Підсумки 2014-го: долар починає та виграє

26 грудня, 2014, 20:02 Роздрукувати Bипуск № 50, 26 грудня-16 сiчня 2015р.
Автор
Відправити
Відправити

Рік, що минає, змусив неабияк понервувати інвесторів, хоча й видався досить цікавим із погляду макроекономічного аналізу. Крім традиційних валют - долара та євро, на перші шпальти світової преси потрапили також гривня і рубль.

Автор

Підсумки 2014-го: долар починає та виграє

Рік, що минає, змусив неабияк понервувати інвесторів, хоча й видався досить цікавим із погляду макроекономічного аналізу. Крім традиційних валют - долара та євро, на перші шпальти світової преси потрапили також гривня і рубль. А на товарних ринках в епіцентрі уваги, безумовно, опинилося "чорне золото". Штормові тенденції у світовій економіці знову починають посилюватися, а це свідчить про те, що майбутній рік буде не менш цікавим.

Євро/долар: гойдалка
з американським креном

Ситуація на валютних ринках нинішнього року привертала загальну увагу майже постійно. Причин цього кілька. Разом зі зниженням відсоткових ставок деякими центральними банками, згортанням/збільшенням програм кількісного пом'якшення (QE), зростанням політичної нестабільності на Близькому Сході та в Європі знову з'явилися підстави вважати, що світова економіка ще довго "підніматиметься з колін". Усе це так чи інакше позначалося та продовжує позначатися на динаміці валютних пар.

Попри песимістичні очікування, американському долару цього року вдалося вирватися вперед, хоча початок упевненого зростання припав на кінець весни. Крім внутрішніх факторів, які стимулюють попит на валюту США, не останню роль у цьому відіграла ситуація в європейській економіці та загострення конфлікту з Росією через воєнні дії на Сході України.

Загалом індекс долара з початку року зміцнився на 12,3%, ставши абсолютним лідером серед валют десяти найбільш економічно розвинених країн. Це - найбільше посилення за останнє десятиліття. Основну підтримку американській валюті протягом року надавав процес згортання програми викупу держоблігацій, анонсований ще наприкінці 2013 р. Як і було обіцяно, до осені 2014-го програму QE було закрито.

Понад те, на останньому засіданні глава Федерального резерву Джанет Єллен дала зрозуміти, що найближчі два місяці кредитно-грошова політика регулятора не змінюватиметься. При цьому сакраментальна фраза про те, що низькі ставки в країні зберігатимуться "певний період часу", зникла із супровідної заяви. Цей факт дав змогу багатьом експертам припустити, що вже ближче до літа Федеральна резервна система (ФРС) готова буде розглянути питання про підвищення ключової відсоткової ставки з поточного нульового рівня. Середні прогнози зводяться до того, що перше підвищення відбудеться на засіданні ФРС 15 червня, причому до кінця 2015 р. її рівень буде доведено до 1,25%.

І такі очікування цілком виправдані, якщо врахувати поліпшення макроекономічного клімату. Зокрема, опублікований нинішнього тижня звіт засвідчив зростання економіки США в третьому кварталі максимальними за останні
11 років темпами. Офіційна статистика показала, що ВВП збільшився на 5,0% (у річному обчисленні), істотно перевищивши середні припущення аналітиків (4,3%). Не менш важливим показником є поліпшення стану на ринку праці США: листопадові дані свідчать про збільшення кількості зайнятих на 321 тис. чоловік, тоді як рівень безробіття залишився без змін (5,8%). Листопадовий показник виявився вже десятим поспіль перевищенням позначки в +200 тис., що є найтривалішим періодом зростання такого масштабу з 1995 р.

Паралельно з цим ознаки готовності Європейського центробанку вживати додаткових заходів із стимулювання економічного зростання стали основними факторами тиску на євро в 2014-му. За останні 11 місяців євровалюта втратила 11,7% вартості. За прогнозами, зростання ВВП єврозони становитиме 0,8% 2014 р. і 1,1% - 2015-го, що гірше, ніж у попередньому прогнозі, яким передбачався приріст на 1,2 і 1,7%, відповідно. Інфляція очікується на рівні 0,8% у 2015 р., що значно нижче цільового порогу ЄЦБ у 2%.

От і виходить, що ЄЦБ продовжує шукати шляхи подальшого пом'якшення кредитно-грошової політики, тоді як у Сполучених Штатах готуються до підвищення відсоткових ставок. Такий дисбаланс зіграв долару в плюс, і вже до кінця грудня він обновив проти євро 2,5-річні максимуми. Оцінюючи перспективи на найближчі півроку, можна припустити, що тенденція зростання американської валюти в недалекому майбутньому збережеться. Зокрема, проти єдиної європейської валюти та японської єни.

Рубль: американські гірки з ризиком
зірватися в прірву

Цікава історія наприкінці року відбулася з російським рублем, який лише 16 грудня впав на 20%. До кінця дня було встановлено нові рекордні мінімуми на рівні 100,27 руб. за євро та 80,1 руб. - за долар. Тим часом цього тижня російська валюта відіграла падіння попереднього тижня, досягнувши позначки 52 до долара та 64 - до євро. Таким чином, було відновлено близько третини курсової вартості.

Каталізатором останнього падіння послужило прийняте рішення центрального банку РФ підвищити ключову ставку з 10,5 до 17% (максимум з 1998 р.). Крок був продиктований спробами втримати обвал національної валюти. За останній рік центробанк Росії шість разів підвищував ключову ставку, яка роком раніше перебувала на рівні 5,5%. Цього року російський ЦБ витратив на підтримку рубля понад 70 млрд дол.

Проте з початку поточного року "дерев'яний" знецінився майже на 60% (2013-й він закінчив на рівні 32,73 руб./дол., уже знецінившись на той час на 7,8% стосовно 2012-го), хоча в жодному місяці темпи не були настільки катастрофічними, як у грудні. Проведення Олімпіади надало лише тимчасову та несуттєву підтримку валюті РФ. Основних ударів, починаючи з березневого референдуму в Криму, завдали анексія півострова, санкції країн ЄС і США, які запровадили після цього, ескалація конфлікту на Сході України, збитий малайзійський "Боїнг", знову санкції. Більш того, Росію відрізали від європейських ринків капіталу.

Однак основного нищівного удару по економічних позиціях Росії та курсу рубля завдало падіння цін на нафту, яка є основною експортною складовою федерального бюджету. Нагадаємо, що останній розраховувався, виходячи з ціни в середньому 100 дол./бар. на 2014 р. Однак уже в середині грудня нафта марки Brent опустилася нижче 59 дол., а марки WTI протестувала 5,5-річні мінімуми на рівні менш як 55 дол.

Колишній міністр фінансів РФ Олексій Кудрін 22 грудня спрогнозував повноцінну економічну кризу в Росії в 2015-му. За його словами, "якщо ціни на нафту марки Brent повернуться на рівень 80 дол./бар., то падіння ВВП наступного року становитиме близько 2%. Якщо ж ціни залишаться на поточному рівні в
60 дол., то ВВП може впасти більш як на 4%".

Одним із ключових факторів знецінення російської валюти стало падіння довіри до неї. Минулого тижня центробанк РФ підвищив оцінку за чистим відпливом капіталу з країни у 2014 р. до 134 млрд дол. із 128 млрд. "Оце вивезення капіталу, яке ми спостерігаємо сьогодні, 50% - це обмінні операції громадян Росії", - заявив із цього приводу нинішній хазяїн Кремля Владімір Путін. - Росіяни пішли з рубля та поміняли на інші валюти - долар, євро".

Тим часом мінфін РФ прогнозує падіння національної економіки наступного року більш як на 5%, а курс рубля на рівні не нижче поточних 54 за долар. Прогноз Мінекономрозвитку - 49 руб./дол. при ціні нафти 80 дол./ бар. Явно надто оптимістичні очікування, оскільки російська економіка навряд чи зможе в нормальному стані дочекатися повернення цін на нафту до безболісного для РФ рівня, а без стабілізації цін на ринку енергоресурсів рубль продовжить штормити. Малоймовірно, що 2015-го його курс повернеться до тих рівнів, які можна було спостерігати до його падіння минулого вівторка.

