Розслідування почалося 17 березня нинішнього року з ініціативи Фонду трубної промисловості РФ. На думку експертів Фонду, імпорт трубної продукції з України завдає значних збитків російським виробникам труб, а також металургійним підприємствам, які постачають трубним заводам потрібну сировину. Дані російських фахівців свідчать, що з початку 2000 року постачання труб з України збільшилося в 2,2 разу — до 73 тис. тонн на місяць. Тому Фонд домагається запровадження Росією захисних заходів, і зокрема — імпортного мита на українські труби.
Не потрібно бути експертом, аби розуміти, що запровадження Росією ввізного мита на труби українського виробництва призведе до краху трубної промисловості України, яка експортує до РФ майже 70—80% своєї продукції. Адже нині в Україні не існує великої потреби в трубах, а експорт в далеке зарубіжжя істотно обмежений антидемпінговими санкціями та високими вимогами до якості продукції. Та й Росія повністю обійтися без української труби не зможе. Російське ВАТ «Газпром» уже звернулося до Міністерства економічного розвитку й торгівлі РФ з пропозицією не застосовувати антидемпінгових обмежень на постачання труб виробництва ВАТ «Харцизький трубний завод». «Газпром» визнає, що вироблені заводом труби унікальні й сьогодні їх не випускає жодне російське підприємство.
Українські фахівці вважають, що як для Києва, так і для Москви оптимальним розв’язанням проблеми могло б стати квотування постачання труб.