Зімбабве — більше не країна мільярдерів

Поділитися
Про рішення деномінувати місцеву валюту зімбабвійська влада оголосила буквально через кілька днів після того, як випустила купюру в 100 млрд...

Про рішення деномінувати місцеву валюту зімбабвійська влада оголосила буквально через кілька днів після того, як випустила купюру в 100 млрд. місцевих доларів. У переддень здійснення грошової реформи купити на неї можна було півбуханця хліба, тоді як на момент випуску вона затягувала аж на три курячі яйця.

За офіційними даними, інфляція в цій країні становить 2,2 млн. відсотків на рік, хоча незалежні економісти оцінюють її в 10—12 млн. відсотків. Особливої гостроти криза в країні набула після перемоги на останніх президентських виборах Роберта Мугабе, котрий займав цю посаду з 1987 року. Ці вибори були визнані сфальсифікованими, і країна опинилася в політичній та економічній ізоляції. Навіть німецька фірма, яка поставляла до Зімбабве папір для друкування купюр, була вимушена розірвати такий вигідний для неї контракт.

Примітно, що на час проголошення незалежності 1980 року зімбабвійський долар навіть переважував американський. Проте останнім часом обмінний курс доводилося переглядати по кілька разів на день. У травні центробанк вирішив відмовитися від жорсткої прив’язки місцевої валюти до свого американського колеги через надмірне розростання чорного ринку. На той час за американський долар давали 30 тис. місцевих, а до середини липня — вже 250 млн.

Спроби розплатитися за товари чи послуги американськими доларами можуть викликати серйозні неприємності, тому водії приміських автобусів, наприклад, відвозять робітників до міста за однією ціною, а назад — уже за набагато вищою, та зате обчислюваною в місцевих «тугриках».

Нових купюр (номіналом 10 і 20 зімбабвійських доларів) не вистачає, проте паніку в країні це не викликає: старі вважатимуться дійсними до грудня. З іншого боку, величезний попит мають монети, які через непотрібність вийшли з обігу ще 2002 року. Першого серпня, в перший день реформи, за даними news.yahoo.com, 20 старих доларових монет (еквівалент 200 мільярдів дореформених паперових зімбабвійських доларів) можна було обміняти на п’ять американських доларів за офіційним курсом (чи на два — на чорному ринку). Або купити за них буханець хліба.

Безробіття в країні становить 80%, офіційна зарплата не досягає і 10 американських доларів на місяць. Населення країни оцінюється у 12 млн. осіб, проте цей показник вважається більш ніж умовним з огляду на високу смерт­ність від СНІДу та астрономічні показники еміграції.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі