ЦЕНТРАЛЬНА ЄВРОПА ВИРИВАЄТЬСЯ ВПЕРЕД

Поділитися
Аналітики-економісти, чиїм звичним заняттям в останні місяці став перегляд власних прогнозів темпів економічного розвитку різних країн, стосовно Центральної Європи потішилися бодай певній розмаїтості...

Аналітики-економісти, чиїм звичним заняттям в останні місяці став перегляд власних прогнозів темпів економічного розвитку різних країн, стосовно Центральної Європи потішилися бодай певній розмаїтості. Звично змінивши у бік зниження очікувані темпи зростання в цьому регіоні на 2001 і 2002 роки, вони проте зазначили, що зробили це з набагато меншим розмахом, ніж для країн, які розвиваються, Азії й Латинської Америки, не кажучи вже про країни з категорії розвинених.

Наслідки спаду світової економіки, який розпочався з цього року та ще й посилився в результаті вересневих терактів в Америці, найменшою мірою торкнуться економіки Центральної Європи з двох причин. Перша, зовнішня, полягає в тому, що експорт країн цього регіону, три чверті якого припадає на Європейський Союз, постраждає набагато менше, ніж експорт країн Південно-Східної Азії й Латинської Америки, які орієнтуються в основному на Америку. «Вплив глобальної рецесії на центральноєвропейські країни має бути обмеженим, і, хоч як це парадоксально, цей скрутний період міг би допомогти державам регіону залучити більше іноземних інвесторів у найближчі місяці й навіть роки», — вважає Іван Фабіжанчик, аналітик віденського Erste Bank AG.

Друга, внутрішня, причина особливого становища країн Центральної Європи полягає в доброму розгоні, який більшість цих економік взяли останніми роками. «Більшість держав перебувають у хорошій економічній формі завдяки інвестиціям і зростанню купівельної спроможності», — зазначає Рональд Шнайдер, аналітик Raiffeisen Zentralbank Austria AG. Цих чинників може виявитися достатньо навіть для компенсації спаду зовнішнього попиту на їхню продукцію.

Стефан Брукбауєр, прес-секретар відділу економічної аналітики Bank Austria AG, підкреслює, що практично в усіх країнах ЦЄ інфляція перебуває під контролем, і темпи її падіння тішать навіть найскептичніше налаштованих аналітиків.

Звівши докупи ці чинники, австрійські аналітики оцінили прогнозовані на цей рік темпи зростання угорської економіки в 4 відсотки, а чеської — у 3,5. Найгірші показники очікуються в Польщі — нинішнього року її ВВП зросте не більш, як на 1—2 відсотка. І це дуже прикрий факт, бо внутрішній валовий продукт Польщі становить понад половину всього ВВП Центральної й почасти навіть Східної Європи. Причина такої жалюгідної ситуації в Польщі корениться в різкому зниженні внутрішньої інвестиційної та купівельної активності. Плюс ще рівень безробіття, який досяг позначки 16 відсотків. Це викликає стурбованість навіть у досвідчених експертів із Західної Європи. І лише інфляція, темпи якої на вересень поточного року вдалося знизити до 4,3 відсотка проти середніх 10 відсотків за минулий рік, належить до незаперечних досягнень польської економіки.

Проте навіть у випадку з Польщею ситуація видається аж ніяк не безнадійною, вважають політики. А за умови збереження всіх нинішніх чинників темпи зростання економіки Центральної Європи мають добрі шанси залишатися на рівні 4,5 відсотка протягом найближчих десяти років.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі