Колишній керівник Федеральної резервної системи Алан Грінспен вважає, що економіка США взяла в ході відновлення після кризи «типову паузу», і пов’язана вона з негативним впливом ситуації на фондовому ринку.
В інтерв’ю CNBC він сказав, що, на відміну від звичайної ситуації, коли кон’юнктура на фондовому ринку визначається економічними тенденціями, нині ціни акцій виступають для економіки випереджальним індикатором.
В інвесторів спостерігається непевність стосовно сили пожвавлення світової економіки, підприємці не квапляться наймати нових працівників, тому що побоюються погіршення ситуації з попитом, і споживачі вагаються, стурбовані високим безробіттям.
У США індекс виробничої активності (ISM Manufacturing) у червні впав до 56,2 пункту порівняно з 59,7 пункту місяцем раніше. Експерти, опитані агентством Bloomberg, очікували зниження всього до 59 пунктів. Міністерство праці США того ж дня оголосило, що кількість первинних заявок на допомогу у зв’язку з безробіттям, поданих американськими громадянами минулого тижня, зросла на 13 тис. — до 472 тис.
Виробничий індекс, який розраховується Китайською асоціацією логістики та закупівель, упав минулого місяця до 52,1 пункту з 53,9 у травні. Значення індикатора виявилося нижчим від консенсус-прогнозу економістів (близько 53 пунктів).
В Європі аналогічний індекс, який розраховується Markit, упав до 55,6 пункту з 55,8, до мінімального за чотири місяці рівня.
Схожу тенденцію зафіксували опитування менеджерів в Австралії, Південній Кореї, на Тайвані, в Індії.
«Це, швидше за все, може означати повільне зростання у третьому кварталі. Однак дані не вказують на «жорстку посадку», — сказав The Wall Street Journal старший економіст HSBC Фредерік Ньюмен. — Поки все це сприйматиметься як нормалізація, а не друга хвиля рецесії. Підтримка, котру Азія надає світовій економіці, має зберегтися на найближче майбутнє».
Загалом економісти припускають, що в третьому кварталі обсяги випуску промислової продукції будуть нижчими, ніж у другому.