ЯН ПЕТЕР БАЛКЕНЕНДЕ: «ЄВРОПА ПИЛЬНО СТЕЖИТЬ ЗА ПРОЦЕСАМИ РЕФОРМУВАННЯ І ВИБОРІВ В УКРАЇНІ»

Поділитися
Минулого понеділка Київ із візитом відвідав прем’єр-міністр Нідерландів Ян Петер Балкененде. Як ...

Минулого понеділка Київ із візитом відвідав прем’єр-міністр Нідерландів Ян Петер Балкененде. Як відомо, із другої половини нинішнього року Нідерланди займуть пост голови в ЄС, і щорічний саміт Україна — ЄС відбудеться саме в цій країні. Тому на переговорах українська сторона постаралася донести до майбутнього глави Ради Європейського Союзу свою точку зору не лише з питань двостороннього співробітництва, а й з широкої проблематики відносин України та ЄС.

Перед самим вильотом із Борисполя пан Балкененде дав бліц-інтерв’ю «Дзеркалу тижня».

— Пане прем’єр-міністре, якими були основні теми ваших переговорів з українським колегою Віктором Януковичем і що за двосторонню програму дій було прийнято на цій зустрічі?

— Перше, що хотів би відзначити, — це політична частина мого візиту. Вона включала розмови з Президентом Леонідом Кучмою, прем’єром Віктором Януковичем, спікером Верховної Ради Володимиром Литвином. На цих зустрічах ми обговорювали двосторонні відносини Нідерландів і України, на порядку денному також стояло питання про надання Україні статусу країни з ринковою економікою, і я дуже уважно вислухав усі аргументи, що були висловлені на захист України. Що ж до програми дій, то цей документ містить перелік напрямів двостороннього співробітництва. Переконаний, що ця програма сприятиме подальшому розвитку наших двосторонніх відносин упродовж наступних трьох років.

На переговорах також йшлося про вибори в Україні, про те, що вони мають бути чесними та прозорими. Особливу увагу ми приділили питанню про роль мас-медіа в Україні.

Другим пунктом мого візиту можна назвати культурний аспект — відкриття виставки робіт із колекції Франца Кенігса в Музеї імені Богдана і Варвари Ханенків. Ми надзвичайно вдячні уряду України та працівникам цього музею, які уможливили передачу цієї частини колекції — 139 малюнків і ескізів — Нідерландам.

— Надаючи Україні значну економічну та фінансову допомогу, чи готові Нідерланди, обійнявши з липня нинішнього року пост голови в ЄС, підтримати надання Україні статусу країни з ринковою економікою?

— Я розумію прагнення України якомога швидше отримати статус країни з ринковою економікою. Сьогодні вранці в мене були розмови і з Президентом, і з прем’єром щодо цього питання. І я обов’язково передам Європейській комісії всі ті аргументи, які я вислухав за сьогоднішній день, оскільки знаю: для України отримання цього статусу надзвичайно суттєве. Мені було дуже приємно обговорювати з українською стороною всі питання відкрито й відверто.

— Україна є реципієнтом важливої програми, що фінансується Нідерландами, — це Програма підтримки суспільних перетворень у країнах Східної Європи. Для України участь у ній є особливо значимою у рік президентських виборів. Які проекти в рамках цієї програми «Матра» реалізуються в нашій країні й чи будуть у них якісь особливі акценти нинішнього року?

— Програма «Матра» в основному спрямована на побудову так званого громадянського суспільства в тій чи іншій країні. Безумовно, Нідерланди завжди підтримують ініціативи в цій галузі з боку України, оскільки побудова громадянського суспільства надзвичайно важлива.

— Сьогодні разом із Президентом України ви відкрили виставку робіт із колекції Кенігса. Відомо, що в той момент, коли цю колекцію було вивезено до СРСР, вона належала Німеччині. Скажіть, будь ласка, які підстави передачі української частини колекції Нідерландам і за яких умов вона проходить? Яку компенсацію отримає за колекцію Україна?

— Раніше ця колекція належала Роттердамському музею Бойманс Ван Бейнінген. Під час Другої світової війни цю колекцію звідти вивезли. Частина її потім опинилася в Україні. Таким чином, передача частини колекції, що знаходиться в Україні, музею Бойманс Ван Бейнінген у Роттердамі юридично абсолютно законна. Що ж до наших культурних зв’язків, то такий жест із боку України, безумовно, зміцнить їх. У нас розпочинається дуже насичена програма обміну досвідом між музеями України та Нідерландів у сфері організації музейної справи. Сподіваємося, що це зможе зміцнити й без того хороші відносини між нашими двома країнами.

— Ми знаємо, що Нідерланди дуже уважно стежать за розвитком внутрішньополітичної ситуації в Україні. Чи знайомі ви вже з результатами виборів мера Мукачевого й чи можете прокоментувати факт численних порушень, допущених під час цих виборів?

— На даний момент у мене немає повної інформації щодо подій у Мукачевому, тому необхідно більш детально ознайомитися з подробицями, щоб дати свій коментар.

Та ще раз хочу зазначити, що Європа дуже пильно стежить за реформами та виборчими процесами в Україні. Особливо це стосується виборів президента, що мають відбутися в жовтні. Ми сподіваємося, що вони будуть відкритими, чесними і прозорими.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі