Ольга Голубовська: "Це надзвичайна подія для будь-якої країни!"

Поділитися
Ольга Голубовська:  Ольга Голубовська
Літо в нашій країні - це не тільки веселі канікули, відпускна кампанія, прогулянки, пікніки та пляжний відпочинок. Медики нагадують, що водночас це ще й пора тривоги нашої: постійно треба пильнувати, аби раптом не опинитися на лікарняному ліжку.

Літо в нашій країні - це не тільки веселі канікули, відпускна кампанія, прогулянки, пікніки та пляжний відпочинок.

Медики нагадують, що водночас це ще й пора тривоги нашої: постійно треба пильнувати, аби раптом не опинитися на лікарняному ліжку чи, не дай боже, не провести відпустку в реанімації. Нинішнього літа таких "раптом" зафіксовано, на жаль, набагато більше, ніж у попередні роки. В багатьох областях поширюється кір- вже захворіло понад тисячу дітей і дорослих, в Одесі від цієї хвороби померло двоє малюків. Як бути батькам: везти дитину на оздоровлення чи тримати вдома, щоб уникнути контакту з хворими дітьми?..

Чим сильніша спека, тим більше проблем із харчуванням. Кількість потерпілих від харчових отруєнь зростає день у день, один тільки київський ресторан відправив у лікарню майже 40 своїх гостей, нагодувавши їх суші. У кількох областях, а також у Києві люди заразилися ботулізмом, є летальні випадки.

Крім поширених хвороб, нинішнього літа виявили й ексклюзивні для наших широт - чикунгунью і денге. Випадок поки що одиничний, але масове переміщення відпочивальників може значно його тиражувати.

У чому особливість нинішнього літа, про що треба знати, яких правил дотримуватися, аби провести його із задоволенням та користю для здоров'я, - про це наша розмова з головним позаштатним інфекціоністом Міністерства охорони здоров'я професором Ольгою Голубовською.

- Ольго Анатоліївно, судячи з даних медстатистики, літо видалося дуже гарячим для інфекційних клінік. Так було й раніше, чи нинішній сезон у чомусь особливий?

-У всіх країнах, де влітку спекотно, трапляються food poisoning - харчові отруєння. Основних причин три: бактеріальні та вірусні інфекції; хімічні речовини, якими нашпиговані продукти. Їхній слід починається на полях, де безконтрольно використовують хімпрепарати у боротьбі з бур'янами, хворобами та різними шкідниками. Хто знає, скільки разів і чим обробляли, наприклад, картоплю, помідори, баклажани, захищаючи врожай від колорадських жуків? І третя причина - коли самі продукти містять якийсь токсичний компонент, наприклад, гриби (бліда поганка).

Понад 80% отруєнь пов'язані з кишковою інфекцією. Особливість нинішнього сезону - захворювання на ботулізм, які призвели до летального кінця.

- Майже всі випадки ботулізму були пов'язані з уживанням в'яленої риби, хоча назва хвороби походить від слова "ковбаса". А можна заразитися інакше - через брудний посуд, наприклад, у побуті, в лікарні чи транспорті?

- Ботулізм - це харчова токсикоінфекція. Дуже небезпечна. Від людини до людини не передається. Можуть спостерігатися спалахи, пов'язані з певними продуктами, але до епідемії вони не призведуть.

Це єдине інфекційне захворювання, де роз'єднані процеси взаємодії мікро- і макроорганізму.

Мікроб, потрапляючи в організм людини, реалізує там свою патогенну дію. При ботулізмі цього немає, оскільки на організм діє не сама паличка ботулізму (clostridium botulinum), а токсини, які вона виділяє.

В оточенні людини вона трапляється скрізь - на землі, на предметах побуту, на руках, може бути в кишківнику здорових людей, а також тварин. Особливість у тому, що за наявності кисню вона не може синтезувати токсини - переходить у спорову форму й очікує зручного моменту. Щойно виникають анаеробні умови - без доступу кисню, - проростає й починає виробляти найсильнішу з усіх відомих природну отруту. Токсин ботулізму в 400 тисяч разів сильніший за отруту гримучої змії.

Токсин - не просто отрута, це біологічна зброя. Щоб заразитися ботулізмом, достатньо мізерно малої дози: 1 мг ботулотоксину може вбити 2 млн людей.

Анаеробні умови виникають або штучним шляхом, або при порушенні правил приготування продуктів. Чому саме риба в нас найчастіше спричиняє захворювання? Після вилову її довго зберігають і перевозять при плюсових температурах, потім відправляють в'ялити. За цей час у кишківнику неживої риби й формуються саме ті анаеробні умови, в яких може вироблятися ботулотоксин.

У науковій літературі описано випадки, коли умови для появи токсину створюються… у кишківнику грудних дітей. У США основна причина так званої раптової смерті дітей до року - ботулізм, що становить 70% випадків. Чому? Дослідники називають кілька причин. Вважається, що в кишківнику малюків можуть бути умови, за яких паличка ботулізму вегетує, виділяючи токсин (це пов'язано з анатомічними особливостями немовлят). Інший шлях зараження - аерогенний. Зафіксовано випадки, коли занедужували діти, що живуть поруч із якимись будівництвами, - токсин може міститися в будівельному смітті, у великодисперсних часточках тощо.

- Як можна вберегтися від ботулізму?

-Єдиний спосіб - термічна обробка продуктів, які гіпотетично можуть містити ботулотоксин. Це ж стосується не лише риби, це може бути в будь-яких консервах, де створюються анаеробні умови. В'ялену рибу не можна піддати теплообробці, тому краще від неї відмовитися. Слід розуміти, що в нашій державі виробництво продуктів харчування ніхто не контролює: якість продукції цілком на совісті виробників та тих, хто її продає. Тому ми зобов'язані уважно стежити за вибором продуктів і таким чином самі себе захищати.

Особливість нинішньої ситуації в тому, що всі смертельні випадки, крім одного, пов'язані з рибою, купленою у великих торговельних мережах. Не десь із рук на стихійному ринку, а саме в магазинах, де якість продуктів мають контролювати. Такого в нас ще не було. Торговельні мережі - це масові покупки, а отже й небезпека масового зараження кишковими інфекціями або тим-таки ботулізмом. Це НП для будь-якої країни!

- Щоліта в нас "раптом" з'ясовується, що в лікарнях немає сироваток проти ботулізму, дифтерії, правця, сказу. Недавно в Сумській області скажена лисиця покусала дівчинку, сироватку шукали по всій країні, кілька ампул привезли, але так і не зібрали потрібну дозу.

-На жаль, статистика невтішна: щомісяця хтось помирає від сказу, тільки в травні не сталося жодного випадку. Років 5-7 тому такої проблеми не було, потім почалися збої. Ми кожного міністра інформували про необхідність закупити антитоксичні сироватки, писали листи, виступали на засіданнях і прес-конференціях, аби привернути увагу до цього питання. Але безрезультатно.

Раніше Україна, як і інші пострадянські країни, купувала ці препарати в Росії. Тепер це неможливо. Отже, треба шукати інших виробників, а не сподіватися на гуманітарну допомогу. На європейському ринку є певний дефіцит таких сироваток, - там випадки захворювання поодинокі, масового виробництва немає. Здається, їх випускають у Польщі та Великій Британії, вартість цих препаратів висока. Ведуться розмови про те, що закуповувати необхідні сироватки мають у регіонах - за кошти місцевих бюджетів і під свою відповідальність. Але ніхто з ініціаторів не пояснює, як це зробити, якщо ці фармпрепарати не зареєстровані в Україні. Курс лікування при ботулізмі може коштувати кілька тисяч євро. Ні держбюджет, ні місцеві бюджети не закладали таких витрат, отож усе лікування проходить за рахунок сім'ї хворого.

Всі ці сироватки належать до так званого стратегічного запасу, - їх треба купити й постійно зберігати. Вони, як свідчить досвід, можуть знадобитися в будь-який момент.

- Проблему з сироватками ніяк не можуть вирішити вже понад три роки. За цей час змінилося кілька міністрів охорони здоров'я, кожен із них обіцяв зробити медицину якісною та доступною, але ніхто не хотів займатися такими "дрібничками" як сироватки, кишкові інфекції, злиденний стан інфекційних лікарень.

- Спалахи ботулізму трапляються і в розвинених країнах. У 2015 р. у США, в штаті Огайо, ботулізмом заразилося близько 80 людей. Це був резонансний випадок, про нього багато писали. Люди захворіли після вживання овочевих консервів. Протягом двох годин усіх пацієнтів забезпечили сироватками.

У нас немає такої можливості. Зараз дискутують: якщо робити стратегічний запас, то де його зберігати? Якщо все буде в Києві, проблема не вирішиться. Доки до Ужгорода або Кропивницького довезуть препарат, хворому він уже не знадобиться.

При встановленні діагнозу "ботулізм", "правець" або "дифтерія" допомогу слід надати в найближчих півгодини, максимум - дві години. Оскільки сироватка нейтралізує тільки той токсин, який циркулює у крові. А та його доза, що потрапила у тканини, продовжує свою патогенну дію. Тому кожна хвилина зволікання дуже небезпечна для хворого.

- Це літо запам'ятається ще й спалахом кору, випадки якого зареєстровані у більшості областей України. Батьки стривожені: що робити з дітьми, як уберегти від зараження?

- Кір передається повітряно-крапельним шляхом, він надзвичайно заразний. Це одне з небагатьох інфекційних захворювань, яке легко передається не тільки під час контакту з хворими, а й через третіх осіб. Випадки захворювання трапляються і серед дітей, і серед дорослих. Востаннє великий спалах кору в нас був у 2006-2007 рр. Бували й летальні випадки, але тільки серед дорослих, жодна дитина тоді не загинула. А нинішнього року померли маленькі діти.

Кір, як і будь-яка інша дитяча інфекція, дуже тяжко проходить у дорослих. Тут багато що залежить від своєчасного звернення в лікарню, від правильно поставленого діагнозу й лікування.

- На які симптоми треба звернути увагу, щоб не пропустити кір? Його ж часто плутають із іншими захворюваннями - з ГРВІ, наприклад.

- Кір має кілька періодів. Перший - катаральний, що триває 3-4 дні. У хворого висока температура, інколи з'являється кашель, кон'юнктивіт, болить вухо. Стан хворого приблизно такий самий, як при ГРВІ. Тому кір часто лікують за тим же принципом, що й респіраторні захворювання: самі собі призначають антибіотики, збивають температуру. А на п'ятий день на обличчі з'являється висип, який упродовж трьох діб поширюється по всьому тілу, опускаючись до ніг. Хворого лихоманить, температура піднімається до 40 градусів. Але і в такому разі далеко не завжди ставлять правильний діагноз. Буває, що коревий висип приймають за алергічну реакцію й відповідно лікують. При цьому ще й призначають гормони. Це заганяє хворобу всередину - висип гасне, але може розвиватися ураження центральної нервової системи й навіть параліч.

- А є якийсь метод діагностики, який точно вкаже, кір це чи щось інше?

- Є, і він не потребує ні складних обстежень, ні аналізів. Він належить до патогномічних, тобто обов'язкових при цій хворобі. Якщо у хворого виявили зазначений симптом - то 100% це саме та патологія, яку шукають.

При кору у хворого з'являються так звані плями Копліка - білуваті крапки (схожі на манну крупу) на слизовій щік навпроти кутніх зубів. Я завжди своїм студентам нагадую: хворого з високою температурою слід оглядати з голови до ніг! І обов'язково зверніть увагу на слизову ротової порожнини - біля кутніх зубів. Ви витратите всього секунду й отримаєте точний діагноз. До нас швидка допомога неодноразово привозила хворих, яким не могли поставити діагноз: три дні тримається висока температура, а причину виявити не можуть. Ми їм відкриваємо секрет, як можна миттєво визначити, кір це чи ні.

До речі, батьки самі можуть оглянути свою дитину, і якщо виявлять цей білий висип навпроти кутніх зубів, треба негайно звернутися в лікарню.

- Літо - час подорожей. Активні туристи часто вибирають екзотичні країни, не підозрюючи, що іще, крім вражень, можна звідти привезти.

-В усьому світі багато тих, хто не любить сидіти вдома. З 1950 р. кількість мандрівників збільшилася у 35 разів. А населення Землі за цей час зросло у 2,5 разу. Тому спалах Еболи в Африці або холери в Ефіопії - проблема не тільки тих регіонів.

Багато захворювань можна отримати через укуси комах. Наприклад, привезти з подорожі гельмінтози - дирофілярії, яких переносять комарі. До речі, вони і в нас трапляються.

Кожна друга людина на Землі ризикує захворіти на денге, за останніх півроку в нашій клініці було 7 лабораторно підтверджених випадків. Інфекція передається через укус комах, викликає гостру лихоманку, висип, стан може бути дуже тяжким.

Зовсім недавно ми підтвердили два випадки лихоманки чикунгунья, яку теж передають комахи. Молоді люди привезли її з Південної Африки, де були на сафарі. Клінічна картина викликала в нас підозру на це захворювання, ми зробили аналізи, - діагноз підтвердився. Це перші випадки в Україні. Але, швидше за все, екзотичних захворювань набагато більше, просто про такі патології ще мало відомо, немає настороженості, не знають, які дослідження проводити.

Та найнебезпечніше - це малярія, нині дуже розповсюджена саме в тих країнах, куди люди вирушають по екзотику.

До нашої клініки привезли молодого пацієнта. Він благополучно повернувся з мандрів по Мадагаскару, а згодом відчув нездужання, з'явилася температура - близько 38 градусів. Через тиждень помітив, що в нього потемніла сеча, поїхав до уролога. Пізніше він розповідав, що за кермом раптом перестав розуміти навігатор, усе попливло - потрапив у ДТП. Його забрала "швидка", потім лікували травми. І тільки після цього він потрапив у інфекційне відділення, де й діагностували хворобу, що спричинила всі його біди. Це був надзвичайно тяжкий випадок тропічної малярії: хворий три тижні перебував у комі. При тому що ми мали протималярійний препарат, який пощастило дістати всіма правдами й неправдами. Без ліків фінал був би трагічним.

Любителі подорожей мусять пам'ятати: побувавши в зоні, де є малярія, впродовж двох років при будь-якому підвищенні температури вони повинні здавати аналіз крові на малярію. В організмі людини збудник деяких різновидів малярії може зберігатися багато місяців (він ховається в печінці) і будь-коли завдати удару. Тому протималярійні препарати слід приймати як засіб профілактики. У нас був випадок, коли не вдалося врятувати 35-річного чоловіка. Він почувався зле, але через свята не зміг звернутися до лікаря. Він мав протималярійний препарат, але чомусь його не приймав - може, не пов'язав свій стан із малярією. На жаль, цього пацієнта привезли в лікарню занадто пізно.

У таких ситуаціях, якщо є препарат, його слід прийняти, а потім уже йти до лікаря. Зволікання може дуже дорого коштувати. Якщо люди їдуть туди, де є малярія, найкраще - там купити потрібні ліки і привезти з собою. Про всяк випадок - як ремінь безпеки. Біда в тому, що захворювання на малярію в нас трапляється дедалі частіше. І летальність висока. У нашій країні в окремі роки смертність від малярії сягала 10%. Тоді як загальна смертність у світі - менше 0,5%. Малярія лікується! І якщо вчасно приймати препарати, трагедії можна уникнути.

В інфекційних клініках не буває затишшя. А літо - в усіх сенсах, спекотна пора. Жанна Іванівна Возіанова, яка багато років очолювала кафедру інфекційних хвороб, створювала нашу клініку, любить повторювати: "Ми - армія мирного часу. Якщо все гаразд - ми наче непомітні, а коли погано - то як на передовій".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі