СТРАХОВИЙ РИНОК В ПОШУКАХ БАЛАНСУ

Поділитися
За минулий рік обсяги перестрахування за кордоном на українському страховому ринку зросли у 2,4 разу...

За минулий рік обсяги перестрахування за кордоном на українському страховому ринку зросли у 2,4 разу. Такі дані навів голова Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг Віктор Суслов на Всеукраїнській нараді «Результати діяльності страхового ринку України за 2003 рік: проблеми і перспективи розвитку страхування», що відбулася в четвер. У зв’язку з цим Держфінпослуг має намір і далі посилювати контроль за перестрахуванням, у тому числі залучаючи до нього правоохоронні органи.

За даними Віктора Суслова, торік з України за договорами перестрахування пішло 3,17 млрд. грн. 80% цих коштів було спрямовано в молдавські, литовські та латвійські страхові компанії. При цьому більшість коштів «виводилася» у компанії, не причетні до страхування чи з анульованими ліцензіями на цю діяльність.

Саме «за перестрахування», за словами Суслова, було закрито страхову компанія «Оберіг» із селища Високого Харківської області. Як раніше повідомляли інформагентства, формальною причиною призупинення наприкінці березня дії її ліцензії на проведення страхової діяльності було те, що компанія, порушивши тим самим Закон України «Про страхування», реорганізувалася в товариство з обмеженою відповідальністю. Що «не гарантує виконання зобов’язань за укладеними договорами страхування». Як повідомив В.Суслов, паралельно з цим СК «Оберіг» була «лідером із перестрахування» (один із її засновників — громадянин Латвії). Голова Держфінпослуг заявив, що при виявленні таких фактів комісія анулюватиме ліцензії страхових компаній і надалі.

Крім того, Держфінпослуг наполягатиме на передачі комісії усіх функцій зі страхування й перестрахування. Відповідний законопроект, за даними В.Суслова, уже направлений його установою в Кабмін. Така практика — видача разових дозволів на здійснення операцій перестрахування компаніям, що підпадають під обмеження на цей вид діяльності, — використовується в ряді європейських країн.

Крім того, Держфінпослуг планує розробити спеціальну систему показників, яка дозволить виявити компанії, що працюють за схемами відмивання коштів. Ці показники пропонується публікувати регулярно. За ними страхові компанії класифікуватимуться як компанії, що здійснюють класичне страхування, і «схемні». На думку чиновника, третього не дано. «У страхуванні не повинно бути компаній, які займаються одночасно і класичним страхуванням, і схемами», — заявив Суслов. При цьому, вважає він, Держфінпослуг контролюватиме лише «класичні» компанії. Компанії, що підпадають під ознаки відмивання коштів, потраплять під контроль правоохоронних органів.

Як страховим компаніям досягти цього балансу на ще далекому від розвиненості вітчизняному ринку фінансових послуг, В.Суслов не повідомив. Напевно, компаніям доведеться шукати його самим, між Сциллою і Харибдою рентабельності та обвинувачень у використанні «схем».

Нагадаємо, що на початку лютого Кабмін видав пам’ятну постанову № 124 «Про затвердження Порядку і вимог до здійснення перестрахування у страховика (перестрахувальника) — нерезидента». Відповідно до неї, для здійснення таких операцій слід дотримуватися трьох основних умов. По-перше, у країні реєстрації компанії-нерезидента має вестися державний нагляд за страховою і перестраховою діяльністю. Якщо ж законодавством держави такий нагляд не передбачений, то українські компанії не мають права укладати договори перестрахування з підприємствами цієї держави. По-друге, страховик-нерезидент, із яким може бути укладений такий договір, повинен здійснювати безперервну страхову діяльність протягом не менш як трьох років до дати підписання договору. І, по-третє, у нього не повинно бути фактів порушення законодавства зі страхування та перестрахування і протидії легалізації доходів. Ну і процедурні питання: постанова зобов’язала страховиків протягом 10 днів повідомляти Держфінпослуг про укладання договорів перестрахування з нерезидентами. Компаніям, які мали договори зі страховиками-нерезидентами, наказувалося їх розірвати. Нагадаємо, тоді це викликало шквал емоцій на страховому ринку, а сам В.Суслов навіть скаржився на погрози на його адресу.

А в цілому на ринку спостерігається динамічне зростання. Торік українські страхові компанії зібрали страхових платежів на суму 9,13 млрд. грн., що в 2,1 разу більше, ніж позаторік (як уже зазначалося, третина їх пішла за кордон за договорами перестрахування). При цьому страхові компанії виплатили 860 млн. грн., або 9,4% зібраних платежів (2002 року цей показник становив 10% ). На думку В.Суслова, зниження виплат означає, що частка класичного страхування на ринку зменшилася. Капіталізація страхових компаній 2003 року зросла в 2,3 разу і становила 3,52 млрд. грн.

Усього за минулий рік і перший квартал року поточного в Україні з’явилося 38 нових страхових компаній, із них шість спеціалізуються на страхуванні життя. При цьому Держфінпослуг виключив із державного реєстру страхових компаній 28 страховиків, у 15 — припинена дія ліцензій. Сьогодні загальна кількість страхових компаній у країні, за словами Суслова, «коливається в межах 360». Протягом 2003 року в Україні більш ніж удвічі зросла кількість страхових компаній з іноземними інвестиціями — із 27 до 57. Усього ж за минулий рік комісія видала понад тисячу ліцензій.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі