У Росії завершилися «вибори президента», на яких очікувано переміг Владімір Путін. Водночас для інших так званих кандидатів важливою була боротьба саме за друге місце. Чому для російських політиків участь у «виборах» була важливішою за перемогу, розповів Володимир Кравченко у статті для ZN.UA «Путін виграв вибори в Путіна. Що далі?».
«Для самих політиків важливою була не перемога, а участь у процесі та боротьба за друге місце: це багато в чому визначить як позицію їхніх політичних сил у партійній системі Росії, так і розстановку в апаратних війнах кремлівських веж, де робили свої ставки на кандидатів у президентських виборах», – пише автор.
Зокрема, за попередніми даними друге місце зайняв Ніколай Харітонов (КПРФ), за якого віддали голоси 4,3% виборців. Владіслав Даванков («Новые люди») отримав 3,81%, а Лєонід Слуцкій (ЛДПР) – 3,2% голосів.
Всі ці кандидати демонстрували повну лояльність до Кремля. Як зазначив Кравченко, статисти мали підкреслити виграшність переможця, мовляв, немає жодної альтернативи Путіну та його політиці: «зробимо Росію знову великою» на основі «традиційних цінностей».
При цьому присутність так званого ліберала Даванкова, за яким стоять брати Ковальчуки та заступник голови АП Сєргєй Кірієнко, дозволила Кремлю каналізувати невдоволення частини опозиційного електорату та показати світу наявність «конкуренції».
Нагадаємо, що глава Євроради Шарль Мішель «привітав» Путіна з «перемогою» на «виборах» президента РФ ще 15 березня – першого дня голосування. «Жодної опозиції. Жодної свободи. Жодного вибору», написав Мішель у «вітанні».
Президент України Володимир Зеленський прокоментував російські псевдовибори, сказавши, що «цей діяч [Путін] має закінчити на лаві підсудних у Гаазі – саме це ми маємо забезпечити. Все у світі, хто цінує життя та порядність».