Що схожого у стані фінансових ринків Росії й України?
Нині активно полемізують, чи слід чекати падіння гривні під кінець року. Коли, як стверджують представники Нацбанку, макроекономічних умов для дестабілізації внутрішнього валютного ринку немає, то і тривожитися ні про що. Та коли місцевий валютний ринок перебуває в несприятливих умовах, то жагуче бажання валютних спекулянтів, котрі вже знудилися за звичною роботою, та недовіра решти учасників ринку до вмовлянь чиновників з Нацбанку здатні викликати чергову серйозну валютну кризу.
Обговоримо основні параметри валютного ринку України та спробуємо зрозуміти, наскільки хиткий курс національної валюти і якою може виявитися глибина валютної кризи.
Тільки в першій половині 2000 року Нацбанк скупив на внутрішньому ринку вісімсот мільйонів доларів і випустив на цю суму відповідну кількість нових гривень. Грошова база зросла при цьому більш як на 18%, причому інфляція за півроку має приблизно такі самі показники. Слід звернути увагу на поведінку реального курсу гривні — його динаміка, практично, така сама, як і динаміка реального курсу російського рубля. Трохи більше тривожить поведінка реальної грошової бази (див. мал. 1). Якщо в Росії вона тільки відновлюється, порівняно з рівнем початку 1998 року, то в Україні простежується її збільшення більш як на 20% порівняно з аналогічним періодом. Тож Україні слід обережніше ставитися до зростання грошової бази, аби не спровокувати гіперінфляцію (хоча, як ми покажемо нижче, є підстави вважати, що для напівтіньової економіки України обсяг готівкових гривень в обігу також важливий).