Голосування за ратифікацію заявок Швеції та Фінляндії на вступ до НАТО в парламенті Угорщини, ймовірно, буде знову відкладено за пропозицією високопоставленого урядовця. Про це повідомляє AP.
У листі, опублікованому угорським новинним сайтом hvg.hu, віце-прем'єр-міністр Жолт Семьєн попросив перенести заплановану на 20 березня сесію парламенту, під час якої депутати повинні були проголосувати за приєднання двох країн до Альянсу, на тиждень пізніше.
Причиною затримки Семьєн назвав переговори Угорщини з виконавчою владою ЄС щодо звинувачень Будапешта у порушенні вимог блоку у сфері верховенства права. Спікер угорського парламенту має схвалити прохання про відтермінування.
Угорщина залишається єдиною країною НАТО, окрім Туреччини, яка ще не схвалила заявки двох країн на вступ до Альянсу. Це вже друге за два тижні відтермінування і лише останнє з багатьох, що відбувалися з липня 2022 року.
2 березня голосування за ратифікацію було перенесено на два тижні, коли Угорщина відправила делегацію до Швеції і Фінляндії для вирішення «політичних суперечок», які викликали сумніви серед деяких законодавців правлячої партії щодо підтримки заявок на вступ до НАТО.
Проте члени делегації позитивно відгукувалися про свої зустрічі з офіційними особами Швеції і Фінляндії, вказуючи на те, що парламент Угорщини, ймовірно, ратифікує заявки найближчим часом, але не називаючи конкретних термінів.
Швеція і Фінляндія відмовилися від свого багаторічного військового нейтралітету і подали заявки на членство в НАТО в травні минулого року у відповідь на війну Росії проти України. У вівторок, 14 березня, прем'єр-міністр Швеції визнав, що, ймовірно, Фінляндія вступить до НАТО раніше за його країну через опозицію Туреччини до заявки Швеції.
Раніше повідомлялося, що Туреччина відновила переговори зі Швецією та Фінляндією щодо їхнього вступу до НАТО. Анкара погодилася вести перемовини про висунуті умови, визнавши, що скандинавські країни досягли певного прогресу у виконанні поставлених нею умов.
Представники Туреччини, Швеції та Фінляндії зустрілися у штаб-квартирі НАТО у четвер, 9 березня, говорили про кроки, які вже було зроблено в межах тристороннього Меморандуму про боротьбу з тероризмом, ухваленого на саміті НАТО у 2022 році.
Про що вони домовилися? Які шанси Стокгольма й Гельсінкі, що турецький парламент схвалить їхні заявки до початку саміту НАТО у Вільнюсі? Чи хоча б до кінця року? Відповіді на ці запитання — у статті Володимира Кравченка «Дипломатія землетрусу: чи пустять Швецію і Фінляндію в НАТО?».