SARS ВІДСТУПАЄ — ЕКОНОМІКА ПІДНІМАЄТЬСЯ

Поділитися
Радість від звістки, що епідемія атипової пневмонії пішла на спад, суттєво затьмарюється результатами скрупульозного підрахунку збитку, якого вона вже встигла завдати всьому людству...

Радість від звістки, що епідемія атипової пневмонії пішла на спад, суттєво затьмарюється результатами скрупульозного підрахунку збитку, якого вона вже встигла завдати всьому людству. З одного боку — вісім сотень загиблих і майже 9 тис. хворих. А з іншого боку — 100 млрд. доларів, яких недорахується світова економіка внаслідок цієї нежданої напасті.

Найбільше перепало країнам Південно-Східної Азії, які лише почали оговтуватися після фінансової кризи 1997 року. Аналітики вже непогано набили руку на перерахунку економічних прогнозів для цих країн у бік зниження, тож зараз вони зі своїм завданням упоралися досить швидко. Хоча найбільше хворих було в Китаї, економіка, усупереч більшості прогнозів, досить легко «переварила» наслідки епідемії і, за деякими оцінками, втратить лише 0,5—1% приросту ВВП (який торік сягнув рекордних 9,9%). Таке уповільнення навряд чи перешкодить китайській економіці вже в найближчі роки вийти за обсягами на четверте місце у світі — після США, Японії та Німеччини. І навіть майже повний параліч туризму в країні мало вплине на загальну картину, оскільки на його частку припадає усього лише 5% китайського ВВП.

Набагато більше постраждав Гонконг, сфера послуг в економіці якого займає 70%. Темпи його економічного зростання можуть уповільнитися в кілька разів і скласти замість 3% менше одного. Аналогічна картина спостерігається й у Сінгапурі, де загальну кількість хворих не можна порівняти з китайськими і гонконгівськими показниками, зате паніка сягнула безпрецедентного масштабу. У результаті на червень сінгапурській економіці передрікають скорочення майже на 2%, що призведе до загального зниження темпів зростання за рік із 3,9% до 1,5. Несолодко буде і Малайзії — цього разу через дуже велику питому вагу туризму в національній економіці.

Якщо ситуація різко не зміниться в гірший бік, то можливість уповільнення глобальної економіки, котра ще здавалася недавно неминучою, залишиться досить низкою. Хоча наслідки позначатимуться ще довго. Зараз у найтяжчому становищі опинилися авіаперевізники, туристичний і готельний бізнес, індустрія розваг. А от в електронній промисловості серйозні проблеми виникнуть трохи пізніше. Зокрема, певний дефіцит останніх моделей комп’ютерної й оргтехніки буде спостерігатися напередодні Різдва, причому не лише в Азії, а й в Америці, Західній Європі. Проте оскільки більшість азіатських валют офіційно чи неофіційно прив’язані до долара, то у міру зниження його курсу конкурентоздатність азіатського експорту, особливо порівняно з європейськими товарами, зростає. І це допоможе швидше подолати наслідки епідемії для азіатської промисловості.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі