Вирок для «зоряного» банкіра

Поділитися
Френк Кваттроне був одним із перших інвестиційних банкірів Волл-стріт, який розпізнав потенціал високих технологій та інтернет-компаній і акцій та передбачив бум їх акцій на фондовому ринку наприкінці 1990-х років...
Френк Кваттроне

Френк Кваттроне був одним із перших інвестиційних банкірів Волл-стріт, який розпізнав потенціал високих технологій та інтернет-компаній і акцій та передбачив бум їх акцій на фондовому ринку наприкінці 1990-х років. За особливе бізнес-чуття, професіоналізм, ризик і удачу їх називали банкірами-зірками. Та навіть на такому «зоряному» тлі Кваттроне виділявся особливими талантами фондовика. Саме він привів на фондовий ринок і «розкрутив» такі знамениті компанії, як Netscape, Cisco Systems, Amazon.com. Кажуть, тільки за один 2000 рік на випуску акцій інтернет-компаній він особисто заробив 120 млн. дол.

Узагалі за час дот-комівського буму Кваттроне приніс у «рідний» банк Credit Suisse First Boston (CSFB) комісійних більш ніж на 1 млрд. дол., при цьому його особистий дохід становив близько 200 млн. дол. Він справді вважався на той час найбільшим «гравцем» на Волл-стріт, його портрети прикрашали обкладинки багатьох бізнес-журналів, у нього був навіть особистий відділ по зв’язках із мас-медіа...

Сьогодні ім’я Кваттроне знову значиться серед знаменитостей, але вже іншого, сумного, гатунку. Він першим із високопоставлених банкірів Волл-стріт відправляється до в’язниці.

Такі події на головній фінансовій вулиці США відбуваються нечасто. Скандали — так, банкрутства — так. Та сценарій «банкір за гратами» був виконаний востаннє ще 14 років тому, коли на десять років ув’язнення був засуджений «король сміттєвих облігацій» якийсь Майкл Мілкен.

Строк, до якого засуджено Кваттроне, значно менший — лише 18 місяців. Та до нього додається штраф у 90 тис. дол., відмова судді надати звільнення під заставу на час розгляду апеляції плюс два роки випробувального строку.

За що ж засуджено банкіра? Виявляється, не за фінансові шахрайства. А за перешкоди у відправленні правосуддя, а також за дачу помилкових показань і втручання в допити свідків під час урядового розслідування незаконних угод з акціями в банку Credit Suisse First Boston.

Кримінальна справа проти Френка Кваттроне розпочалася з одного-єдиного листа, відправленого електронною поштою. Коли в грудні 2000 року американська комісія з цінних паперів і фондових ринків (SEC) почала розслідування в CSFB, Кваттроне надіслав банкірам своєї команди розпорядження «почистити» файли. Слідчі стверджували, що «почистити» означало знищити. Це по-перше. По-друге, вони довели, що містер Кваттроне до цього моменту знав, що угоди банку з випуску акцій інтернет-компаний уже знаходяться під слідством.

Йдеться про перші гучні розслідування діяльності багатьох інвестиційних банків Волл-стріт, розпочатих SEC, головним фінансовим регулятором США. Проти банків було висунуте обвинувачення в тому, що під час первинної емісії акцій інтернет-компаній, кількість яких швидко збільшується, вони пропонували ці «гарячі» папери своїм кращим клієнтам в обмін на укладення з ними вигідних банківських контрактів. Практика ця в західному банківському світі відома під назвою spinning (у нас позначається словом «відкіт»). Державний регулятор і федеральна прокуратура припинили розслідування по CSFB 2001 року. Банк сплатив 100 млн. дол. штрафу за цивільними позовами, але провини своєї не визнав.

Розслідування відновилося на початку 2003-го, тепер уже проти Френка Кваттроне. Він залишив банк CSFB у березні 2003 року, оскільки його відсторонили від виконання обов’язків після того, як стало відомо про його розпорядження знищити документи. Перший суд у справі містера Кваттроне стався в жовтні минулого року. Та закінчився безрезультатно: присяжні не змогли винести остаточний вирок. Прокурори висунули повторне обвинувачення, яке було розглянуто в суді вже в травні 2004 року. Цього разу 12 присяжних Манхеттенського суду визнали банкіра винним. На повторному засіданні суду 8 вересня йому був оголошений вирок. А далі, впродовж 50 днів, засуджений мав добровільно здатися владі, тобто прибути до однієї з в’язниць штату Каліфорнія та почати новий відрізок свого життя — тюремний.

Природно, Кваттроне провини своєї не визнав. І стверджував, що не мав жодного відношення до розміщення емісій акцій між інвесторами. Та пізніше зізнавався, що іноді все-таки втручався в цей процес. Захист побудував свою версію на тому, що підсудний не розумів, що загальне розслідування діяльності банку стосувалося і його команди. У противному випадку він би не нагадував колегам про «чищення» файлів. Банкір переконував, що його месідж був лише простим нагадуванням підлеглим про необхідність упорядкувати документацію, що відповідало звичайній практиці CSFB.

Після оголошення вироку Кваттроне заявив про свою впевненість у тому, що після апеляції його виправдають. У апеляційному позові адвокати мають намір тиснути на той факт, що суддя непослідовно застосовував закони, що стосуються прийнятності показань свідків. Цікаво, що експерти очікували більш м’якого вироку — строком від 10 до 16 місяців. Та слідчі змогли переконати присяжних, що Кваттроне давав неправдиві відомості ще будучи свідком. У результаті, «за брехню» суддя особисто додав банкіру ще два місяці.

Перед оголошенням вироку Кваттроне просив присяжних бути поблажливими: «Я покірно прошу, щоб ви продемонстрували поблажливість до мене і моєї сім’ї». Його захист також домагався пом’якшення вироку через ті причини, що дружина банкіра «хронічно хвора», а дочка «страждає від емоційних розладів». Суддя Річард Оуен відкинув подібного роду прохання, помітивши, що «осуд батька, безумовно, дуже сильний удар для дитини». Проте висловив упевненість, що місіс Кваттроне та її дочка зможуть подбати про себе, оскільки мають у своєму розпорядженні активів на 50 млн. дол. Також нагадав, що підсудний заснував трастовий фонд для дочки в розмірі 26 млн. дол.

Американські журналісти уже встигли довідатися, що відбувати свій строк колишній «зоряний» банкір буде у в’язниці з невисоким рівнем охорони, а ставка оплати за роботу, виконувану ув’язненими, там становить від 12 до 40 центів на годину. У найкращому випадку, тобто при найвищій продуктивності тюремної праці, Кваттроне зможе заробити 305 дол. на рік — ну зовсім «ненабагато» менше за його попередні річні заробітки!

Якщо апеляцію не буде задоволено, банкіра відправлять за грати. Звичайно, 18 місяців — це не 18 років, вони минуть швидко. Колишній ув’язнений вийде на волю і спокійно заживе на свої нагромаджені мільйони. І все, може, налагодиться...

Усе, крім репутації, яка вже назавжди залишиться підмоченою. А у світі серйозного бізнесу вона, як правило, цінується дорожче за мільйони.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі