Плани Євросоюзу щодо конфіскації російських активів на суму близько 350 млрд доларів є безпрецедентним кроком. Однак, за словами голови оперативної групи ЄС Андерса Анліда, реалізація цього наміру є складною, передає Euractiv з посиланням на AFP.
Анлід зазначив, що «немає нічого простого», коли справа доходить до пошуку величезних сум, призначених для направлення на відновлення України. Але Європа, за його словами, має бути «інноваційною». Андерс Анлід зазначив, що знайти законний спосіб конфіскувати відповідні активи – це виклик.
Вказано, що багато підсанкційних росіян оскаржили у суді накладені на них обмеження. Так, наприклад, Загальний суд ЄС видав тимчасове розпорядження про призупинення частини санкцій проти російського гонщика «Формуои-1» Нікіти Мазєпіна – сина власника та виконавчого директора виробника хімічної продукції «Уралхім».
«Це лише свідчить про те, що наш Європейський Союз — це союз, побудований на верховенстві права», – заявив Анлід.
За його словами, це перший випадок, коли Євросоюз планує не лише заморозити активи, а арештувати їх та перерозподілити. Такий прецедент, як стверджує Анлід, є рідкісним навіть глобальному рівні, якщо не брати до відома іракські активи, які США арештували наприкінці режиму Саддама Хусейна.
«Сподіваюся, ми зможемо досягти результатів під час головування (Швеції в ЄС)... Але це складні питання. Будуть короткострокові та довгострокові аспекти того, що ми робимо», – зазначив сказав Анлід.
Він додав, що робочій групі доведеться «бути трохи інноваційним, аби рухатися вперед».
Юридичні експерти розрізняють приватні активи, заморожені західними урядами — наприклад, яхту олігарха — та державну власність, таку як валютні резерви центрального банку Росії. Державні активи зазвичай більші. Зокрема, тільки валютні резерви РФ становлять майже 300 мільярдів доларів. І їх легше конфіскувати законним шляхом.
Якщо ж говорити про приватні активи, то юридичні гарантії означають, що західні держави можуть назавжди конфіскувати їх лише за дуже обмежених обставин. Як правило, такі випадки трапляються, коли можна довести, що вони є доходами від злочину.
Один із варіантів, за словами Анліда, полягав би в тому, щоб не конфіскувати активи назавжди, а арештувати лише дохід або відсотки з капіталу.
Спеціальна група ЄС тим часом все ще намагається ідентифікувати російські активи і сподівається досягти прогресу в цьому до травня.
«Про які активи йдеться і де вони? Ця картина ще не настільки чітка, як мала б бути», – зазначив Анлід.
Тим часом приватні активи часто захищаються фіктивними компаніями, що ускладнює їх арешт.
Але за словами Анліда, попри труднощі «природно, що цей агресор повинен заплатити і компенсувати брутальне знищення України, яке відбувається».
Євросоюз вже заявив про бажання використати кошти Кремля для оплати реконструкції України. За наполяганням кількох країн Східної Європи та Балтії минулого місяця блок скликав робочу групу для оцінки можливості отримання цих коштів, так само, як і заморожених активів, що належать приватним особам, які потрапили під європейські санкції.
Як пише видання The New York Times, саме Росія має заплатити за відновлення України. Ця ідея, за даними видання, здобуває дедалі більшу підтримку.