Forbes 400: мільйонерів просять не турбуватися!

Поділитися
Двадцять четвертий за ліком список 400 найбагатших американців, який щорічно публікує журнал Forbes, трохи несподівано став ювілейним...

Двадцять четвертий за ліком список 400 найбагатших американців, який щорічно публікує журнал Forbes, трохи несподівано став ювілейним. А все завдяки мінімальному арифметичному цензу в десять розрядів, які повинно мати число, що показує величину статків фігуранта цього списку в місцевих грошових знаках.

Торік «найбіднішим» у цьому престижному списку був власник 900 млн. дол. Два роки тому перепусткою в цей клуб могли слугувати навіть якісь 750 млн. дол., а мільярдерів у ньому налічувалося всього лише 78%. А в найпершому рейтингу американських багатіїв, опублікованому 1982 року, володарів мільярдних статків налічувалося аж 13 чоловік. Однак крах ринку інформаційних технологій на межі тисячоліть, загальний спад американської економіки і три роки війни за чужу демократію та нафту, яка так і не стала своєю, не минулися даремно: тільки протягом останнього року сукупні статки американських мільярдерів зросли на 120 млрд. і становлять у цілому 1,25 трлн. дол.

Очолює рейтинг незмінний Вільям Генрі Гейтс-третій, який 31 рік тому заснував компанію Microsoft і пообіцяв 2008-го (у віці 52 роки) повністю відійти від справ. Його особисті статки Forbes оцінює у 53 млрд. дол., причому «більшу половину» вільних коштів подружжя Гейтсів витрачає на приборкання епідемій гепатиту, СНІДу та малярії. Гейтса в цьому питанні повністю підтримує його постійний партнер по грі в бридж, а також сусід по рейтингу 76-річний Уоррен Баффет, власник 46 млрд. грн. доларів. Контроль над своїм головним активом — холдингом Berkshire Hathaway — син політика з Небраски придбав за дуже скромні гроші 41 рік тому і відтоді, завдяки більш ніж вдалим інвестиціям, заробив титул «оракула з Омахи» і майже 22% щорічного приросту свого капіталу. Тож, навіть передавши цього літа у фонд Білла та Мелінди Гейтсів акції на суму 31 млрд. дол., Баффет навряд чи залишить список найбагатших людей планети.

Третє місце в забігу американських товстосумів посів 73-річний Шелдон Аделсон, власник імперії казино. Щоб розжитися нинішніми 20 млрд. і піднятися з торішньої 15-ї позиції, йому протягом останніх двох років довелося «робити» по мільйону доларів за годину. В основному у своєму новому гральному центрі в Китаї.

Ларрі Еліссон зі своєю Oracle Corporation і 19,5 млрд. дол. та Пол Ален, напарник Білла Гейтса і власник усього лише 16 млрд. дол., досить органічно завершують п’ятірку лідерів. Примітно, що весь її склад носить почесний титул self-made, при цьому лише одному з них вдалося уникнути відрахування з вузу (таким старомодним виявився Уоррен Баффет). А ось друга половина першої десятки представлена спадкоємцями легендарного Сема Уолтона, засновника роздрібної мережі Wall-Mart, серед яких випадково затесався творець компанії Dell Майкл Делл. Останній, до речі, теж був відрахований за неуспішність із Техаського університету.

Як підкреслюють Метью Міллер і Татьяна Серафін, які складали цей список, джерелами багатства 28 новачків клубу американських супербагатіїв стали переважно нафта, нерухомість, громадське харчування та роздрібна торгівля. Хоча й інформаційні технології теж усе ще (чи вже знову) приносять непогані дивіденди. Так, наприклад, 12-те і 13-те місця в рейтингу посідають 33-річні співзасновники пошукової системи Google Сергій Брін і Ларрі Пейдж, які володіють приблизно по 14 млрд. дол. кожен. Найчисельніша популяція американських мільярдерів живе в Каліфорнії (89 голів), за нею йде Нью-Йорк (44).

Чергова публікація провокаційного рейтингу викликала, як завжди, досить неоднозначну реакцію у світовій пресі. Наприклад, Френк Аренс, оглядач The Washington Post, відзначає, з одного боку, сприятливий вплив такої потужної концентрації значних статків у небагатьох руках. Адже це створює передумови для становлення епохи філантропії, здатної оминути будь-які бюрократичні рогатки державних або транснаціональних структур.

З іншого боку, цитовані ним експерти стверджують, що коли одна невелика група людей прибирає до рук такі надзвичайні статки, то решті маси перепадають незначні крихти. До того ж не слід забувати, що 25 років тому, коли мільярдери були штучним товаром, податкова ставка для американських багатіїв становила 60%. Тепер — 35.

А Тімоті О’Браєн із The New York Times і взагалі стверджує, що такі публікації сприяють наростанню загальної ейфорії навколо казкових статків, і справжні журналісти мусять не просто рахувати чужі (особливо великі) гроші, а виявляти малі порушення у процесі їх накопичення.

Заздрить, напевно...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі