ОЕСР, куди входять 29 найрозвиненіших країн світу, опублікувала й перелік неправомочних дій, спрямованих на ухиляння від сплати податків, до яких удаються самі члени «клубу багатих країн». Загалом у перелік увійшло 47 «нечесних» прийомів, які визнано «потенційно небезпечними і які вимагають «додаткової роботи». До таких прийомів зараховано «закордонні торговельні корпорації», що їх американські компанії відкривають в інших країнах, а також холдингові компанії, які американське податкове законодавство дозволяє американським компаніям відкривати в інших країнах з метою зниження податкових виплат.
Паралельно з цим «розбором польотів» Міжнародна торговельна організація також дійшла висновку, що національне законодавство часто суперечить правилам міжнародної комерції. Особливо насторожують представників шановної організації спроби знов-таки США розробити механізм формального дотримання всіх правових нормативів при забезпеченні своїм компаніям максимальних податкових пільг.
В умовах тенденції світової економіки до глобалізації країни нерідко конкурують між собою за іноземні інвестиції, саме маніпулюючи податковими ставками. Занижене оподаткування підвищує привабливість кожної окремо взятої країни для іноземних інвесторів. Однак у деяких випадках заниження податкових ставок переходить усі межі дозволеного, і такі країни перетворюються на справжніх «браконьєрів», котрі сваволять у заповідних інвестиційних нетрях. У своєму розслідуванні комісія ОЕСР і зайнялася пошуком саме тих законодавств і законодавчих актів, застосування яких створює податкові лазівки для іноземних інвесторів, недоступні громадянам цих країн. Такими пільгами найчастіше користуються ті компанії, які в «країнах-браконьєрах» ніякою серйозною діяльністю не займаються і не вступають у кооперацію з місцевими підприємцями.
Лоуренс Саммерс, міністр фінансів США, палко підтримав публікацію таких списків, підкресливши, що цим зроблено «рішучий крок на шляху профілактики порушень, які могли б дискредитувати переваги наростання мобільності капіталу в умовах глобалізації економіки». Філіп Уест, юрисконсульт американського міністерства фінансів із питань міжнародного податкового законодавства та співголова форуму ОЕСР у цьому питанні, підкреслив: «Мета цього заходу полягає у знищенні шкідливої практики оподаткування. Ми процвітатимемо тільки тоді, коли в списку не залишиться жодного пункту».
Деякі з унесених у «чорний список» країн почали тісно співпрацювати з ОЕСР задля «нормалізації» свого податкового законодавства, тимчасом, як інші виступили з несамовитим протестом проти самовільно взятих на себе ОЕСР повноважень щодо написання правил оподаткування, які ця організація збирається нав’язати всьому світу. Проте навряд чи ці протести можуть на що-небудь вплинути, особливо з урахуванням того, що недавно «велика сімка» опублікувала список 15 країн, законодавство яких сприяє відмиванню грошей.