у підписанні зони вільної торгівлі з вашою країною. Чи готова Індія до таких перемовин, і якщо так, то які вимоги вона висувала б до України?
- Це питання актуальне, але складне. Україна останнім часом активно підписує угоди про зони вільної торгівлі із різними країнами, Індія також має такі угоди. Щодо такої угоди між Україною та Індією, переконаний, можливість її підписання обов'язково обговорюватиметься у майбутньому, але вирішення цього питання потребує дуже якісної підготовки, залучення великої кількості експертів тощо. Адже це питання є дуже комплексним. З одного боку, йдеться про покращення та поглиблення міжнародної співпраці, з іншого - про можливі ризики для виробників на внутрішніх ринках. Я впевнений, що підписання цієї угоди матиме позитивні наслідки для обох країн, але до його вирішення треба підходити зважено. Тут не варто поспішати.
- Найближчим часом які міжурядові заходи заплановані для поглиблення співпраці між Україною та Індією?
- Для обох наших країн цей рік - рік виборів. Тож на час зміни урядів буде незначна пауза, але після того, як нові уряди буде сформовано, політичний діалог обов'язково посилиться. Ми запланували на найближчий час низку офіційних візитів як з України до Індії, так і з Індії до України. Ми плануємо перемовини на рівні наших міністерств закордонних справ, засідання спільних робочих груп, що співпрацюють у секторах оборони, економіки, торгівлі, а також візити міністерств за різними напрямами, такими як освіта, охорона здоров'я та туризм, бо це пріоритети нашої співпраці наразі. Тож співпраця триватиме і поглиблюватиметься вже найближчим часом.