За прогнозами економістів HSBC, за підсумками 2014 р. курс російської валюти становитиме близько 55,3 руб. за долар, а середній курс 2015-го - 51,35 руб./дол. Аналітики JP Morgan Chase бачать співвідношення долара з рублем на рівні 56,65, а експерти BNP Paribas - у середньому на позначці 60,37 руб.

"Чорне" та жовте золото: померклий блиск

Нафта також показала цього року небувалий із 2008 р. обвал цін. Навряд чи ще навесні хтось міг припустити, що вже через півроку "чорне золото" буде коштувати удвічі дешевше. Однак реальність іноді перевершує всі очікування. Для падіння котирувань на ринку енергоносіїв було достатньо причин. Це й перенасиченість ринку при слабкому попиті та песимістичних прогнозах на найближчий рік, бум на ринку сланцевого газу та підвищений попит на альтернативні джерела енергії.

Однак основну роль у цій історії відіграє позиція ОПЕК - основного ціноутворюючого об'єднання експортерів на ринку нафтопродуктів. На останньому засіданні, на яке покладалося багато надій (особливо російських), картель, усупереч очікуванням ринку, прийняв рішення не змінювати квот на видобуток. Це лише підсилило спекуляції на предмет того, що найближчими місяцями ціни штучно не коригуватимуться, отже, залишаться на п'ятирічних мінімумах.

Представники Саудівської Аравії та ОАЕ днями заявили, що до кінця 2015 р. вартість бареля нафти може відновитися до 70–80 дол., зазначивши, що засідати ОПЕК до червня не планує, а основні країни-експортери картелю в найближчі роки можуть терпіти такі ціни без фінансових втрат для себе. Понад те, щоб утримати своїх основних клієнтів, арабські країни почали впроваджувати системи знижок для США та країн Азії. Середні прогнози на нафту марки Brent і WTI від світових фінансових інститутів зводяться до 75 та 65 дол./бар. відповідно.

Водночас, як заявив в останньому інтерв'ю для Middle East Economic Survey міністр нафти Саудівської Аравії Алі ібн Ібрагим ан-Нуаймі, ОПЕК не зменшуватиме виробництва навіть при зниженні цін на нафту до 20 дол./бар. "Інтересам країн-виробників ОПЕК не відповідає зниження виробництва, хоч би якою була ціна. Не має сенсу, впаде вона до 20, 40, 50, 60 дол.", - процитувала інтерв'ю міністра The Financial Times.

До останнього часу, нагадаємо, стратегія нафтового картелю (принаймні теоретично) полягала в підтримці високих цін на сировину за рахунок коригувань квот на його виробництво. Нині ж, як дав зрозуміти міністр, картель має намір робити акцент насамперед на збереженні своєї частки на світовому ринку.

При цьому, за словами його колеги з Іраку Аделя Абдулмахді, Багдад збирається збільшити видобуток у 2015 р. до 4 млн бар. на добу й також продовжить захист своєї частки ринку.

Що ж до золота, то слід зазначити, що пік активності покупців дорогоцінного металу припав на березень, коли котирування максимально наблизилися до 1400 дол. за тройську унцію. Однак цього року їхня динаміка стала відображенням ринкових очікувань подальших дій ФРС і перспектив монетарної політики. Уже в листопаді котирування золота опинилися на чотирирічному мінімумі на тлі ралі долара. З березня ціни на нього впали приблизно на 19%.

У середньому аналітики прогнозують вартість унції золота у 2015 р. у районі 1200 дол., при цьому в найбільш оптимістичних прогнозах наводиться навіть цифра 1600 дол. Багато чого залежатиме від подальших кроків ФРС: чи зможе американський регулятор виправдати очікування ринку, та що паралельно з цим робитимуть центральні банки інших країн. Не можна також скидати з рахунків геополітичних ризиків, оскільки у випадку, якщо картина кардинально зміниться на гірше, інвестори традиційно можуть піти також у дорогоцінний метал.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК