Європейський Союз розкритикував проведення президентських «виборів» у Росії, вказавши, що вони відбулися в умовах жорстких обмежень та ускладнені незаконною агресивною війною Росії проти України. Про це йдеться в заяві від імені високого представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля.
В заяві нагадали про нещодавню смерть у тюрмі російського опозиціонера Алєксєя Навального та зазначили, що вибори відбулися «в умовах політичного простору, який постійно звужується, що призвело до тривожного зростання порушень громадянських і політичних прав, не дозволило балотуватися багатьом кандидатам, в тому числі всім тим, хто виступає проти незаконної агресивної війни Росії, позбавило російських виборців реального вибору і значно обмежило їхній доступ до достовірної інформації».
При цьому в ЄС зазначили, що продовжуватимуть підтримувати роботу російських громадських організацій, правозахисників та незалежних ЗМІ в РФ та засмучені, що спостерігачів ОБСЄ/БДІПЛ не запросили на вибори в РФ.
«Це суперечить зобов'язанням Росії в рамках ОБСЄ і позбавило російських виборців та інституцій неупередженої та незалежної оцінки цих виборів», - йдеться в заяві.
Також в ЄС підкреслили, що рішуче засуджують незаконне проведення так званих "виборів" на тимчасово окупованих Росією територіях України.
«Так звані "вибори" на цих територіях є ще одним очевидним порушенням Росією міжнародного права, включаючи Статут ООН, а також незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України. … Європейський Союз вкотре заявляє, що не визнає і ніколи не визнає ані проведення цих так званих "виборів" на території України, ані їхні результати. Вони є нікчемними і не можуть мати жодної юридичної сили. Політичне керівництво Росії та ті, хто причетний до їх організації, відповідатимуть за наслідки цих незаконних дій», - зазначено в офіційній позиції ЄС.
Водночас в заяві Борреля не згадується про «результати» «виборів» у Росії та «перемогу» Владіміра Путіна.
Зазначимо, що Центральна виборча комісія Росії заявила, що опрацювала уже 99,76% протоколів згідно з якими перемагає Владімір Путін із результатом 87,29%. Офіційно його планують оголосити переможцем 21 березня.
Водночас глава Євроради Шарль Мішель «привітав» Путіна з «перемогою» на «виборах» президента РФ ще 15 березня – першого дня голосування. «Жодної опозиції. Жодної свободи. Жодного вибору», написав Мішель у «вітанні».
Путіну необхідне міжнародне визнання результатів президентських виборів. Це посилює його позиції на переговорах із Заходом. Та хіба можна вважати вибори легітимними, якщо вони відбуваються й на тимчасово окупованих територіях? Про те, що буде після президентських виборів у Росії, читайте в статті Володимира Кравченка «Путін виграв вибори в Путіна. Що далі?».