Європа старіє. У найближчі 50 років тривалість життя тут досягне 83 років. Частка громадян пенсійного віку на той час може досягти або навіть перевищити 50 відсотків. Робоча ж армія ЄС, за прогнозами ОЄСР, уже в найближче 30-ліття зменшиться на 14 мільйонів. Це призведе до зниження ВВП регіону на 7 відсотків. Для довідки: нині на кожну жінку припадає 1,5 дитини.
І тоді європейці згадали, що хоча прекрасна стать становить 51 відсоток населення ЄС, як робоча сила вона ледь дотягує до 43 відсотків. А в Америці, для порівняння, останній показник трохи вищий — 47 відсотків. І працюють там 70 відсотків жінок.
Ще три роки тому на зустрічі в Лісабоні європейські лідери поставили завдання — залучити на робочі місця більше жінок. Тоді працювало 54 відсотки жінок проти 73 відсотків чоловіків. Протягом найближчих 10 років планувалося довести «жіночий» показник до 60 відсотків. Проте на сьогодні ледве взято 55-відсотковий «рубіж». А якби жінки справді працювали нарівні з чоловіками, то ВВП ЄС не зменшувався б, а приростав зі швидкістю 6 відсотків на рік. Ну, чи бодай, як нині в Америці, на 3,1 відсотка на рік, але аж ніяк не на 0,8 відсотка, як у нинішній Європі. Ну що ж, не хочуть народжувати, хочуть працювати — то й прапор їм у руки!
Лаура Тайсон, декан Лондонської школи бізнесу, вважає: за станом жіночої зайнятості Європа відстає від США на ціле десятиліття, якщо не на два. І, при рівні безробіття 8,8 відсотка, цю проблему навряд чи вдасться розв’язати найближчим часом.
Украй низька й частка жінок серед вищого корпоративного керівництва. Марджорі Скардіно, виконавчий директор компанії Pearson, яка має багатомільярдний оборот і володіє газетою The Financial Times, єдина жінка серед керівників 100 найбільших британських корпорацій. А в неї троє дітей. Утім, роль держави, як вважає Марджорі, в її успіхах мінімальна. Запорука її кар’єри — люблячий і розуміючий чоловік, який ділить із нею відповідальність і всі проблеми сімейного життя.
До слова, в Америці жінки входять у ради директорів 87 відсотків компаній. Причому максимальні зрушення на краще в цьому напрямі по той бік Атлантики сталися за останні п’ять років…