WSJ: В Україні розгортається боротьба за Intermarium – у чому суть концепції Міжмор’я

Поділитися
З поразкою імперіалістичних намірів Росії в Україні мета Міжмор’я буде реалізована. Йдеться про Балтійське і Чорне моря та низку держав, від Естонії на півночі до України на півдні. 

Україна оточена Росією з півночі та сходу, враховуючи параною Путіна, його ізоляцію та ілюзію "величі", виникає питання: чи була б сьогодні Європа в мирі з путінською Росією, якби НАТО не розширювалося на схід після холодної війни і якби Захід дав гарантії визнання "російських інтересів в Україні", – риторично питають у статті Wall Street Journal. І одразу ж відповідають: звичайно ні.

Декілька Молдов між Німеччиною та Росією

Пояснення цього полягає в тому, якою була б внутрішня ситуація держав Центральної та Східної Європи — від Естонії на південь до Болгарії, включаючи Польщу та Румунію — якби жодна з них не приєдналася до НАТО чи Євросоюзу. Постраждавши від майже півстоліття комунізму та в багатьох випадках не маючи міцного середнього класу до нацистської та радянської окупації, ці країни колишнього радянського блоку могли залишитися регіоном із бідними сільськими районами та поганою, нестабільною політикою. Це зробило б усіх або більшість із них уразливими до нинішньої політики Москви. 

Однією з найбільших "газетних пліток" у Вашингтоні є те, що США було б краще без розширення НАТО. Візьмемо Молдову, румуномовну країну, яка є частиною історичної Великої Румунії, але не прийнята до НАТО чи ЄС. Румунія стала відносно сильною та стабільною державою після вступу до НАТО та ЄС, після  сталінських руйнівних дій і десятиліть правління Чаушеску. Але Молдова поки слабка і вся в коливаннях— і є ймовірною жертвою дестабілізації з боку Росії Путіна. Без розширення НАТО та ЄС на схід протягом десятиліть між Німеччиною та Росією зараз могло б бути декілька Молдов.

Гештальт Другої світової та Холодної війни завершений

Успіх у зовнішній політиці залежить не лише від хороших речей, які відбуваються, але й від поганих речей, яких не відбувається. Чого не сталося в Європі через розширення НАТО, так це широкомасштабної нестабільності. Уявіть собі умови в центрі Європи сьогодні, коли кордони НАТО залишаються замороженими після 1989 року.

НАТО та ЄС створили багато міцних бюрократичних держав із надійною армією в Центральній та Східній Європі, здатних виконати свою роль, щоб протистояти російській агресії. Захід зріс як в економічній, так і в політичній силі. Таким чином, гештальт Другої світової війни та холодної війни був закритий.

Війни в Югославії і розширення НАТО до Румунії й Болгарії 

Угорщина заграє з авторитаризмом, а Болгарія – відносно слабка держава, але вони є поправними винятками. Якщо військова кампанія РФ в Україні різко заготриться, можливо, опортуністично-пристосувальницький прем’єр Угорщини Віктор Орбан знову прийме ЄС та його демократичні стандарти. Розширення НАТО по всій Центральній Європі було фактично неминучим через рішучий і односторонній спосіб закінчення холодної війни, так само як війни в колишній Югославії в 1990-х роках спонукали Захід розширити НАТО до Румунії, Болгарії та Албанії, щоб вони не не опинитись по той бік балканських полів битв.

Іншими словами: якби Захід не розширив НАТО та ЄС на схід, ми б тепер воювали за Польщу, а не за Україну та Білорусь, оскільки Путін напевно дихав би в потилицю кожній країні між Берліном і Москвою. Німеччина пішла б далі в бік нейтралізму, вимагаючи тісних відносин з Росією не лише щодо природного газу, але й для управління своїми кордонами з Польщею та Чехією, якби ці країни не стали членами НАТО та ЄС і не були сприйнятливими до більшого російського впливу.

Боротьба за Intermarium (Міжмор'я)

Зараз ми боремося за завершення Intermarium, що латиною означає «між морями». Тобто Балтійське і Чорне моря — пояс демократичних держав, від Естонії на півночі до України на півдні, для захисту від російського імперіалізму. Цією концепцією після Першої світової війни ми завдячуємо польському державному діячу Юзефу Пілсудському, який уявляв її також як захист від Німеччини. Німеччина тепер є давнім союзником. З поразкою Росії в Україні мета Міжмор’я буде реалізована. 

"Міжмор’я. Майже втрачений шанс" – вас може зацікавити книжка українського ветерана 2014 року та учасника боїв під час широкомасштабного вторгнення 2022 року Ігоря Загребельного. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі