КРИЗА НАСУВАЄТЬСЯ

Поділитися
Глобальній економіці, яка щойно пережила хвилю масових банкрутств так званих дот-комів (інтернет-...

Глобальній економіці, яка щойно пережила хвилю масових банкрутств так званих дот-комів (інтернет-компаній, що швидко виникнули і ще швидше лопнули), чимало експертів пророчать повторення цієї трагічної ситуації, цього разу вже з участю телекомунікаційних фірм. Причому їх обвал може викликати таке руйнівне цунамі, яке змете на своєму шляху навіть, на перший погляд, віддалені від телекомунікаційного бізнесу економічні бастіони.

Жорстоке похмілля, в якому перебувають після п’яти років фінансового «бенкету» телекоми Сполучених Штатів, Західної Європи та Південно-Східної Азії, загрожує світовій економіці дуже сумними наслідками. Різке обмеження замовлень на телекомунікаційне обладнання вже змусило перейти на голодний пайок таких гігантів електронної промисловості, як Cisco Systems, Nortel Networks і Lucent. А зараз перед безпосередньою загрозою опинилися банки й інвестори, які тільки з 1996 року вклали в телекоми, за найскромнішими підрахунками, 650 мільярдів доларів.

Особливістю нової кризи є той факт, що згоріти можуть не віртуальні гроші віртуальних мільйонерів «на ніч», які невідомо звідки з’являлися і невідомо куди зникали, а дзвінкі долари, вкладені в цілком реальні оптико-волоконні кабельні системи, запуск численних космічних супутників, а також на придбання дуже дорогих ліцензій. Телекомунікаційний бум, який ще кілька років тому здавався таким багатообіцяючим, насправді виявився справжнісінькою фінансовою пірамідою. Експоненціальне наростання попиту на телекомунікаційні послуги диктувало ще різкіше збільшення пропонування, що змушувало телекоми позичати дедалі більше грошей, будувати дедалі більше об’єктів, створюючи таким чином набагато більше виробничих потужностей і продукту, ніж весь світ зможе спожити, і, відповідно, непомірно більше, ніж телекоми зможуть вигідно продати. Саме ця непомірність апетитів і стала причиною великих фінансових труднощів, на які наштовхнулися самі телекоми.

Девід Ігнаціус, оглядач The Washington Post, наводить дуже повчальний приклад FirstMark Communications International. Заснована 1998 року енергійною американською бізнес-леді Лін Форестер, компанія мала намір впроваджувати «фіксовані бездротові» комунікації по всій Європі. Спочатку бізнес-план компанії видавався дуже реалістичним, і під спорудження цілої мережі базових станцій та надомних антен для надання високошвидкісного доступу в Інтернет було зібрано понад мільярд доларів. Однак апетит, як відомо, приходить, коли їси, і, не встигнувши реалізувати своїх початкових задумів, компанія розпочала прокладання оптико-волоконних кабельних мереж і таких багатообіцяючих DSL ліній. Серед інвесторів цієї компанії виявилися такі досвідчені фінансові гуру, як Генрі Кіссінджер, Вернон Джордан і Натан Мірвольд, а також компанії Goldman Sachs, Morgan Stanley і Credit Suisse First Boston. Акції компанії піднялися в позахмарну височінь, особливо після того, як торік Лін вийшла заміж за сера Ротшильда і до того ж опинилася у списку 25 «найгарячіших» гравців «нової економіки», названих у спеціальному випуску часопису Time «Оцифрована Європа».

А потім стався обвал акцій високотехнологічних фірм. І виявилося, що телекомунікаційні компанії муситимуть шукати спосіб виживання в умовах надвиробництва і недостатнього фінансування. Судячи з останніх повідомлень, більшість лондонських офісів компанії вже закрито, а обсяг запланованих операцій різко скоротився. Мудрі інвестори дуже песимістично оцінюють свої шанси повернути бодай малу частину з вкладеного мільярда доларів.

Може, для них ця втрата не буде такою вже критичною. Зате для пенсійних фондів, страхових компаній і великих банків загроза втрати своїх інвестицій набагато серйозніша. Про занепокоєність масштабами своїх «телекомунікаційних» інвестицій уже заявили Federal Deposit Insurance Corp. і Bank of England. А, за даними Thomson Financial Securities Data, насування дефолтів телекомів ставить під загрозу саме виживання багатьох фінансових інституцій як у самій Америці, так і в усьому світі.

Обвал телекомів може стати найбільшим потрясінням глобальної економіки, і його наслідки, пророчать економісти, скидатимуться на наслідки катастрофічного землетрусу. Зате вцілілі після нього фінансові й економічні споруди вирізнятимуться винятковою надійністю і зможуть бути використані як фундамент для побудови світлого корпоративного майбутнього.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі