ДАВОС ЯК ФОРУМ ПРИМИРЕННЯ

Поділитися
Як завжди взимку, у маленьке швейцарське містечко Давос злетілися з усього світу політики, бізнесмени і громадські діячі — 2200 чоловік із 94 країн...

Як завжди взимку, у маленьке швейцарське містечко Давос злетілися з усього світу політики, бізнесмени і громадські діячі — 2200 чоловік із 94 країн. З 21 по 25 січня вони беруть участь у 33-х щорічних зборах Всесвітнього економічного форуму під загальною назвою «Партнерство в ім’я процвітання і безпеки». Для дискусій та виступів визначено головні теми — відновлення Іраку, корпоративне управління, глобальне потепління, нестабільність долара і трансатлантичні протиріччя, поновлення торгових переговорів.

На нинішньому форумі в Давосі дві сенсації: президент Ірану Мохаммед Хатамі і президент Грузії Михаїл Саакашвілі. Обидва прибули до Швейцарії в непростий для своїх країн час. В Ірані — загроза зриву парламентських виборів плюс соціально-економічна напруженість після руйнівного землетрусу. Грузія — без електрики і на межі економічної катастрофи.

Виступ М.Хатамі вже в перший день форуму викликав неоднозначну реакцію. Він заявив, що «справжня міжнародна безпека можлива лише у світі, побудованому на співчутті та дружбі щодо людства, а не у світі, побудованому на військовій могутності та придушенні». Завуальовані в офіційній промові натяки у бік США Хатамі підтвердив в інтерв’ю пресі, сказавши, що не шукатиме зустрічі в Давосі з американськими представниками, тому що не відчуває з боку США поваги до Ірану.

Саакашвілі — молода надія Грузії — викликав сенсацію не лише своєю появою. З метою економії бюджетних грошей він прилетів до Швейцарії звичайним пасажирським рейсом. А Грузія в цей час після аварії на електростанції Інгурі залишилася практично без світла. Саме в Давосі новий президент має намір провести переговори з главою РАТ ЄЕС Анатолієм Чубайсом, бо російський енергоконцерн контролює енергосистему Грузії. У Саакашвілі заплановані зустрічі також із генеральними секретарями ООН і НАТО, з «акулами» західного бізнесу, серед яких Джордж Сорос. До останніх він звертатиметься як до потенційних інвесторів у грузинську економіку.

Російську офіційну делегацію очолює перший віце-прем’єр і міністр фінансів Олексій Кудрін. Запрошені також лідер партії «Яблуко» Григорій Явлінський і кандидат у президенти Росії Ірина Хакамада. У порядку денному другого дня Форуму була заявлена спеціальна дискусія на тему «Росія: що далі?». Проте ні президент, ні прем’єр у Давос не поїхали. Та й чого, власне, їхати? Кому треба — сам до Білокам’яної завітає. Ось і Джеймс Вулфенсон, президент Світового банку, відвідав днями Москву з коротким візитом. Похвалив стан економіки Росії і... Володимира Путіна: «Країні пощастило з президентом... Я особисто дуже йому довіряю». Вулфенсон сподівається, що Росія бодай частково вибачить борг Іраку, який становить 8 млрд., в основному за закупки зброї. Росія, у свою чергу, не поспішає. Не випадково Путін цікавився у Вулфенсона економічними потребами Іраку.

Відновлення Іраку — гаряча тема Давоса. Щоправда, глава тимчасової адміністрації Поль Бремер в останню хвилину скасував свій приїзд на форум без пояснення причин.

Зі США до Давоса прибуло зовсім небагато політиків, але чимало бізнес-лідерів. Узагалі, слід зазначити, що нинішня адміністрація завжди ставилася до Давоського форуму без особливого пієтету. Джордж Буш-молодший ніколи не з’являвся на форумі, навіть коли у 2002 році захід відбувався в Нью-Йорку. Тоді як Білл Клінтон полюбляв відвідувати Давос і в часи президентства, і після. Виступаючи в перший день цьогорічного форуму, він сказав, що боротьба зі злиднями, хворобами, гарантування безпеки потребують постійних скоординованих дій, а не демагогії. Його легендарна здатність говорити протягом години і більше за темою, без будь-яких тез, як завжди, зібрала щонаймасовішу аудиторію.

Нинішнього року уряд республіканців вирішив повернутися до Давоса обличчям. Крім попередньо заявлених учасників — генерального прокурора США Джона Ешкрофта і міністра торгівлі Дональда Еванса, у Давос прилетів держсекретар Колін Пауелл. Мають відбутися складні переговори з Генсеком ООН — про повернення місії ООН до Іраку і про подальші спільні проекти з відновлення країни. Очікується, що в суботу Давос відвідає віце-президент США Дік Чейні — саме він має розповісти про зусилля США зі стабілізації ситуації в Іраку, викласти американське бачення майбутнього зруйнованої країни.

Форум, крім іншого, виявився зручним для американців місцем, аби зустрітися з європейськими колегами, з якими через війну в Іраку і слабкий долар, що підриває економіку єврозони, ставлення далеко не райдужні. А Давос — місто нейтральне. І вже неодноразово виконував роль примирюючої платформи.

Якій меті, власне, слугує Давоський форум? Коли в 1971 році швейцарський професор економіки Клаус Шваб уперше запросив до курортного містечка корпоративних лідерів з Європи, він хотів обговорити можливості модернізації світу ринкової економіки. І лише в середині 70-х, коли форум почав активно розширюватися за межі Європи та обговорювати політичні, економічні й соціальні проблеми планети, він став відомий як усесвітній, під стислою назвою Давос. Але справжньої ваги форум набув у 80-х, коли британський прем’єр-міністр Маргарет Тетчер і американський президент Рональд Рейган стали його гістьми. Відтоді рівень цих світових зборів визначається не загальною кількістю учасників — він визначається Особистостями.

Ось і нинішнього року, крім вищезгаданих політиків, на форумі виступлять Генеральний секретар ООН Кофі Аннан, президент Пакистану Первез Мушарраф, глава СОТ Супачай Панічпакді, кронпринц Бахрейну шейх Аль-Халіфа. Вперше у Давос запрошена Лівія — в особі прем’єр-міністра Шукрі Ганема. Корпоративний світ представляють Білл Гейтс і Майкл Делл, а також боси компаній Coca-Cola, Unilever, Nike, Cisco, Infosys та багато інших.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі